کد خبر: ۶۲۸۴۱۲
تاریخ انتشار : ۰۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲
پرسپولیس در آستانه یک بحران بسیار جدی قرار دارد. بحرانی که بسیار متفاوت با گذشته است. وضعیتی که سرخ ها در آن قرار گرفته اند فراتر از آن است که بتوان با عباراتی چون قرمز آن را توصیف کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

اگر فکر می کنید شرایطی که گابریل کالدرون درباره آن صحبت کرد، خیلی بد است پس بشنوید که این فقط بخشی از مشکلات باشگاه است. فقدان نقدینگی شرایط حادی را ایجاد کرده است. اگر کسی می خواهد کاری انجام بدهد، الان زمانش رسیده است. ۴۸ ساعت طلایی را پیش رو داریم و باید کاری کرد. پرسپولیس هم به تنهایی نمی تواند مشکل را حل کند.

از لحظه ای که گابریل کالدرون برای تعطیلات برود دیگر اوضاع از کنترل خارج می شود. مسخره است که اجازه بدهیم ابتدا این بند پاره شود و بعد دنبال گره زدن دوباره باشیم. وضعیتی که درباره استراماچونی پیش آمد. سوال این است که چرا کار آینده را همین الان انجام نمی دهیم؟

48 ساعت نفس‌گیر برای پرسپولیس و هواداران؛ بلیت کالدرون یک طرفه است؟

*حرف حساب کالدرون

گابریل کالدرون هر چه بگوید حق دارد یک تعهدی وجود دارد که معطل مانده است. نسبت به آنچه می توانست بگوید، هنوز حرفی نزده است. بدتر از این‌ها را می‌توان گفت. البته بعضی مشورت‌های دوست ایرانی اش، مشورت‌های خوبی نبود، چون باعث شد که ما سرنخ را بگیریم و به نکات جالبی برسیم. مثلا ارتباط هایی که بین آن دوست ایرانی و بعضی اعضای هیات مدیره وجود دارد تا اسمشان به میان بیاید. با این وجود هر چه باشد، کالدرون حقوق و طلبش را می خواهد. البته باید این سوال را از هیات مدیره و وزارت ورزش پرسید که چرا یک مربی آورده اید که نمی‌توانید دستمزدش را بدهید. فقط برای اینکه حرص خوردن هواداران چند مرحله‌ای شود؟ برای اینکه خودتان را نجات دهید حتی به قیمت آن که پرسپولیس گرفتارتر شود.

در حال حاضر هم یک حرف حساب وجود دارد. اینکه کالدرون دستمزدی را طلب می‌کند که طبق قرارداد، برعهده باشگاه است.

*کالدرون نامه دوم را زد

طبق قراردادی که با کالدرون بسته شد، حق فسخ یکطرفه قرارداد برای باشگاه وجود داشت ولی حالا این حق برای کالدرون هم وجود دارد. نامه دوم را هم برای باشگاه ارسال کرد. البته بخش خصوصی باشگاه اعتقاد دارد این بند، مختص بازیکنان است و مربیان نمی توانند از آن استفاده کنند اما گفته می‌شود بندهایی در قرار داد برانکو وجود دارد که این امکان را به وی می‌دهد و مهلتی که وی تعیین کرد، برهمین اساس است.

*یک راز درباره دلیل نرفتن کالدرون

گابریل کالدرون در مصاحبه‌ای که داشت گفت: شرایط من مثل استراماچونی است ولی نوع تربیت من اینگونه بود که بگذارم و بروم. مثل ویلموتس نیستم که برای پول نیایم تا وقتی که آن را بگیرم. او می گوید به شکلی بزرگ نشده است که بخواهد یک روز قبل از مسابقه تیم را رها کند و برود. همه این حرفها به جای خود، اما کالدرون با نرفتنش یک امتیاز بزرگ گرفت. امتیازی که او با نرفتن به دست آورد، این بود که بخش دوم قرارداد فعال شد. بخش اول تا نیم فصل بازی ها را شامل می‌شد.

حق فسخ یکطرفه قرارداد بدون پرداخت همه رقم قرارداد تا قبل از پایان مرحله اول برای باشگاه وجود داشت. باشگاه حالا چنین امکانی ندارد. یعنی جدایی به هر شکل که صورت بگیرد، باشگاه باید تمام تعهد مالی را انجام دهد. شاید اگر این بند هم وجود نداشت کالدرون رفتار کنونی را در پیش می گرفت، اما حالا با یک حرکت حساب شده، از موضع بالا با هیات مدیره و مدیرعامل صحبت می کند. آنها این قانون را می دانستند و اگر شک داشتند که مشکل مالی حل می‌شود نباید باشگاه را در این موقعیت قرار می‌دادند.

*سود ۵۰۰ هزار دلاری کالدرون با ماندن و قهر کردن

از قرارداد استراماچونی خبر نداریم، اما همانطور که گفتیم قرارداد کالدرون بندهایی داشت که با وجود عدم انجام تعهدات در نگه داشتن او موثر شود.

کالدرون اگر تا نیم فصل از پرسپولیس جدا می شد یا عذرش را می‌خواستند. ۳۰۰ هزار دلار از رقم قرارداد را دریافت می‌کرد. اگر اخراج می شد، ۱۵۰ هزار دلار هم غرامت دریافت می کرد. با شروع نیم فصل دوم، قرارداد وارد فاز دوم شد. یعنی حالا تمام رقم قرارداد مطالبه این مربی است. چه به دلیل عدم پرداخت مطالباتش برود و چه باشگاه بخواهد کاری انجام دهد.

قرارداد کالدرون ۸۵۰ هزار دلار بود و این یعنی ماندن او، رقمی بالای ۵۰۰ هزار دلار را فارغ از بحث پاداش ها فعال کرده است.

همین امر به خوبی نشان می دهد که سرمربی آرژانتینی کاملا با مباحث حقوقی و قانونی آشناست، پس باشگاه هم باید حواسش را خوب جمع کند. قدر مسلم اینکه هیچ مشکلی با وعده و وعید حل نمی‌شود. پرسپولیس پول لازم دارد و این پول باید تهیه شود.

*اسرار باشگاه در صحبت های سرمربی

گابریل کالدرون در مصاحبه پر از انتقاد خود از محمد نبی، رغبتی و عرب قدردانی می‌کند. این در حالی است که در جای دیگر از بدعهدی هیات مدیره بدون ذکر نام این نفرات گلایه دارد. حرف او در واقع به معنای فریب دادن بود. آنجا که می‌گوید بعد از آمدن به ایران، رقم قرارداد ۱۰۰ هزار دلار از آنچه بود کمتر شد.

این تضاد کمی وسوسه کننده است تا درباره دلیلش سوال بپرسیم. چرا در جریان این تقدیر نامی از مرحوم جعفر کاشانی به میان نیامد. با صحبتی از مدیرعامل باشگاه نشد. آیا به این دلیل نبود که جعفر کاشانی برخلاف بعضی اعضای هیات مدیره با یکی از نزدیکان ایرانی کالدرون ارتباط خاصی نداشت. این کنجکاوی‌های ما ناشی از همان صحبت کالدرون است که گفت: مردم باید یکسری مسائل را بدانند. در واقع این دوست نزدیک ایرانی، کسی است که کالدرون حتی در مناسبات خود با بازیکنان از وی مشورت دریافت می کند و ارتباط خوبی هم با بعضی اعضای هیات مدیره دارد.

به هر حال تقدیر در حالی که کالدرون به جز به جز اتفاقات اعتراض دارد، کمی سوال برانگیز است. البته در صحبت‌ها یک کد دیگر هم وجود دارد.

او در جایی از صحبت هایش می‌گوید: وقتی به من می‌گویند از شما حمایت می‌کنیم، یعنی باید آماده اخراج باشم!

این جملات در باشگاه پرسپولیس معروف است و یک نفر باید این را به او گفته باشد. یک یا چندنفر باید مسائلی را به کالدرون منتقل کرده باشند که احتمالا جزو مذاکرات رسمی ولی سری باشگاه بوده است.

یاد روزگاری می‌افتیم که یکی از دوستان علی پروین، وقتی که سرمربی تیم بود، تلفن خودش را در جلسه هیات مدیره روشن گذاشته شده بود. چون در آن جلسه قرار بود درباره پروین صحبت شود. آن عضو سرشناس هیات مدیره، در مقابل از پروین انتظار داشت هوای یک بازیکن خاص را داشته باشد.

به هر حال این صحبت‌ها و آن تقدیر و مسائلی از این دست در مصاحبه کالدرون به خوبی بیانگر مشکلات و شاید شکافی است که در هیات مدیره وجود دارد.

*مذاکرات نامناسب

کالدرون تقدیر و اعتراض را همپای هم انجام می دهد. او در عین حال که می‌گوید بعد از ورود به ایران، رقم قراردادش کاهش یافت به موضوع مهاجمان هم می پردازد.

او صحبت مفصلی درباره این موضوع داشت که تیمی خوب و در حد قهرمانی دارد که فقط یک مهاجم خارجی خوب می‌خواست تا پازل تاکتیکی او را کامل کند.

در صحت گفتار او همین بس که همه می دانیم، اگر پرسپولیس مشکل گلزنی نداشت همین حالا با چند امتیاز اختلاف در صدر جدول بود و چه بسا برداشته شدن فشار روانی باعث عملکرد بهتر علیپور هم می‌شد.

کالدرون باید از این جهت پاسخگو باشد که به هر حال جونیور را از نظر فنی مناسب تشخیص داده بود اما از سوی دیگر به نکته ظریفی اشاره می‌کند.

او از احتمال خوب مذاکره نشدن با نفرات معرفی شده قبل از جونیور صحبت کرد! چرا این حرف را زد؟ آیا کسی در باشگاه مثلا در هیات مدیره به او چنین آماری داده است؟

آیا ممکن است سرمربیگری خود کالدرون، محصول انجام مذاکرات نامناسب با گزینه هایی دیگر باشد که چنین فکری به سراغش آمده است؟

*یک میلیون دلار نقد

هر چه هست و هر چه بود، یک نکته تغییر نمی کند. کالدرون کارش را انجام داده است و چیزی بیش از حق خود را مطالبه نمی‌کند.

بخش دوم قرارداد فعال شد ولی هنوز بخش اول آن تسویه نشده است او ۱۲۰ هزار دلار از قسط اول طلب دارد. ۳۰۰ هزار دلار هم باید در این مرحله دریافت کند. از سوی دیگر رادوشوویچ و بشار رسن به ترتیب ۱۲۰ هزار و ۳۰۰ هزار دلار از قبل طلب دارند. دستیاران کالدرون هم هستند. بازیکنان و مربیان ایرانی را به حساب نیاوریم. بازیکنان جدید که به هر حال برای شروع مبلغی را مطالبه می کنند را در این حساب و کتاب قرار نمی‌دهیم. هزینه توافق با برانکو را نیز در نظر نمی‌گیریم.

با همین وضعیت فعلی، پرسپولیس برای همین یکی، دو هفته یک میلیون دلاری لازم دارد. پولی که واقعا برای به دست آوردن آن هیچ برآوردی وجود ندارد. ما درباره رقمی بزرگ سخن می‌گوییم. اما این پول باید پرداخت شود.

*بلیت کالدرون یکطرفه است

گابریل کالدرون ساعت ۲ و ۱۰ دقیقه بامداد ۲۸ دسامبر تهران را به اتفاق همکارانش ترک می‌کند. این خیلی بد است که او می گوید؛ باشگاه حتی بلیت پرواز را هم برای او تهیه نکرده است. وقتی کار به این نقطه می‌رسد دیگر نمی‌توان حرفی زد. این مساله اوج گرفتاری های مالی باشگاه را نشان می‌دهد.

کالدرون می‌گوید: پول بلیت سفر خود و همکارانش را از جیب داده است و درست هم می‌گوید او از پرداخت پول برای خرید وسایل تمرین سخن می‌گوید که در زمان مدیریت قبلی باشگاه روی داد و تازه بعد از ۳ ماه به پولش رسید. باید قبول کنیم هر مربی نمی‌تواند با این شرایط کار کند.

کالدرون فقط پول بلیت رفت را داده است. یعنی بلیت‌ها فعلا یکطرفه است. قطعا نمی‌توان انتظار داشت، او بلیت بازگشت را هم بخرد. طبق اعلام باشگاه او قرار است ۹ ژانویه به ایران بیاید در حالی که تمرینات از ۸ ژانویه شروع می‌شود.

کالدرون دیروز با محمدحسن انصاری‌فرد جلسه داشت. خبری نیامد که در جلسه برای مطالبات کالدرون صحبتی شده باشد. از سوی دیگر عجیب است صحبت نکرده باشند. البته یکی از افراد نزدیک به کالدرون می‌گوید: صحبتی نمانده بود انجام شود. حرف‌ها قبلا زده شد.حرف‌هایی که کالدرون در مصاحبه زد در جلسات قبلی به مدیرعامل منتقل شده بود. باشگاه باید یک پولی در دست داشته باشد و بعد صحبت شود که آیا گابریل با گرفتن آن برای دریافت مابقی زمان می‌دهد یا نه؟ آن وقت باشگاه باید بلیت برگشت را بفرستد.

*هزینه‌ها چند برابرند، درآمدها پیش خور

در حال حاضر تنها مساله ای که در پرسپولیس خیلی شفاف است، مشکلات مالی باشگاه است.

تاکنون بارها شنیده‌ایم که رقم قرارداد بازیکنان نسبت به گذشته، افزایش چشمگیری داشته است. این در حالی است که از سال قبل طلب دارند. طلب خارجی‌ها مثل بشار سنگین تر است. توافق با برانکو بدون پرداخت حداقل بخشی از مطالباتش هم معنی ندارد.

وضعیت کالدرون هم معلوم است. بازیکن جدید هم باید بگیریم. بعضی می‌گویند هیات مدیره سقف نگذاشته است کسی نمی‌پرسد معنی سقف چیست؟ پرسپولیسی که این همه ندارد، سقف قراردادش برای جذب بازیکن جدید، چقدر باید باشد.

در این شرایط، درآمدها هم پیش خور شده است. تازه قراردادهایی هم داریم که اجرا نشده پولش را گرفته‌ایم. از ریحان فیلم تا بلیت فروشی که حکم دادگاه گرفت طلبکار هستند. مبنا توسعه هم در حال پیش بردن شکایت خود است.

یک نفر باید به داد پرسپولیس برسد. اگر تصور می شود، انصاریفرد یک تنه می تواند مشکلات را حل کند. مطمئن باشید که نمی‌تواند.

*پرونده ای جدید برای وزارتخانه

نه او، که هیچکس نمی‌تواند به تنهایی این مشکلات را حل کند. مگر اینکه یک نفر به یک خزانه بی حساب و کتاب و پر از پول وصل باشد که این هم شدنی نیست.

پس باید مجموعه‌ای از امور انجام شود. هیات مدیره، مدیرعامل و وزارت با یک چالش جدی روبرو هستند. نگذاریم، ماجرا به پرونده‌ای جدید برای وزارت امور خارجه بدل شود.

هر چند رفتاری که در قبل استراماچونی صورت گرفت. بی تاثیر روی کالدرون نبود و او حق دارد. حالا آنها که در تحریک و تهییج او نقش داشتند، وارد عمل شوند. چون رفتار آنها، در تشدید حاشیه‌های پرسپولیس موثر بوده است. همه باید متوجه باشند که هوادار پرسپولیس، توقع کاملا روشنی دارد.

ماجرا برانکو ایوانکوویچ هنوز برای آن تمام نشده است. اگر واقعا برای چنین هزینه‌هایی مشکل وجود دارد. این مشکل باید برای همه باشد و باید برای فصل بعد فکری کرد که شامل همه تیم‌ها باشد، اما فعلا تکلیف روشن است پرسپولیس با خون دل خود را در کورس حفظ کرده است و برای هوادار پرسپولیس یک اختلال دیگر قابل پذیرش نیست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین