کد خبر: ۶۳۵۵۸
تاریخ انتشار : ۱۰ مرداد ۱۳۸۶ - ۱۴:۰۱
طالبان: بقیه را هم می‌کشیم
آفتاب‌‌نیوز : آفتاب: با نزدیك شدن پایان ضرب‌الاجل طالبان برای گروگانهای كره جنوبی، یك مقام افغان اعلام كرد: دولت افغانستان تحت فشار دولت كره، سرانجام برای آزادی گروگان‌های كره‌ای، چاره‌ای جز آزاد كردن زندانیان طالبان ندارد. به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اینترنتی روزنامه لوموند، یكی از مشاوران دولت افغانستان كه خواست نامش فاش نشود، افزود: در غیر این صورت طالبان یكایك گروگان‌ها را خواهد كشت و این مناقشه ممكن است هفته‌ها به درازا بكشد.

این مقام افغان افزود: مقامات افغانستان امروز تاوان اشتباه و هزینه سنگین تبادل اسرا برای آزاد شدن خبرنگار ایتالیایی را می‌پردازند. به گزارش روز چهارشنبه شبكه خبری الجزیره، این درخواست در حالی مطرح می‌شود كه دومین گروگان تبعه كره جنوبی بامداد سه شنبه به دست طالبان كشته شد.

‪ ۲۳‬تبعه كره جنوبی 28 تیرماه هنگامی كه از قندهار به سوی كابل می رفتند در استان غزنی به دست گروه طالبان ربوده شدند.

شبكه خبری الجزیره نیز از درخواست كره جنوبی برای دخالت آمریكا در گروگانگیری اتباع كره ای خبر داد. این شبكه خبری افزود: «كیم جونگ جا» مادر یكی از قربانیان از مردم آمریكا و سراسر جهان درخواست كرده‌است برای پایان بخشیدن مسالمت آمیز به موضوع گروگان‌های كره جنوبی در افغانستان آنها را حمایت كنند.

در پی این درخواست، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری كره جنوبی نیز گفت كه آنها از برخورد جامعه جهانی در چنین مواردی آگاهند اما فكر می‌كنند ارزش آن را دارد كه برای نجات دادن جان انسان‌هایی كه هنوز در اسارت هستند، انعطاف در این قضیه نشان داده شود.

یكی از سخنگویان طالبان نیز روز چهارشنبه اعلام كرد كه شمار زیادی از ‪۲۱‬ كره‌ای در گروگان این گروه، بیمار شده‌اند و حال دو تن از آنها وخیم است.

«قاری محمد یوسف»در تماس تلفنی با خبرگزاری رویترز در غزنی گفت كه دو گروگان زن بشدت بیمارند و با توجه به این كه طالبان داروهای مورد نیاز برای درمان بیماری ناشناخته آنها را در اختیار ندارد، احتمال مرگ این دو گروگان وجود دارد.

طالبان از دولت افغانستان خواسته است در ازای آزادی دست كم هشت زندانی از افراد این گروه، به همین تعداد گروگانان كره‌ای را آزاد كند.

یوسف احمدی سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت: اگر مطالبات ما تا ظهر چهارشنبه بر آورده نشوند، سایر این گروگان‌ها را نیز می‌كشیم. 

پس از گذشت دو هفته از این گروگانگیری، جسد خونین دومین گروگان كشته شده به دست طالبان چهارشنبه صبح در غرنی واقع در ‪ ۱۴۰‬كیلومتری جنوب كابل پیدا شد.

در حال حاضر ‪ ۲۱۰‬نیروی نظامی كره جنوبی در افغانستان مستقر می‌باشند كه زمان پایان ماموریت آنها آخر سال جاری میلادی است. مقامات كره‌جنوبی می‌گویند نیروهای نظامی‌این كشوردرافغانستان نیروهای غیرعملیاتی هستند و در امور مهندسی و بازسازی آن كشور فعالند.

از سوی دیگر وحید الله مجددی یكی از نمایندگان دولت در مذاكرات آزادی گروگان‌ها روز چهارشنبه اعلام كرد كه مذاكرات امروز ادامه یافته و امید می رود ظرف امروز و یا فردا به نتیجه برسد.

دولت افغانستان برای آزادی «دانیه‌له ماستروجیاكومو»خبرنگار ایتالیایی در ماه مارس گذشته مجبور شد پنج تن از زندانیان طالبان را آزاد كند.

از آغاز جنگ و تهاجم نظامی افغانستان این نخستین تبادل زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان بود و مورد انتقاد شدید آمریكا بازیگر اصلی در عرصه سیاست افغانستان قرار گرفت.

پس از آن حامد كرزی رئیس جمهوری افغانستان قول داد هرگز به تقاضای طالبان عمل نكند چراكه این كار را تشویق تبهكاران به آدم ربایی خواند.

زمارای بشاری سخنگوی وزارت كشور افغانستان هم گفت: ماجرای گروگانگیری كره‌ای‌ها ناشی از ناامنی حاكم بر جامعه نیست، بلكه ناشی از سهل انگاری و غفلت است.

باك جونگ چون نماینده دولت كره هم اكنون در كابل به سر می‌برد و گفته‌است: دولت كره شرایط بحرانی دولت افغانستان را درك می‌كند و این وضعیت و شرایط را برای حل این مشكل محترم می‌شمرد.

دولت افغانستان برای پیشگیری از عملیات‌های گروگانگیری احتمالی آتی، از همه خارجی‌های مقیم این كشور خواسته است خود را به پلیس معرفی و كارت شناسایی دریافت كنند.

پلیس از خارجی‌ها خواسته است هرگونه جابه‌جایی خود را در خارج از كابل به ویژه در شرق و جنوب كه فعالیت طالبان بیش از سایر نقاط است، به پلیس اطلاع دهند.
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین