کد خبر: ۶۳۵۱۵۸
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۳
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه بیماری کرونا نیز از خانواده ویروس سرماخوردگی است و لازم است آداب ساده بهداشت فردی برای جلوگیری از ابتلا رعایت شود، گفت: خود مردم هستند که باید در این رابطه به ما کمک کنند و اگر کرونا به کشور ما وارد شد، با خودمراقبتی و رعایت آداب تنفسی و بهداشت فردی جلوی این بیماری را بگیرند و بیماری را مانند هر بیماری شبه‌آنفلوآنزای دیگر کنترل کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

سید مهدی حسینی‌زاده در نهمین جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی سلامت و امنیت غذایی خوزستان که امروز (۱۶ بهمن‌ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به حساسیت بیماری کرونا که در دنیا نگرانی‌هایی ایجاد کرده و تلفاتی که بر جای گذاشته است؛ کشور ما به عنوان یکی از کشورهایی که بنا به تایید سازمان بهداشت جهانی به عنوان کشوری پیشرو در امر خدمات بهداشتی برنامه‌ها و استراتژی‌های دقیق و کارآمد اجرا می‌کند و به نتایج و شاخص‌های ارزشمندی رسیده است، وظیفه خود می‌داند که برای حفظ سلامت مردم اقدام کند زیرا اگر این بیماری وارد کشور شود، قطعا کنترل آن بسیار مشکل خواهد بود.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: اگر یک تیم آماده، اقدامات پیشگیرانه را آغاز کرده باشد، قطعا مشکلات بیماری کمتر خواهد بود، به همین دلیل وزارت بهداشت اقدامات بسیار وسیعی را آغاز کرده و دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز بر حسب وظیفه خود، اقدامات زیادی انجام داده است. در همین راستا از مدیران کل استان خوزستان نیز انتظار همکاری داریم. این یک کار جمعی است و قطعا دانشگاه‌های علوم پزشکی به تنهایی نمی‌توانند در پیشگیری از بیماری کرونا کاری از پیش ببرند و اقداماتی که انجام آن ضرورت دارد، به تنهایی توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی سطح استان امکان‌پذیر نیست.

حسینی‌زاده گفت: از مدیران استانی به عنوان بازوان نظام سلامت انتظار داریم که این اقدامات پیشگیرانه را اجرایی کنند تا از لحاظ این بیماری در استان خوزستان نگرانی نداشته باشیم. هدف ابتدایی ما این است که نگذاریم این بیماری وارد جغرافیای کشور شود، یا اگر وارد شد، اجازه ندهیم که گسترش پیدا کند و بتوانیم آن را مهار کنیم. این موضوع محقق نخواهد شد مگر اینکه همه دست به دست هم دهیم و تلاش و هوشیاری ویژه داشته باشیم.

چگونه کرونا را با آدابی ساده کنترل کنیم؟

وی با اشاره به تاثیر فضای مجازی بر نگرانی مردم در خصوص بیماری کرونا بیان کرد: تلاش بر این است که مردم از این نگرانی که بعضا فضای مجازی عامل آن است، رهایی یابند. این اطمینان خاطر را به مردم می‌دهیم که صادقانه هر مساله‌ای باشد، با مردم در میان می‌گذاریم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی از جمله شستشوی دست‌ها افزود: خود مردم هستند که باید در این رابطه به ما کمک کنند و اگر کرونا به کشور ما وارد شد، با خودمراقبتی و رعایت آداب تنفسی و بهداشت فردی جلوی این بیماری را بگیرند و بیماری را مانند هر بیماری شبه‌آنفلوآنزای دیگر کنترل کنند. بیماری کرونا نیز از خانواده ویروس سرماخوردگی است و لازم است آداب ساده بهداشت فردی برای جلوگیری از ابتلا رعایت شود.

وی عنوان کرد: از دستگاه‌ها و ادارات‌کل اجرایی عضو شورای سلامت استان خوزستان انتظار داریم در این زمینه اقدام کند. از جمله این دستگاه‌ها، فرودگاه‌ها هستند که به عنوان یکی از گلوگاه‌های ورودی باید آموزش خودمراقبتی و رعایت موازین بهداشت فردی و تنفسی را توسط کارکنان و خدمه فرودگاه‌ها انجام دهند. همچنین آموزش به کادر پروازی در خصوص برخورد با موارد مشکوک به بیماری در پروازها، نصب بنرهای آموزشی در سالن‌های انتظار فرودگاه، پخش کلیپ‌های آموزشی از طریق رسانه‌های دیجیتال در فرودگاه و نظارت مستمر بر تسهیلات بهداشتی را انجام دهند.

حسینی‌زاده گفت: بخش راه‌آهن انتظار نیز آموزش خودمراقبتی را برای افراد و کارکنان انجام دهند و بر تسهیلات بهداشتی و ضدعفونی مستمر و تهویه مناسب ایستگاه‌ها و قطارها نظارت مستمر داشته باشند.

وی ادامه داد: شهرداری‌ها نیز که از توانمندی‌ها و امکانات بالقوه برخوردارند، همکاری لازم را در تمام شهرستان‌ها داشته باشند و آموزش خودمراقبتی را به کارکنان بخش‌های جمع‌آوری و بازیافت زباله‌ها و کارکنان بخش حمل و نقل عمومی ارائه دهند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: متولیان هتل‌ها نیز نظارت ویژه‌ای بر همکاری با مراکز بهداشت داشته باشند، از اتباع چینی و سایر اتباع خارجی مراقبت داشته باشند و گزارش موارد پذیرش را به ما ارائه دهند. آشنایی کارکنان و خدمه هتل با علائم بیماری، گزارش موارد مشکوک به مراکز بهداشت و آموزش خودمراقبتی به کارکنان و خدمه هتل‌ها نیز انجام شود.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش به عنوان در بر گیرنده بدنه بزرگی از جمعیت می‌تواند هم در زمینه آموزش و هم در زمینه خودمراقبتی به حوزه سلامت بسیار کمک کند و در این زمینه برای آموزش مربیان سلامت و دانش‌آموزان اقدام کند.

حسینی‌زاده گفت: شرکت‌های نفتی و پتروشیمی که بعضا اتباع خارجی را به عنوان نیروهای خود دارند، باید آموزش خودمراقبتی و همکاری با مراکز بهداشت در خصوص معرفی اتباع چینی و سایر اتباع خارجی که علائم بیماری را دارند، انجام دهند.

وی تصریح کرد: از کسانی که در حوزه فضای مجازی فعالیت می‌کنند، خواهش می‌کنیم که موجب نگرانی مردم نشوند. مرجع و تعیین‌کننده نهایی در اطلاع‌رسانی در خصوص بیماری کرونا، تنها دانشگاه علوم پزشکی اهواز است. سایرین اظهارنظر نکنند و تنها به ما کمک کنند و وظایف‌شان در ارتباط با پرسنل خود و همکاری در بحث آموزش به جامعه را انجام دهند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین