کد خبر: ۶۲۶۸۱۹
تاریخ انتشار : ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۳
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه با استعفای نمایندگان مخالف هستیم،گفت: کسی نباید در رابطه با نام نویسی در انتخابات دور یازدهم مجلس، فرد دیگری را تحقیر کند.
آفتاب‌‌نیوز :

محمود صادقی در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 24 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود با اشاره به ماده 75 آئین نامه داخلی مجلس، گفت: برخی از همکاران در مجلس برای خودشان نقش مبصر کلاس و مامور حراست را تعریف کرده اند و مراقب هستند چه کسی دست از پا خطا می کند سپس با به کار بردن الفاظ غیرمودبانه و تعابیری شأن مجلس را زیر سوال می برند.

وی ادامه داد: توصیه می کنم این افراد یک بار دیگر قانون اساسی مخصوصا فصل 6 که مربوط به قوه مقننه است را مطالعه کنند. طبق اصل 86 قانون اساسی نماینده مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی خودشان در اظهارنظر آزاد هستند بنابراین ما باید از این آزادی پاسداری کنیم از طرفی اعضای مجلس نباید به بسته تر شدن فضای مجلس کمک کنند، ما باید در مجلس به یکدیگر احترام گذاشته و اجازه دهیم نمایندگان حرفشان را بزنند تا شأن مجلس زیرسوال نرود.

لاریجانی: کسی نباید نمایندگان را به دلیل ثبت نام در انتخابات تحقیر کند

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس اگر محل تضارب افکار مختلف نباشد، اثرگذار نخواهد بود، تصریح کرد: چرا می خواهید فضای دیکتاتوری حاکم شود، ما در برابر قرآن مجید سوگند خوردیم که از حریم اسلام، دستاوردهای انقلاب اسلامی و حقوق ملت دفاع کنیم و پایبند به خدمت به مردم باشیم.

صادقی با طرح این سوال که آیا نماینده ای که در اعتراض به عدم رعایت شأن مجلس تصمیم به استعفا می گیرد، شأن مجلس را زیر سوال برده است، افزود: آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به نماینده اجازه استعفا می دهد. بنده بعد از افزایش قیمت بنزین، بنابر ماده 91 آئین نامه داخلی تصمیم به استعفا گرفتم و پس از نوشتن آن قصد پیگیری داشتم اما پس از ورود به صحن و مشورت با نمایندگانی که نظر مخالف داشته و گفتند جو کشور ملتهب است و این استعفا به ملتهب تر شدن فضا دامن می زند، از این تصمیم منصرف شدم.

صادقی با بیان اینکه برخی شهروندان و موکلان هم پیامک دادند که تو نماینده ما هستی و حق استعفا نداری، تصریح کرد: با توجه به اینکه سایت های ضدانقلاب از استعفای بنده استقبال کرده و آن را منشأ تضعیف نظام تلقی کردند، پیگیری استعفای خود را مصلحت ندانسته و از آن منصرف شدم.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در زمان ثبت نام انتخابات مجلس بنابر وظیفه انقلابی، شرعی و میهنی خودم و با مشورت و تفعل به قرآن تصمیم به ثبت نام در انتخابات گرفتم. آیا این کار خلاف شأن مجلس است یا رفتار شما که هربار هر نماینده ای حرفی می زند فوری هجمه را به طرف آن راه می اندازید. اجازه دهید از آزادی نماینده پاسداری شود. نمایندگان حتما از منافع انقلاب حمایت می کنند اجازه ندهید در دنیا مجلس ما را به نحوی تبلیغ کنند که نمایندگان منتقد مجال سخن گفتن ندارند.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر محمود صادقی نماینده مردم تهران به استناد ماده 75 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: آقای صادقی در تذکرشان گفتند که در مجلس اجازه نمی‌دهند درباره موضوع بنزین صحبت شود امّا شما نظر مقام معظم رهبری را ملاحظه کردید که ایشان فرمودند کسانی که می‌خواهند کاری کنند از این طریق هماهنگی‌ نمایند، ایشان تدبیر کردند که اقدامات با هماهنگی انجام شود. مقام معظم رهبری در شرایط خاص توصیه می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به موضوع استعفای نمایندگان اشاره کرد و افزود: از سوی دیگر ما همواره با استعفای همکاران، مخالفیم و هر زمان که استعفایی به هیأت رئیسه داده شود از نماینده خواهش می‌کنیم تا صرف نظر کنند. نمی‌دانم استعفای شما به هیات رئیسه رسیده یا نه، چون آن را ندیدم اگر استعفایی داشتید هم درخواست می‌کردیم چنین کاری را انجام ندهید. آقای عثمانی هم که استعفا داد خواهش کردیم این کار را نکند به هرحال این مدت با هم کار کردیم و در این دوره باید فعال باشید و به کارتان ادامه دهید.

لاریجانی همچنین یادآور شد: کسی نباید در رابطه با نام نویسی در انتخابات مجلس، فردی را تحقیر کند. شما احساس وظیفه کردید و در انتخابات دوره یازدهم مجلس ثبت نام کرده‌اید، اشکالی در کار نیست کما اینکه فردی که احساس می کند در شرایط فعلی می‌تواند به کشور کمک کند باید در انتخابات ثبت‌نام کند. مطلب روشن است و نوعی دیگر مطرح کردن آن به مصلحت نیست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین