کد خبر: ۶۳۴۴۱۹
تاریخ انتشار : ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
حدود ٨ نفر از نمایندگان در این مرحله تایید صلاحیت شدند
سخنگوی شورای نگهبان گفت: از مرحله قبل تا این مرحله که شورای نگهبان اول بودیم نزدیک ۲۰۰۰ هزار نفر به آمار تایید صلاحیت‌های شورای نگهبان اضافه شد.
آفتاب‌‌نیوز :


انتظار داریم مقام‌ها در خصوص اخبار صحیح اظهارنظر کنند و گلایه داریم که می‌گویند فلان نماینده به دلیل حمایت از دولت رد صلاحیت شده است؛ دولت برای ما محترم است و ما بین خودمان، دولت و مجلس جدایی احساس نمی‌کنیم و این اظهارات جفای به شورای نگهبان است.

عباسعلی کدخدایی در نشست صبح امروز خود با خبرنگاران ضمن تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی با پوزش از تأخیر به وجود آمده در آغاز نشست خبری، دلیلش را شرکت در جلسات طولانی شورای نگهبان عنوان کرد و گفت: مشکل ما با این نظام انتخاباتی و قوانین حداقلی است که باعث می‌شود دو طرف از روند بررسی صلاحیت‌ها ناراضی باشند.

سخنگوی شورای نگهبان: ۲۰۰۰ نفر به آمار تایید صلاحیت‌ها اضافه شد

وی ادامه داد: مستحضر هستید که ثبت نام‌ها انجام شد و بررسی صلاحیت‌ها توسط هیات‌های اجرایی و نظارت انجام شد و ما در شورای نگهبان مرحله اول را پشت سر گذاشتیم و از امروز وارد مرحله دوم اعلام شکایت شده‌ایم که جواب این دوره نیز ظرف ١٠ روز اعلام می‌شود. در مرحله نخست در شورای نگهبان از حدود ١۶ هزار و ٣٣ نفر نزدیک به ۴۵٠٠ فرد را بررسی کردیم و حدود ۵٠ درصد این تعداد تایید گرفتند و حدود ٢٠ درصد برای مرحله بعد مورد بررسی قرار خواهند گرفت و البته تعدادی هم اضافه خواهند شد.

وی در پاسخ به نخستین سوال در خصوص اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات پرشور گفت: بارها گفته‌ام که وظیفه شورای نگهبان نظارت بر اجرای سالم انتخابات است و در قانون، وظیفه‌ای برای برگزاری پرشور انتخابات برای این نهاد در نظر گرفته نشده است؛ دغدغه ما اجرای کامل قانون است.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص اظهارنظرهای مختلف در خصوص بررسی صلاحیت ها گفت: اگر اظهارنظرها خواستار کوتاه آمدن ما از قانون باشند به آنها توجهی نخواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان با توجه به اظهارنظرهایی مقام‌های دولتی برنامه‌ای برای شکایت از دولت دارد، گفت: بیشتر از این بین ما و دولت را شکرآب نکنید. ما اهل شکایت نیستیم و فقط گله داریم که روند کار ما را می‌دانند و باز این چنین نکاتی را مطرح می‌کنند. البته اگر جایی افترایی به ما زده شود به ما حق بدهید که از خودمان دفاع کنیم.

کدخدایی همچنین در خصوص رد صلاحیت حدود ٩٠ نماینده به دلیل مسائل مالی و تعداد بالای اصولگرایان در این تعداد و اتهام جانبداری شورای نگهبان از یک جناح گفت: انتظار داریم مقام‌ها در خصوص اخبار صحیح اظهارنظر کنند و گلایه داریم که می‌گویند فلان نماینده به دلیل حمایت از دولت رد صلاحیت شده است؛ دولت برای ما محترم است و ما بین خودمان، دولت و مجلس جدایی احساس نمی‌کنیم و این اظهارات جفای به شورای نگهبان است.

کدخدایی در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه شما در ذکر دلیل برخی رد صلاحیت‌ها به حمایت ضمنی برخی نمایندگان فعلی مجلس از قاچاقچیان و مفسدان اشاره کردید؛ با توجه به این امر این سوال پیش آمده که چرا برخی پرونده‌ها مثل پرونده املاک نجومی و پرونده قائم مقام شهرداری پیشین تهران شامل این مصداق ردصلاحیت نشده است و این افراد مشخصا از تایید صلاحیت خود پیش از بررسی شورای نگهبان اطمینان داشتند، گفت: هیچگونه تفاوتی بین اشخاص نیست؛ اگر تخلفی براساس مستندات و چهارچوب پرونده باشد هیچ فرقی برای شورای نگهبان ندارد و می‌خواهم اگر در خصوص افراد خاص پرونده یا مدارکی دارید برای این مرحله در اختیار شورای نگهبان قرار دهید. ما براساس حرف‌هایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود قضاوت نمی‌کنیم. ما با هیچ شخصی چه الان سمت داشته باشد چه در گذشته سمت داشته تعارف نداریم و براساس اسناد و مدارک تصمیم می‌گیریم.

وی در رابطه با اینکه چه تعداد از نمایندگان مجلس در این مرحله صلاحیت خود را کسب کرده‌اند، گفت: آمار دقیق ندارم اما حدود ٧ تا ٨ نفر احتمالا در این مرحله تایید صلاحیت شده‌اند.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی اعلام کردند بعضی از اصولگراها را رد صلاحیت کردند تا در آخرین لحظات صلاحیتشان را تایید کنند ، آیا این موضوع صحت دارد، گفت: هم رویه خلاف این است و هم نتیجه را می‌بینید و یک اتهامی است که شاید بتوانیم پیگیری قضایی داشته باشیم. آمار را ملاحظه کنید امروز اخبار منتشر می‌شود و اسامی برای وزارت کشور ارسال شده و بقیه هم ارسال می‌شود و چنین نیست لذا باید دقت شود.

وی در خصوص آغاز زودهنگام تبلیغات از سوی نامزدهای انتخاباتی گفت: بارها گفته‌ایم قانون در این مسأله صراحت ندارد و باید ببینیم آیا اقدام افراد از نظر عرف تبلیغات زودهنگام محسوب می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به ادعای برخی نمایندگان مجلس که دلیل رد صلاحیت خود را مخالفت با نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص لوایح چهارگانه عنوان کرده‌اند، گفت: این مسأله کذب محض است و ما قطعا در خصوص این افتراها حق قانونی خود را محفوظ می‌دانیم.

وی در پاسخ به این سوال که برخی دلیل رد صلاحیت شده‌ها عدم التزام به اسلام یا ولایت فقیه گفته شده و برخی هزینه تایید صلاحیت را ۴ میلیارد عنوان کرده‌اند آیا این‌را تایید می کنید؟ گفت: در خصوص بخش دوم سوال دوستانی که ادعای خرید صلاحیت را مطرح کرده‌ بودند با حضور در شورای نگهبان حرف دیگری زدند که امیدواریم یادشان باشد چه گفتند. در خصوص بخش اول سوال هم باید بگویم برخی در دادگاه بدوی حکم می‌گیرند و در دادگاه تجدیدنظر تبرئه می‌شوند و اینجا هم همینطور است؛ افرادی در هیات مرکزی، اعضا اتهامی را به فرد داوطلب وارد دانسته‌اند در شورای نگهبان تبرئه می‌شود. شورای نگهبان همان دادگاه تجدیدنظر است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین