کد خبر: ۶۲۴۸۹۸
تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
در مجموع عدالت مالیاتی حکم می‌کند که از تمام شهروندان بدون تبعیض مالیات گرفته شود، مگر اینکه این افراد درآمدهای‌شان پایین باشد که طبق قانون این کف‌درآمدی مشخص شده است.
آفتاب‌‌نیوز :

معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها هنوز نهایی نشده است. این موضوع را دیروز فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد گفته است. او که به همراه معاونش امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی در مراسم روز ملی حسابدار حاضر شده بود، از سوی خبرنگاران با این پرسش مواجه شد که چرا سلبریتی‌های میلیاردر باید از پرداخت مالیات معاف شوند؟ وزیر اقتصاد در پاسخ به این پرسش گفت که کمیته‌ای ٢٥نفره از کارشناسان تشکیل شده است تا درباره معافیت مالیاتی هنرمندان تصمیم گیری کنند و البته مصوبه این کمیته باید به صورت لایحه به مجلس برود و مجلس درباره آن تصمیم‌گیری کند تا بتوانیم در این‌باره پاسخگوی افکار عمومی باشیم.

امیدعلی پارسا هم به خبرنگاران تأکید کرد که امسال به دلیل سقوط درآمدهای نفتی سازمان امور مالیاتی روی مسأله جلوگیری از فرارهای مالیاتی تأکید دارد و در مجموع عدالت مالیاتی حکم می‌کند که از تمام شهروندان بدون تبعیض مالیات گرفته شود، مگر اینکه این افراد درآمدهای‌شان پایین باشد که طبق قانون این کف‌درآمدی مشخص شده است.

سلبریتی‌ها در بزنگاه مالیات

با وجود این، نمایندگان مجلس می‌گویند که برخی سلبریتی‌های میلیاردر هرگاه بحث از مالیات می‌شود، هجمه سنگینی به راه می‌اندازند و با بهانه‌های واهی به دنبال گرفتن معافیت مالیاتی هستند. پروانه سلحشوری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اعلام این موضوع می‌گوید: «مهم‌ترین بهانه سلبریتی‌های میلیاردر برای فرار مالیاتی این است که آنها کار دایم ندارند و در برهه‌ای از عمر کاری‌شان بیکار می‌شوند. البته این بهانه از نظر من پذیرفته‌شده نیست، زیرا درآمدهای یک‌سال برخی از این سلبریتی‌ها به اندازه تمام سال‌های کار یک کارمند یا کارگر است.»مهدی شیخ، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم به «شهروند» می‌گوید که مجلس مدت‌هاست به دنبال حذف معافیت مالیاتی سلبریتی‌های میلیاردر است اما هربار آنها با لابی‌کردن و اعتراض‌های گسترده موضوع را منتفی می‌کنند. این درحالی است که آنها هم باید همچون پزشکان و وکلا مورد تعقیب مالیاتی قرار بگیرند و از نظر من فرقی ندارد که یک فرد درآمد گزافش را از کجا به دست می‌آورد و باید برای این درآمد مالیات بدهد.

نظر رئیس سازمان امورمالیاتی درباره مالیات سلبریتی‌ها

امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی در این‌باره به خبرنگاران توضیح داد: «از نظر سازمان امور مالیاتی حجم معافیت‌های مالیاتی بسیار بالاست و همه مشاغل باید مشمول مالیات شوند، مگر اینکه به دلیلی معاف از مالیات باشند. تصمیماتی هم که مبنی بر معافیت مالیاتی برای هنرمندان و سلبریتی‌ها گرفته شده، باید بررسی شود. تمام این موضوعات باید فرآیند بررسی را طی کنند. بخش‌هایی از حوزه فرهنگ و هنر مثل چاپ کتاب باید معاف از مالیات باشد اما این موضوع نباید به تمام حوزه تسری داشته باشد.» این‌بار ظاهرا بحث برداشته‌شدن معافیت مالی هنرمندان جدی‌تر از قبل مطرح شده، چون وزیر اقتصاد از بررسی این موضوع در شورای اقتصاد خبر داده و گفته است: «معافیت مالیاتی هنرمندان در شورای اقتصاد درحال بررسی است و درنهایت مجلس درباره آن تصمیم‌ نهایی را خواهد گرفت، ضمن اینکه شخصا درباره اخذ مالیات از هنرمندان با ٢٥نفر از کارشناسان مشورت‌هایی داشته‌ام تا درباره این موضوع آگاهانه‌تر تصمیم‌گیری شود، البته هنوز اظهارات این کارشناسان را به صورت کامل نشنیدم اما پس از اتمام جلسات مشاوره‌ای با این کارشناسان نسبت به مالیات هنرمندان تصمیم می‌گیریم.»

هنرمندان باید مثل همه مردم مالیات بدهند

مهدی شیخ، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اینکه بالاخره تکلیف معافیت مالیاتی هنرمندان چه می‌شود، می‌گوید: «طبق قوانین مالیاتی هر فردی که ماهیانه بیشتر از ٣‌میلیون تومان درآمد داشته باشد، حتما باید مالیات پرداخت کندخواه این فرد سلبریتی باشد، خواه کارمند و تمام اشخاص حقیقی باید مالیات بر درآمد خود را پرداخت کنند. همان‌طور که این مالیات از کارمندان و کارگران گرفته می‌شود، باید از بقیه قشرهای جامعه هم گرفته شود اما درباره نهادها و موسسات فرهنگی باید بررسی‌های بیشتری انجام شود.»او ادامه می‌دهد: «از آنجایی که دولت حمایت خاصی از این نهادها ندارد، باید بعد از بررسی فعالیت‌های آنها درباره مالیات‌شان تصمیم‌گیری شود. جالب اینجاست که از کارمندان و مسئولان همین موسسات فرهنگی هم مالیات گرفته می‌شود اما وقتی پای هنرمندان و سلبریتی‌ها به میان می‌آید، اوضاع فرق می‌کند.»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه مالیات هنرمندان زمان عقد قرارداد باید پرداخت شود، ادامه می‌دهد: «همان‌طور که مالیات کارمندان و کارگران قبل از رسیدن حقوق‌شان به دست آنها کم می‌شود، درباره هنرمندان هم این اتفاق باید بیفتد؛ یعنی وقتی هنرمندی برای حضور در پروژه‌ای قرارداد امضا می‌کند، میزان مالیات او باید همان موقع مشخص شده و از دستمزدش کسر شود، ضمن اینکه الان بحث قوانین مطرح نیست بلکه ما در اجرا مشکل داریم و سازمان امور مالیاتی باید هرطورکه شده، راه‌های فرار مالیاتی را ببندد. همان‌طور که پرداخت مالیات برای پزشکان و وکلا اجباری شده، برای هنرمندان هم باید همین اتفاق رخ دهد.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین