کد خبر: ۶۲۶۷۸۴
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
یک مشاور خانواده، دختران و پسران را از چت کردن در فضای مجازی به دلیل عدم انتقال مفاهیم و احساس درست منع کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

سعید عزیزی ظهر امروز در نشست تخصصی مهارت‌های قبل از ازدواج با موضوع «ازدواج آسان و پایدار» که به همت جهاددانشگاهی استان زنجان در دانشگاه پیام نور برگزار شد، اظهار کرد: صحبت‌های پیش از ازدواج، باید در فضای واقعی و چهره‌ به چهره باشد و در این مورد چت را ممنون می‌دانیم؛ در چت مفهوم کلام انتقال نمی‌یابد و زبان بدن را نمی‌بینیم.

وی در مورد ازدواج سفید و دوستی‌های دختر و پسر، تصریح کرد: عرف به چیزی اطلاق می‌شود که سه چهارم جامعه آن را بپذیرند؛ ازدواج سفید با فرهنگ عرفی ما ناسازگار بوده و فقط ازدواج‌های دائم را عرف می‌دانیم.

مشاور و روانشناس ازدواج و خانواده، ادامه داد: تا وقتی نتوان چیزی را علنی کرد، عرف نیست حتی اگر شرعی باشد؛ اولین عارضه ارتباط پنهان، استرس مزمن است و در روابط پیش از ازدواج تا حدی می‌توان پیش رفت که مطابق با شرع و عرف باشد.

عزیزی در مورد صفت منطبق و صفت مکمل یادآور شد: اگر جنسیت در صفتی لازم باشد، مکمل است در غیر این‌صورت، در دسته صفت منطبق جای می‌گیرد. صفات مکمل، صفات مردانه و زنانه هستند؛ آقایان بصری و خانم‌ها سمعی؛ مرد منطق‌گرا و زن احساس‌گرا است؛ باید هر کس صفت خود را داشته باشد تا مکمل باشند. مرد باید مردانگی خود و زن باید زنانگی خود را تقویت کند.

مدرس دانشگاه، با اشاره به اینکه باورهای دینی و اعتقادی صفت منطبق است، ابراز کرد: بحث‌های پیش از ازدواج به صفات منطبق مربوط می‌شود و صفات همسان‌سنجی را باید پیش از ازدواج مدنظر قرار دهند و اولین صفت منطبق، باورهای درونی است و باورهای اعتقادی شرط نباشد بلکه معیار ازدواج باشد.

عزیزی، سن را عامل دوم از معیارهای ازدواج بر اساس صفات منطبق دانست و گفت: هم‌ کفو بودن سن شناسنامه‌ای نیست، بلکه سن شخصیتی است. پسر باید از لحاظ شخصیتی ۲ تا ۶ سال بزرگتر از دختر باشد، چون مرد ذاتا اقتدارگرا است. ژنتیک، محیط و آموزش در سن شخصیتی موثر است.

وی ادامه داد: امام صادق(ع) فرمودند: فرزندان را از ۷ سالگی به نماز عادت دهید. بر این اساس تربیت در دختران زودتر از پسران جواب می‌دهد. ۲۰ تا ۲۶ بهترین سن برای ازدواج دختر و ۲۲ تا ۲۹ برای پسر است و وقتی فاصله سنی بین زوجین زیاد شود نیازها متفاوت و اختلاف‌ها زیاد می‌شود.

مشاور و روانشناس ازدواج و خانواده با اشاره به اینکه سومین عامل موثر در ازدواج تیپ‌های شخصیتی است، عنوان کرد: افراد درونگرا حساس، زودرنج، استرسی، مسئولیت‌پذیر، دارای اعتماد به نفس پایین، فردگرا، عصبی، مردد و محتاط، جزئی‌نگر و دقیق و افراد برونگرا کلی‌نگر، سطحی، دمدمی مزاج، ریسک‌پذیر، شاد، زودباور، عدم تمرکز، جمع‌گرا، اعتماد به نفس بالا، ریلکس و خونسرد هستن؛ بر این اساس فرد درونگرا باید با درونگرا و برون‌گرا با فرد برون‌گرا ازدواج کند.

عزیزی همسان‌گزینی اجتماعی را عامل چهارم در معیارهای مورد توجه پیش از ازدواج خواند و گفت: جایگاه اجتماعی باید جوری رعایت شود که همسان باشد، مثلا در تحصیلات هم‌تراز یا پسر یک پله بالاتر باشد. در مباحث مربوط به خانواده‌ها نیز اگر دختر یا پسر از لحاظ فکری مستقل باشد خانواده اولویت دوم است؛ در غیر این صورت وابستگی به خانواده دارند و خانواده ملاک است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x