کد خبر: ۶۲۷۵۱۲
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار : ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۲
هیئت‌های نظارت می‌گردند که افراد در مورد ولایت فقیه چه گفته تا او را رد صلاحیت کنند
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم باید در انتخابات با شور و شوق شرکت کنند، این گونه به اصلاحات خوبی در مجلس دست پیدا خواهیم کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

«علی مطهری» روز پنجشنبه در ششمین کنگره سراسری حزب همبستگی ایران، اظهار کرد: موضوع کنگره بحث "جمهوریت و نهادهای انتخابی" است که به تناسب راجع به فلسفه وجودی مجلس و پارلمان دریک حکومت مطالبی را خواهم گفت. سوال اینجاست که اساساً چه نیازی به وجود مجلس در یک حکومت است و چرا بشر به این نقطه رسیده که باید یک نهاد به اسم مجلس داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه روشن است که فلسفه وجودی مجلس جلوگیری از استبداد و دیکتاتوری است، افزود: بشر به تجربه دریافته است که وقتی قدرت در یک جا متمرکز شود استبداد ایجاد می‌کند بنابراین باید نهاد ناظری وجود داشته باشد که از استبداد جلوگیری کند و آن نهاد پارلمان است.

مطهری: از شورای نگهبان با نمایندگان تماس می‌گیرند که اگر استیضاح را پس نگیرید، رد صلاحیتتان می‌کنیم/ امام جمعه‌ای به نماینده گفته وزیر را استیضاح نکنید/ مجلس مستقل نیست

نماینده مجلس دهم گفت: استاد مطهری در جلد سیزدهم یادداشت های خودشان تعبیری دارند که می‌گویند حساسیتی که ما شرقی‌ها و مسلمانان در موضوع غریزه جنسی داریم و خلوت با نامحرم داریم غربی‌ها در موضوع در خلوت گذاشتن فرد با قدرت دارند و تاکید دارند که فرد را نمی‌توان با قدرت تنها گذاشت و قدرت را در آن متمرکز کرد. همانطور که اگر کسی با زیبارویان زیادی خلوت کند و بگوید پاک است، باورپذیر نیست، کسی که با قدرت در خلوت باشد و بگوید که من با این شرایط پاک هستم، محال است.

عضو فراکسیون امید اظهار کرد: ما از ابتدا تعبیر جمهوری اسلامی را انتخاب کرده‌ایم یعنی شکل حکومت جمهوری و محتوای آن اسلامی است و باید در این مسیر حرکت کنیم به طوریکه دموکراسی در چارچوب احکام اسلامی باشند. وجود ایدئولوژی هیچ منافاتی با دموکراسی ندارد ممکن است که در یک حکومت غیر مسلمان تعبیر جمهوری اسلامی تعبیر متناقضی باشد اما در کشور مسلمان این گونه نیست.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در قانون اساسی ما مجلس جایگاه و قدرت خوبی دارد به طوری که مجلس می تواند وزرا و رئیس جمهور را عزل کند اما در عمل باید ببینیم که آیا مجلس این قدرت را دارد یا نهادهای انتصابی چنان در مجلس سایه می اندازند که عملا می توانند مجلس را منحل کنند و در بسیاری از جاها اراده خودشان را حاکم می‌کنند.

وی گفت: به طور مثال نماینده می خواهد وزیر را استیضاح کنند در این شرایط از جاهای مختلف به نماینده فشار می آورند؛ حتی در یکی از استیضاح های اخیر امام جمعه یکی از شهرها به مسئله ورود کرده و به نماینده گفته است که این کار را نکند و حتی از شورای نگهبان با نماینده تماس می گیرد که نماینده امضای خود را پس بگیرد و می‌گویند اگر این کار را نکنید رد صلاحیتت می کنیم.

نماینده تهران در مجلس گفت: اما در این شرایط ببینید که نماینده چقدر باید قدرت داشته باشد که در مقابل این فشارها دوام بیاورد و عملاً کاری نمی‌توان کرد با امضای یک استیضاح چنین حمله‌ای به نماینده شدت می‌گیرد که او مجبور می‌شود امضای خودش را پس بگیرند و عملاً مجلس نمی‌تواند در تصمیم‌گیری مستقل باشد و کار خودش را بکند. نماینده نباید تحت فشار قرار گیرد و باید مقاومت کند، اما چقدر می‌تواند این کار را بکند؟ چرا که او هم معذوراتی دارد.

وی با بیان اینکه مجلس در قانون جایگاه خوبی دارد اما در عمل نمی تواند کاری انجام دهد، گفت: این سوال مطرح است که ما چگونه باید با مردم رفتار کنیم آیا باید قیم آنها باشیم و مدام به آنها بگوییم به چه کسی رای بدهند یا نه، مردم را آزاد بگذاریم که خودشان رای بدهند و حتی اشتباه کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس دهم با اشاره به تعبیر شهید مطهری مبنی بر اینکه مردم باید بارها اشتباه بکنند تا درست تصمیم بگیرند گفت: در مسئله صلاحیت‌ها بیشتر توجه دارند که چه کسی کجا چه اظهار نظری کرده است و آن را ملاک احراز صلاحیت ها قرار می دهند؛ می بینیم که هیئت های نظارت می‌گردند که افراد در مورد ولایت فقیه چه گفته است تا او را رد صلاحیت کنند.

وی با تاکید بر اینکه ما باید جامعه را آزاد بگذاریم تا خودش انتخاب کند و رای بدهد، حتی اگر اشتباه کند چرا که مسئله رشد اجتماعی است، ما در اجبار به کمال مطلوب نمی‌رسیم.

وی با بیان اینکه دوست داشتن و ایمان داشتن به کسی اجبار بردار نیست حتی قرآن هم می گوید لا اکراه فی الدین؛ گفت: کمال مطلوب و رشد اجتماعی با اجبار امکان تکامل ندارد و اگر به این شکل و با اجبار رفتار کنیم مردم رشد اجتماعی پیدا نمی‌کنند چرا که باید آزاد باشند، فکر کنند، خودشان تصمیم بگیرند و بارها اشتباه تصمیم بگیرند تا بالاخره جامعه رشد پیدا کرده و بفهمد به چه کسی رای بدهد.

مطهری با بیان اینکه رشد اجتماعی نیز از همین قاعده پیروی می‌کند، گفت: ما در اسلام داریم که شک در وجود خداوند و پیامبر هم گناهی بر گردن کسی نمی‌آورد و شکی بر آن فرد نیست و حتی امری مقدس است.

نماینده مجلس دهم اظهار کرد: مشارکت در انتخابات برای ما مسئله و موضوع مهمی است، هرچند که این موضوع با توجه به حوادث اتفاق‌ها و اعتراض‌ها سخت است و عده‌ای می‌گویند که ما برای چه باید رای بدهیم در حالی که هیچ فرقی نمی‌کند چه کسی رای بیاورد. به نظرم اینگونه نیست، به هر حال می توان با همین مجلس هم کارهایی انجام داد و راه اصلاح بسته نیست.

مطهری اضافه‌کرد: افراد می‌گویند راه اصلاح بسته است و نباید در انتخابات شرکت کنیم در حالی که این حرف یک اشتباه بزرگ است، ترفند طرف مقابل برای پیروزی در انتخابات وجود دارد و مردم باید در انتخابات با شور و شوق شرکت کنند، با همین مجلس و نمایندگانی می توان شرایط را تغییر داد و به اصلاحات خوبی دست پیدا کنیم

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۸
3
21
اون نماینده ترسو کیه؟ به به وزیری که رئیس جمهور اصلاح طلبان انتخاب کرده چقدر مورد حمایت اصولگرایی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۹
0
4
مگر مجلس ما مجلس نمایندگان آمریکا؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
3
6
درود بر دکتر علی مطهری که وارث واقعی پدر بزرگوارشان در آزاد اندیشیست
دع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۳
1
3
اول اصلاح طلب بودی وقتی نایب رییس مجلس شدی سکوت کردی علیه مردم حرف می زدی حالا که به شما رای ندادند باز اصلاح طلب شدی
بیقرار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۳
2
0
علی آقا مطهری یکی به نعل میزند ویکی به میخ ما که متوجه نشدیم که طرفدار مردم یا بر علیه مردم است اصلاح طلب است یا اصول گرا تفکر اسلامی دارد یا غیر اسلامی !!!!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین