کد خبر: ۶۲۱۲۴۶
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۶

عربستان سعودی ۳۸ نفر دیگر را به «اعمال تروریستی» متهم کرد

دستگاه قضایی عربستان سعودی که متهم کردن منتقدان به «تروریسم» و اعدام آن‌ها سابقه‌ای طولانی دارد، امروز ۳۸ نفر دیگر را با همین اتهام روبرو کرده است.
عربستان سعودی ۳۸ نفر دیگر را به «اعمال تروریستی» متهم کرد
آفتاب‌‌نیوز :

دادگاه کیفری ریاض روز سه‌شنبه ۳۸ نفر را به اتهام آنچه حمایت از تروریسم و ارتکاب اعمال تروریستی اعلام‌شده، محاکمه کرده است.

به نوشته پایگاه سعودی «الأخباریه»، دادگاه کیفری یکی از متهمان را به تأسیس گروه تروریستی مخفی و به کارگیری تعدادی از بازداشت‌شدگان برای فعالیت در این گروه با هدف «اخلال در امنیت داخلی» متهم کرد.

عربستان سعودی اردیبهشت ماه هم ۳۷ نفر را به جرم «تشکیل هسته‌های تروریستی» و «اخلال در امنیت عمومی» اعدام کرد. بعدا مشخص شد که ۳۲ نفر از این افراد از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه بودند. آنطور که مراکز حامی حقوق بشر گزارش داده‌اند، اغلب این افراد صرفا به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازداشت و به حمایت از تروریسم متهم شده بودند.

«میشل باچله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد همان زمان ضمن محکوم کردن اعدام ۳۷ شهروند عربستانی، نسبت به فقدان روند دادرسی عادلانه در عربستان سعودی و گزارش‌های مربوط به «اعتراف‌گیری‌های تحت شکنجه» از این افراد ابراز نگرانی کرد.

شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعیان عربستان هم که یکی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی این کشور محسوب می‌شد در سال ۱۳۹۳ به دلیل انتقاد از آل‌سعود و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی این کشور اعدام شد.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین