کد خبر: ۶۳۱۵۸۵
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
رئیس‌جمهور نیجر از برکناری رئیس ارتش این کشور پس از دو حمله مرگبار که جان حداقل ۱۶۰ سرباز این کشور ا گرفت خبر داد. اعضای شورای امنیت سازمان مل نیز به احترام سربازان کشته شده در نیجر یک دقیقه سکوت کردند.
آفتاب‌‌نیوز :

محمدو ایسوفو، رئیس جمهور نیجر همچنین گفته است که به بازنگری در سیاست‌هایش در جنگ با گروه‌های افراط‌گرا در کشور می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد محمد طی دو سال گذشته هدایت ارتش نیجر را برعهده داشت دوره‌ای که طی آن حملات شبه‌نظامیان وابسته به داعش و القاعده شدت یافت که تازه‌ترین آن حمله به پایگاه ارتش در منطقه‌ای دورافتاده در روز پنجشنبه بود که ۸۹ کشته برجای گذاشت.

رئیس ارتش نیجر برکنار شد/ یک دقیقه سکوت سازمان ملل به احترام کشته شدگان نیجری

این حمله یک ماه پس از حمله دیگری به سربازان و کشته شدن ۷۱ تن دیگر رخ داد و سوالات در باره توان ارتش نیجر در مهار گسترش فعالیت شبه‌نظامیان در مرزهای غربی از مالی تا بورکینافاسو را موجب شد.

دولت پس از نشست کابینه اعلام کرد که ژنرال سالیفو مودی، به عنوان جانشین محمد انتخاب شده است.

دولت نیجر گفته است که حملات جدید نظامی علیه شبه نظامیان تدارک دیده است . تاکنون تمامی کمپین‌های ارتش برای مهار خشونت به رغم حضور نیروهای فرانسوی و آمریکایی در منطقه شکست خورده است.

حملات در نیجر طی سال گذشته بیش از ۴۰۰ کشته برجای گذاشته است.

اعضای شورای امنیت سازمان مل نیز به احترام ۸۹ سرباز کشته شده در نیجر یک دقیقه سکوت کردند.

سفیر ویتنام که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد گفت که ۱۵ عضو شورا این حملات را قویا محکوم کردند.

حمله روز پنجشنبه در مرز مالی بدترین حمله در تاریخ نیجر بود.

سفیر نیجر در شورای امنیت گفت: نیجر و غرب آفریقا به همه شما برای مبارزه با افراط گرایان نیاز دارد.

نیجر عضو غیردائم شورای امنیت است.

از سوی دیگر امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه امروز میزبان همتایانش از ۵ کشور عضو نیروی ساحل برای بررسی نبرد مشترک با افراط‌گرایان بود.

ماکرون تاکید کرد که رهبران ساحل باید از این فرصت برای اعلام صریح حمایت خود از حضور نظامی فرانسه استفاده کنند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز در این گفتگوها حضور داشت. این نشست همزمان با اعلام کاهش حضور نظامی آمریکا در آفریقا برگزار شد. آمریکا از عملیات ضد داعش فرانسه در مالی حمایت لجستیکی دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین
x