کد خبر: ۶۳۶۶۶۴
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳
پس از انتشار فایل صوتی گفت‌وگوی خلبان هواپیمایی آسمان با برج مراقبت، این پرسش از سوی یکی از خوانندگان محترم و در یک گروه تلگرامی از یکی از دوستان بنده پرسیده شده است. این دوست هم پرسش را با بنده در میان گذاشت و پاسخ را برای آن پرسش‌کننده محترم فرستادم و چون احتمال می‌دهم برای دیگرانی هم مطرح باشد، پاسخ آن را به صورت عمومی تقدیم می‌کنم.
آفتاب‌‌نیوز :

«پرسش: با انتشار این فایل، یک سوال جدی مطرح می‌شود به نظرم به آقای عبدی هم مرتبط است:

- پس هواپیمایی کشوری (و طبیعتا تمام دولت و به‌خصوص کسانی که سابقه امنیتی و ارتباطاتش را داشته‌اند مثل آقای ربیعی) می‌دانسته‌اند که موشک هواپیما را سرنگون کرده است و در حال دروغگویی بوده‌اند و از شنیدنش در مورد آنها تعجبی نکردم. اما در این میان یادداشت دفاع جدی آقای عبدی از بی‌اطلاع بودن آقای ربیعی (منتشر شده در اعتماد) برای کسانی مثل من جای سوال جدی دارد. برای خودشان به نظرم لازم است که حالا توضیحی به افکار عمومی بدهند.

ارادت

پاسخ بنده: در خصوص به این پرسش باید به دو نکته اشاره کنم. اول این که بنده درست یا نادرست اصل را بر دروغگو بودن سخنان هیچ طرفی نمی‌گذارم تا وقتی که خلافش ثابت شود. البته نگاه می‌کنم ببینم از جمیع جهات تا چه حد حرفش منطقی است، آیا ابهام و تناقضی دارد یا خیر؟ زیرا همان‌قدر که دروغگویی زشت است از این که اتهام دروغ به دیگران بزنم پرهیز می‌کنم و آن را زشت‌تر می‌دانم. اگر به کسی اتهام دروغ بزنم و بعدا معلوم شود که اشتباه بوده بنده شرمنده او خواهم بود.

ولی اگر گفتارش را صدق فرض کنم و بعد دروغ بودنش ثابت شود او شرمنده است. مگر این که از ابتدا دلایل کافی برای دروغ بودنش وجود داشته باشد و من عامدانه یا نابخردانه نخواسته باشم که آن شواهد را مورد توجه قرار دهم. در هر حال وقتی هم ثابت شد که دروغ گفته‌اند ذره‌ای تردید و نگرانی از بابت محکوم کردنش ندارم و اتفاقا شدیدتر محکوم می‌کنم چون از اعتمادم سوءاستفاده کرده است.

دوم این که ایشان از کجا می‌داند که آقای ربیعی مطلع بوده‌ است؟ فرض گوینده محترم بر این است که بر اساس سلسله‌مراتب موضوع به مقامات بالا خبر داده شده. هر چند ربیعی مقام مافوق هواپیمایی نبوده که اگر بود در این صورت مطلع نبودنش هم موجب مسئولیت او می‌شد. ولی تا آنجا که پیگیری کرده‌ام نه‌تنها او بلکه امثال آقای جهانگیری هم اطلاع نداشته‌اند. شنیدم روحانی هم تا صبح جمعه اطلاع قطعی نداشته است. او حدود ساعت ۱۴ روز جمعه به ربیعی زنگ زده و گفته نظری که منتشر کرده‌ای درست نیست. ظاهرا موضوع در حد سازمان هواپیمایی یا احتمالا وزیر راه (اطمینان ندارم) متوقف شده بود.

به علاوه بنده دفاعی از او نکردم حتی در بخشی از متن نقد هم کرده‌ام. صرفا آن چه میان ما واقع شده بود را بیان کردم. هر وقت هم معلوم شود خلاف واقعیت به مردم یا به بنده گفته طبعا در نوشتن علیه هر کس از جمله آقای ربیعی تردید نخواهم کرد؛ به ویژه این که خود را منسوب به جریانی می‌دانند که نباید دروغ بگویند. از این رو در برابر دروغگویی آنان باید حساسیت بسیار بیشتری داشت. همچنین صریحا نوشتم که ادامه حضور او در پست سخنگویی بی‌معناست و تا تعیین تکلیف این دروغ بیان هیچ گزاره‌ای از جانب او قابل قبول نخواهد بود از جمله مردم خبر ربیعی را در رد استعفای روحانی تا پایان دوره او در ۱۴۰۰ نیز نادرست و خلاف واقعیت تلقی خواهند کرد. لزوما نه به این دلیل که او دروغ می‌گوید بلکه به این دلیل که حقیقت را به او نگفته‌اند. ولی تا اینجا هیچ خبری و شاهدی که ادعای بی‌اطلاعی او را تا بعد از ظهر جمعه رد کند وجود ندارد. یا حداقل من ندیده‌ام. اطلاعات دقیق‌تر این ماجرا دیر یا زود منتشر خواهد شد.»

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین