کد خبر: ۶۳۳۵۴۸
تاریخ انتشار : ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۷
نتیجه یک نظرسنجی تازه در ایالت کلیدی «آیووا» نشان می‌دهد «برنی سندرز» در این ایالت در صدر نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا قرار دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

ایالت «آیووا» به عنوان اولین ایالتی که مجمع انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در آن برگزار می‌شود، همواره برای نامزدها از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و در اغلب مواقع نتیجه این ایالت روند کل رقابت‌های درون‌حزبی را مشخص کرده است.

در حالی که تنها ۸ روز تا برگزاری این مجمع انتخاباتی باقی مانده، نتیجه یک نظرسنجی در آمریکا نشان می‌دهد که «برنی سندرز» نامزد چپگرا و سوسیالیست آمریکایی در این ایالت با اختلاف قابل توجهی در صدر نامزدهای دموکرات قرار گرفته است.

سندرز در ایالت کلیدی «آیووا» از دیگر نامزدهای دموکرات پیش افتاد

بر اساس این نظرسنجی که به صورت مشترک توسط روزنامه «نیویورک‌تایمز» و مؤسسه افکارسنجی «سیِنا کالج» و در میان شرکت‌کنندگان احتمالی در مجمع حزبی انجام گرفته، سندرز حمایت ۲۵ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی را کسب کرده است.

این رقم، در قیاس با نظرسنجی پیشین مؤسسه سینا کالج، ۶ درصد رشد برای سندرز نشان می‌دهد.

بر این اساس، «پیت بوته‌جج» با ۱۸ درصد و «جو بایدن» با ۱۷ درصد در رده‌های دوم و سوم در این ایالت قرار دارند. «الیزابت وارن» هم که در نظرسنجی پیشین با کسب ۲۲ درصد در صدر رقابت آیووا قرار داشت، در نظرسنجی تازه تنها ۱۵ درصد نظرها را جلب کرده و در رده چهارم ایستاده است. عموما گفته می‌شود که به دلیل شباهت دیدگاه‌های سندرز و وارن، پایگاه رأی آن‌ها یکسان است. از این رو، به نظر می‌رسد صعود سندرز در نظرسنجی اخیر، نتیجه افول قابل توجه وارن باشد.

«ایمی کلوباچار» با ۸ درصد، «تام استیر» با ۳ درصد و «اندرو یانگ» با ۳ درصد در رده‌های بعدی این نظرسنجی قرار گرفته‌اند.

 

 

نیویورک‌تایمز درصد خطای احتمالی این نظرسنجی را مثبت و منفی ۴.۸ درصد اعلام کرده است.

این روزنامه در گزارش خود در مورد این نظرسنجی، نوشته است: «پیروزی سندرز در آیووا، یعنی جایی که او چهار سال پیش رقابت را با اختلاف ناچیزی به "هیلاری کلینتون" واگذار کرد، بازگشتی قابل توجه برای این نامزد ۷۸ ساله است که حمله قلبی ماه اکتبرش نامزدی‌اش را در معرض نابودی قرار داده بود. این همچنین موجب اضطراب دموکرات‌های حامی ساختاری خواهد بود که عمیقا از احتمال نامزدی سندرز نگران هستند.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین