کد خبر: ۶۲۸۰۰۸
تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که این سازمان برای نظارت بر فعالیت های هسته ای ایران منصف ، بی طرف و قاطع رفتار خواهد کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

«رافائل گروسی» که از ابتدای ماه جاری میلادی کار خود را به عنوان رییس جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) آغاز کرده در گفتوگو با نشریه اشتاندارد اتریش وی در خصوص سخنان خود مبنی بر نظارت «قاطع و منصفانه» بر فعالیت های هسته ای ایران افزود: وقتی می گویم می خواهیم منصف باشیم، به هیچ وجه منظورم از دیدگاه سیاسی نیست؛ ما باید بی طرفانه و بدون ارزش گذاری ماموریت خود را انجام دهیم.

گروسی در ادامه با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری گزارش های آژانس بین المللی انرژِی اتمی یادآور شد: این سازمان در قرن بیست و یکم باید وظایف خود را به شکلی بسیار صریح، نوگرا و فعالانه پی بگیرد.

مدیرکل آژانس بین المللی هسته‌ای : درباره ایران منصف ، قاطع و بی‌طرف رفتار می‌کنیم

وی اضافه کرد : وظایف ما جنبه های مختلفی دارد اما آنجا که به نظارت مربوط می شود، وظیفه ما راستی آزمایی است. ما باید با دقت آنچه را که به عهده مان گذاشته شده انجام دهیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در خصوص همکاری های ایران با آژانس تاکید کرد این سازمان در حال گفتوگو با ایران است چرا که یک پروسه بازرسی در بهترین حالت باید با گفتوگو همراه باشد.

به گفته وی آژانس هنوز تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را از سوی ایران دریافت نکرده اما راه های ارتباطی با تهران همچنان باز است.

گروسی در پاسخ به این سوال که آژانس برای دریافت این اطلاعات چقدر به ایران زمان می دهد، یادآور شد: این موارد بسیار فنی هستند و تجزیه و تحلیل زمان می برد. ما با آزمایشگاهها کار می کنیم و ارزیابیهای آزمایشگاهی داریم. ما باید تضمین کنیم که این روند کاملاً عادلانه است و هیچ اشتباهی رخ نمی دهد. در عین حال، من اعتقاد ندارم که شما باید برای همیشه در گفتوگو بمانید.

وی تاکید کرد که وظیفه آژانس نه حفظ برجام و نه از بین بردن آن است، اما اگر خود را وارد عرصه سیاسی کند، تاثیری مخرب خواهد داشت.

گروسی خاطرنشان کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی تواند سناریو نویسی کند. ممکن است من یک نظر یا یک عقیده داشته باشم، اما برای من به عنوان مدیر کل، تنها چیزی که اهمیت دارد این است که من چه اطلاعاتی در دست دارم. اگر در این چارچوب مشکلی ببینم، صدایم را بلند می کنم.

در خصوص ایجاد تحرک بیشتر در بین اعضای آژانس نیز گروسی گفت تمامی اعضا باید احساس کنند که آژانس یک شریک سازنده است.

رافائل گروسی (۵۸ ساله) از اوایل ماه جاری میلادی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) شدهاست. پیشتر وی سفیر آرژانتین در اتریش و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بود، پس از درگذشت یوکیا آمانو ژاپنی رییس آژانس در ماه جولای، به عنوان جانشین وی انتخاب شد. در انتخابات، رقیب گروسی پس از مرگ آمانو برای مدیریت این سازمان بین المللی که مقر آن در وین است ؛ «کرنل فروتا» رومانیایی بود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین