کد خبر: ۶۳۵۵۱۹
تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹
هفته گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیتر خود از پرتاب ماهواره ظفر تا جمعه گذشته خبر داد؛ در حالی که همه این هفته منتظر خبر خوش قرار گرفتن ماهواره ظفر در مدار بودند، این پرتاب به تعویق افتاد.
آفتاب‌‌نیوز :

«محمد جواد آذری جهرمی» دوشنبه (چهاردهم بهمن) در صفحه شخصی خود در توییتر خبرهای جدیدی از ماهواره تصویربرداری ظفر داد و نوشت: «از شکست نمی‌ترسیم، ناامید هم نمی‌شویم، با دعای شما و توکل بر خدا، ⁧‫ماهواره ظفر‬⁩ تا پایان این هفته با سیمرغ ایرانی عازم مدار ۵۳۰ کیلومتری زمین می‌شود. ‏امیدوارم موفق شویم و بتوانیم یک فصل جدید از ایران را بسازیم.»

شب گذشته نیز وزیر ارتباطات با پخش ویدیویی از صدایی که قرار است پس از قرار گرفتن ظفر در مدار از فضا پخش شود، از مردم خواست برای موفقیت ماهواره دعا کنند.

پرتاب ماهواره ظفر به تعویق افتاد

با توجه به این خبر و تاکید مسوولان حوزه فضا به نزدیک بودن زمان پرتاب ماهواره، امروز شنبه هیچ خبری از پرتاب وجود نیست. تزریق ماهواره ظفر در مدار فضا به روزهای آتی موکول شده است.

ماهواره ظفر با سه ماموریت اصلی تصویربرداری، ذخیره و ارسال داده و اندازه‌گیری تشعشعات فضایی در مدت زمان ۳ سال در دو نمونه ظفر ۱ و ظفر ۲ در دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده است.

این ماهواره در رده ماهواره‌های Low Earth orbit(-مدار نزدیک زمین) با ارتفاع مداری ۵۳۰ کیلومتر، شیب ۵۶ درجه و جرم ۱۱۳ کیلوگرم است. در بخش فضایی، ماهواره ظفر شامل محموله تصویربرداری، محموله ذخیره و ارسال، محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی، زیر سیستم‌های تعیین موقعیت، تعیین و کنترل وضعیت، مدیریت داده و فرمان، انرژی، سازه و مکانیزم و کنترل حرارت است.

بخش زمینی شامل ایستگاه تله کامند (سیستم ارسال دستورات از یک نقطه مرکزی برای سایر نقاط راه دور)، تله متری (اندازه‌گیری)، دریافت تصویر، مدیریت محموله ذخیره و ارسال است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین