کد خبر: ۶۳۱۵۴۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
مدیرکل محیط زیست استان سیستان بلوچستان با اشاره به طغیان رودخانه باهوکلات و خروج گاندوها از محل زیست‌شان در خصوص امکان حمله و ایجاد تلفات این تمساح هشدار داد.
آفتاب‌‌نیوز :

سیلاب استان سیستان بلوچستان، جنوب کرمان و استان هرمزگان را فراگرفته است و خسارات بسیار زیادی به زیرساخت‌های این استان‌ها وارد کرده است، در کنار این خسارات انسانی، طبیعت و به حیات وحش هم آسیب‌های جدی وارد شده است.

گفته می‌شود گاندوها تمساح‌های پوزه کوتاه رودخانه باهوکلات با سیلابی شدن این رودخانه کیلومترها از محل زیست‌شان خارج شده و این خروج شاید موجب خطرات احتمالی حمله آنها به انسان شود.

خروج گاندوها از محل زیست‌شان

خطر حمله گاندوها در کمین سیل‌زدگان سیستان بلوچستان+عکس

وحید پورمردان مدیرکل محیط زیست استان سیستان بلوچستان، با با تأیید این خبر که طغیان رودخانه باهوکلات بر اثر سیلاب اخیر، باعث بیرون آمدن تمسا‌ح‌های پوزه کوتاه (گاندوها) از محل زیست‌شان شده است، گفت: گاندوها با جریان آب ممکن است به مناطق مختلف حرکت کرده باشند و لازم است که مردم در این زمینه هشیار باشند.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون موردی از آسیب و یا تلفات از حمله گاندوهای سرگردان گزارش نشده است، اظهار داشت: بهترین راه در شرایط حاضر برای مصون ماندن از خطر احتمالی حمله گاندوها اطلاع‌رسانی به مردم است چراکه گاندوها دچار تنش شده‌اند.

لازم است افراد در صورت مشاهده تمساح به محیط زیست اطلاع رسانی کنند

مدیرکل محیط زیست استان سیستان بلوچستان با اشاره به برگزاری جلسه‌ای به منظور ساماندهی خطرات سیلاب در این استان ابراز داشت: براثر سیلاب تنش‌هایی به حیات وحش از جمله گاندوها وارد شده و این تنش‌ها باعث جابه‌جایی آنها شده است که لازم است افراد در صورت مشاهده تمساح به محیط زیست اطلاع رسانی کنند.

وی با اشاره به اعلام آماده باش همه محیط‌بانان این استان برای کنترل شرایط موجود، از اعزام گروه پایش گاندو خبر داد و گفت: رسانه‌های گروهی در راستای این اطلاع رسانی باید بازوی همکار ما باشند تا مردم با هشیاری بیشتری در سیلاب حرکت کنند.

محصور کردن محل زیست گاندوها ممکن نیست

پورمردان در پاسخ به این سوال که آیا امکان محصور کردن محل زیست گاندوها پیش از شروع سیلاب وجود نداشت، توضیح داد: با توجه به پراکندگی محل زیست این گونه که حدود 50 کیلومتر در طول رودخانه باهوکلات، امکان فنس کشی از لحاظ فنی وجود نداشت ضمن اینکه اهالی روستاهای حاشیه این رودخانه بخشی از منابع آبی‌شان را از آن تهیه می‌کنند و فنس کنشی در تعارض با منافع محلی‌هاست.

مدیرکل محیط زیست استان سیستان بلوچستان خاطرنشان کرد: مرد محلی آشنایی مناسبی با رفتار گاندوها دارند، و می‌دانند محصور کردن این گونه غیرممکن است.

خطر حمله گاندوها در کمین سیل‌زدگان سیستان بلوچستان+عکس

خبر خوش، جازموریان آبگیری شد

وی آبگیری تالاب جازموریان پس از سال‌ها خشکسالی را از اتفاقات خوب وقوع این سیلاب عنوان کرد.

پورمردان همچنین از ورود خسارت به پوشش گیاهی این استان خبر داد و گفت: احتمال تلفات حیات وحش این منطقه نیر وجود دارد اما آمار این تلفات پس از فروکش کردن سیلاب مشخص می‌شود.  سیلاب با توجه به وجود مسیرهای سیلابی مناسب به سرعت از مناطق چهارگانه محیط زیست خارج خواهد شد.

احتمال آسیب رساندن گاندوها کم است

اما محمدرضا حسینی رئیس گروه ساماندهی و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست احتمال آسیب رساندن گاندوها را کم دانست و گفت: چون گاندوها به صورت غریزی وقوع سیلاب را پیش از شروع آن پیش بینی کرده و به سرعت به کناره‌های رودخانه‌های محل زیست‌شان حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: گاندوها در زمان وقوع سیلاب در حاشیه رودخانه‌ها با کندن چاله پناه می‌گیرند و چون در مسیر حرکت نیستند احتمال آسیب رساندشان بسیار پایین است.

رئیس گروه ساماندهی و مدیریت حیات وحش سازمان محیط زیست با بیان اینکه تمساح پوزه کوتاه به لحاظ رفتاری حیوانی خجالتی است، گفت: این گونه در مقابل اتفاقات پیرامونی ممکن است دچار تنش و اضطراب شده و رفتارهایش کمی تغییر کند.

حسینی با تاکید بر اینکه بومی‌ها با رفتار گاندوها آشنا هستند، ابراز داشت: به دلیل این آشنایی در طی سالیان گذشته به ندرت گزارشی از آسیب‌رسانی آن دریافت کرده‌ایم، ضمن اینکه با توجه به رفتارهای طبیعی این حیوان و میل به قرار گیری در آب‌های کم عمق، گاندو از مناطق پرعمق به حواشی می‌رود و به راحتی قابل شناسایی است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
0
8
وقتی یک مقام مسوول می گوید احتمال آسیب رساندن این تمساح ها بسیار کم است، بر اساس تجربه باید اینگونه برداشت کرد که تابحال بالای ۲۰۰ نفر را خورده اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین