کد خبر: ۶۲۷۹۱۹
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
وضعیت کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان صبح یکشنبه یکم دی در وضعیت قرمز قرار گرفت و برای عموم ناسالم شد.
آفتاب‌‌نیوز :

میانگین شاخص کیفی هوای شهر اصفهان در ایستگاه‌های مراقبت دائم و طبق اعلام مرکز پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به هفت صبح امروز یکشنبه با میانگین ۱۵۳ (AQI) در وضعیت ناسالم برای عموم ثبت شد.

بر این اساس وضعیت هوای کلان‌شهر اصفهان در میدان احمدآباد با شاخص ۱۷۲ ،خیابان استانداری با ۱۶۱ و خیابان پروین با ۱۵۲ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم و در خیابان دانشگاه با شاخص ۱۳۸ و بزرگراه خرازی ۱۴۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص کیفی هوای شاهین‌شهر نیز با ۱۵۳ (AQI) در وضعیت ناسالم برای عموم و کاشان با ۱۰۹ (AQI) ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است.

تداوم آلودگی تا پایان هفته

اداره کل هواشناسی اصفهان برای کلان‌شهر اصفهان و سایر شهرهای بزرگ استان و مناطق صنعتی تا پایان این هفته با توجه به کاهش فعالیت سامانه‌های جوی، نفوذ توده هوای سرد در سطح زمین، پایداری جو و تشکیل لایه وارونگی دما، افزایش و انباشت آلاینده‌های جوی را پیش بینی کرد.

با توجه به تصمیم کارگروه هماهنگی شرایط اضطرار آلودگی هوای استان اصفهان، همه مدارس مناطق ۶ گانه آموزش و پرورش اصفهان، زرین‌شهر، فولادشهر، فلاورجان، پیربکران، مبارکه، شاهین‌شهر، برخوار، خمینی‌شهر، نجف آباد و مهدهای کودک و مقاطع ابتدایی شهرهای کاشان و آران‌وبیدگل امروز یکشنبه تعطیل بود.

آلودگی هوا از ابتدای پاییز امسال تا کنون منجر به تعطیلی مدارس کلانشهر اصفهان و برخی از شهرهای تابعه این استان برای هشت روز شده است.

اصفهان در زمره شهرهای آلوده ایران از نظر هواست و این پدیده در فصول سرد و پایداری هوا تشدید می‌شود.

نداشتن طرح جامع علمی و عملی، موازی‌کاری، نبود ضمانت اجرایی قوانین و مدیریت یکپارچه شهری، نگرش سلیقه‌ای و نبود کنترل آلاینده‌ها از جمله عوامل پیشروی آلودگی هوا در کلان‌شهرهای کشور از سوی کارشناسان اعلام شده است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از ۱۰ میکرو متر و ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

ماه آذر امسال، هوای کلانشهر اصفهان در پنج روز ناسالم برای عموم، ۱۳ روز ناسالم برای گروه های حساس و ۱۲ روز سالم بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین