کد خبر: ۶۳۳۵۱۹
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۸
یک ماهواره در پی آسیب برگشت‌ناپذیر به باتری‌هایش، تا چند ماه آینده در فضا منفجر خواهد شد.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از اسپیس، ماهواره ساخت شرکت "بوئینگ"(Boeing) که اجرای آن را شرکت "دایرکت‌تی‌وی"(DirecTV) بر عهده دارد، در پی یک حادثه در معرض خطر انفجار در هفته‌های آینده قرار گرفته است. دولت آمریکا برای کاهش آسیب احتمالی ناشی از این انفجار به ماهواره‌های دیگر، اجازه داده تا این ماهواره رو به نابودی را به مدار بالاتری انتقال دهد.

این ماهواره موسوم به "اسپیس‌وی- ۱"(Spaceway-۱) از سال ۲۰۰۵ تاکنون، ۳۵۴۰۰ کیلومتر بالای زمین چرخیده و تا پیش از تنزل درجه به یک ماهواره پشتیبان، پوشش تلویزیونی با وضوح بالا را برای سال‌های بسیار فراهم کرده است.

یک ماهواره در فضا منفجر خواهد شد!

مقامات شرکت دایرکت‌تی‌وی هفته پیش به "کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا"(FCC) اعلام کردند که این ماهواره در دسامبر سال ۲۰۱۹ و در پی یک اختلال اساسی، به آسیب حرارتی برگشت‌ناپذیری در باتری‌ها دچار شده است. اگرچه اسپیس‌وی در ماه‌های اخیر برای تامین نیروی مورد نیاز، بر پنل‌های خورشیدی خود تکیه داشته اما به زودی به دوره‌ای نزدیک می‌شود که در سایه زمین فرو می‌رود و باید باتری‌های آن را فعال کرد. با آغاز این دوره از ۲۵ فوریه، مقامات شرکت اظهار داشتند که باتری‌های آسیب‌دیده به محض فعال شدن، منفجر خواهند شد و ماهواره را نابود خواهند کرد. این موضوع می‌تواند بقیه ماهواره‌های نزدیک را نیز در معرض خطر قرار دهد.

این ماهواره، یک مدار زمینی را دنبال می‌کند که بلندترین مدار ممکن برای ماهواره‌های مورد استفاده است. به دلیل موقعیت مکانی بالای ماهواره، هدایت آن به سمت پایین و محل گردش ماهواره‌های دیگر نمی‌تواند روش مناسبی باشد. دایرکت‌تی‌وی به جای انتخاب این روش، از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا درخواست کرده تا این ماهواره را دوباره مکان یابی کنند و آن را به مدار بالاتری موسوم به "مدار قبرستان" (graveyard orbit) انتقال دهند که در فاصله ۳۰۰ کیلومتری بالای مسیر کنونی آن واقع است. آنها امیدوارند که اسپیس‌وی- ۱ در این مدار منفجر شود.

رد کردن یک ماهواره معمولا طی فرآیندی صورت می‌گیرد که می‌تواند ماه‌ها طول بکشد و به میزان سوخت باقیمانده در مخزن آن بستگی دارد.

مقامات کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا، درخواست دایرکت‌تی‌وی را برای خارج کردن اسپیس‌وی از برنامه پذیرفته‌اند تا این ماهواره به مدار بالاتری انتقال یابد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین