کد خبر: ۶۳۵۳۵۹
تاریخ انتشار : ۱۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۵
طبق نتایج مطالعه جدید، عامل افزایش ریسک بیماری قلبی به شکل قابل توجهی با ورود زنان به دوره یائسگی تشدید می شود.
آفتاب‌‌نیوز :

محققان دانشگاه پیتزبرگ آمریکا در مطالعه‌ای داده‌های مربوط به ۳۳۹ زن را بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ بررسی کردند.

«سمر خوداری»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «میانسالی تنها دوره تجربه گُرگرفتگی و سایر علائم یائسگی نیست، بلکه زمانی است که ریسک بیماری قلبی عروقی افزایش می‌یابد و ما شاهد تغییرات قابل توجهی در بسیاری از شرایط سلامت جسمی افراد هستیم.»

یائسگی ریسک بیماری قلبی را افزایش می‌دهد

این مطالعه بر سفت شدگی عروق با ورود زنان به دوره یائسگی متمرکز بود. سفتی عروق به قابلیت ارتجاعی شریان‌ها اشاره دارد و با بررسی سرعت جریان خون در شریان‌ها اندازه گیری می‌شود.

شریان‌های سفت‌تر منجر به عملکرد بد در نحوه پمپاژ قلب و حرکت خون می‌شود و در نتیجه به قلب، کلیه‌ها، و سایر اعضای بدن آسیب می‌رساند.

محققان در این مطالعه، زنان را به مدت بالغ بر ۱۲.۵ سال یا تا زمان یائسگی تحت نظر داشتند. زمانیکه زنان وارد فاز یائسگی می‌شوند میزان سفتی شریان‌ها از حدود ۰.۹ یک سال قبل از شروع یائسگی تا ۷.۵ درصد در مدت یک سال بعد از یائسگی افزایش می‌یابد که روند پرسرعت قابل توجهی است.

به گفته محققان، هنوز بروز چنین تغییراتی در طول ورود به دوره یائسگی مشخص نیست. اما این نظریه وجود دارد که تغییرات شدید هورمونی همراه با یائسگی احتمالاً در افزایش التهاب و تأثیر بر رسوب چربی در عروق نقش دارند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین