کد خبر: ۶۳۷۸۵۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۳
آیت‌الله احمد جنتی از برجسته‌ترین روحانیون و سیاستمداران انقلاب اسلامی به شمار می‌آید که مسوولیت‌های مهمی همچون عضو فقها و دبیر شورای نگهبان، رییس مجلس خبرگان رهبری، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و رییس ستاد احیای امر به معروف را برعهده داشته‌است.
آفتاب‌‌نیوز :

آیت‌الله احمد جنتی لادانی در سوم اسفند ۱۳۰۵ خورشیدی در روستای لادان از بلوک ماربین واقع در سه کیلومتری غرب اصفهان متولد شد. پدرش ملاهاشم لادانی از روحانیون بنام منطقه خود بود.

در زادگاه ایشان مدرسه‌ای‌ وجود نداشت، اینچنین بود که به‌ مکتب‌خانه‌ رفت‌ و خود، اندکی‌ از دروس‌ جدید را خواند و بعدها در قم، مقداری‌ زبان‌ انگلیسی‌ فرا گرفت. او دوره ادبیات‌ عرب‌ و مقدمات‌ سطح‌ را تا ۱۳۲۴ خورشیدی در حوزه‌ علمیه‌ اصفهان‌ گذراند. آیت الله جنتی در یک گفت وگوی تلویزیونی درباره کارنامه تحصیلی خود گفت: دوران علمی من شامل تحصیل و تدریس به ۳ دوره تقسیم می شود. یک دوره در اصفهان است که در آن جا پدرم مرا به مدرسه جده بردند و آن جا مشغول تحصیل شدم. مقدمات هم چون شرح نامه، معالم و... را که اکنون طلبه ها نمی خوانند من مطالعه کرده و گذراندم. این ها را در اصفهان خواندم و به اینجا که رسیدم، گفتم بروم قم. عشق زیادی به قم داشتم و یکی از دوستانم نیز به قم رفته بود. پدرم نیز با این که من فرزند منحصر به فردشان بودم با رفتنم به قم موافقت کردند. این شد که از آن زمان به بعد در قم مشغول به تحصیل شدم. سطح را در قم خواندم. خارج را نیز ادامه دادم. سطح را در خدمت اساتیدی هم چون مرحوم صدوقی(شرح نامه را خدمت ایشان خواندم)، مکاسب را خدمت مرحوم سلطانی، درس رسائل و قوانین را هم خدمت مرحوم بهاء الدینی گذراندم. من به این اساتید به خصوص مرحوم بهاء الدینی ارادت بسیار داشتم.

آیت‌الله جنتی ۹۳ ساله شد+عکس


فعالیت های سیاسی احمد جنتی پیش از انقلاب

احمد جنتی در سال های پیش از انقلاب اسلامی، در سخنرانی‌ها، اجتماعات عمومی و جلسات خصوصی همواره به تبلیغ ضد رژیم پهلوی می‌پرداخت و دیگران را به پیروی از نهضت امام خمینی(ره) دعوت می‌کرد. در درون حوزه در دیدار با علما و مراجع، آنها را از آخرین اخبار حرکت انقلابی خمینی(ره) و مردم با خبر می‌ساخت.

او با عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به برنامه ریزی هماهنگ برای برپایی راهپیمایی‌ها، نوشتن اعلامیه‌ها و ارتباط با دیگر مراکز مرتبط با نهضت امام خمینی(ره) همانند جامعه روحانیت مبارز می‌پرداخت و ارتباط خود را با امام خمینی(ره) حفظ می‌کرد تا از آخرین فعالیت های مبارزاتی در قم، نجف و دیگر شهرها اطلاع پیدا کند. وی همچنین به مدت ۱۴ سال به تدریس در مدرسه حقانی مشغول بود.

آیت‌الله جنتی ۹۳ ساله شد+عکس
احمد جنتی در بازداشت

آیت الله احمد جنتی بارها در قم، رفسنجان و جزیره خارگ مورد تهدید و تعقیب رژیم پهلوی قرار گرفت و چند بار در قم بازداشت شد. او سه بار به زندان رفت و در مجموع سه ماه زندانی و یک بار هم دستگیر و به مدت سه سال به اسدآباد همدان تبعید شد.

آیت‌الله جنتی ۹۳ ساله شد+عکس
از راست: احمد جنتی، سید مرتضی نجومی، سید مهدی یثربی و سید روح الله موسوی مصطفوی خمینی
احمد جنتی و شورای نگهبان

آیت الله احمد جنتی از دوره نخست شورای نگهبان که در ۱۳۵۹ خورشیدی تشکیل شد، عضو این شورا بوده و از ۱۳۷۱ خورشیدی هم به طور مداوم به عنوان دبیر این شورا انتخاب شده است. آیت الله جنتی درباره چگونگی حکم عضویت در شورای نگهبان این چنین توضیح می دهد: من در این وادی ها نبودم و هیچ گاه باور نمی کردم یک روز به عنوان شورای نگهبان انتخاب شوم. همواره گمان می کردم شورای نگهبان به نیروهای بالاتر، باسابقه تر، با تجربه تر و جامع تر از من نیاز دارد. این مسوولیت هیچ گاه به ذهن من نمی آمد. زمانی که در دادگاه انقلاب اهواز بودم به من اطلاع دادند که امام (ره) شما را برای شورای نگهبان انتخاب کردند. من با شنیدن این خبر بهت زده شدم. افرادی که در خصوص فقها با امام (ره) صحبت کردند من را می شناختند و بدون اطلاع من برای امام (ره) تعریف کردند؛ خود امام هم که من را می شناختند. بدون این که نظر من را بخواهند ولایتا(ولایت فقیه کار خود را کرد) من را انتخاب کردند. در این جریان من به طور کلی بی اطلاع بودم.

آیت‌الله جنتی ۹۳ ساله شد+عکس
از راست ردیف جلو: اسماعیل صالحی مازندرانی، احمد جنتی و محمدمهدی ربانی رانکوهی (املشی)

وی همچنین درباره چگونگی تشکیل شورای نگهبان بعد از دریافت حکم امام خمینی(ره) می گوید: شورای نگهبان نهادی بی سابقه در حکومت گذشته بود. وزارت ها و ادارات دیگر در حکومت گذشته سابقه داشتند و همه جا برقرار و سرپا بود، ولیکن شورای نگهبان سابقه نداشت. در این زمان شورای نگهبان باید ایجاد و تولید می شد. برای شروع کار ما حتی ساختمانی و هیچ امکانی مختص این کار نداشتیم؛ برخی مواقع در طبقه اول مجلس در اتاقی که می گفتند اتاق شاه بوده در آن جا جلسات را برگزار می کردیم؛ باید مکانی برای این سازمان تهیه می شد؛ این ساختمان توسط آیت الله ربانی شیرازی به دلیل رابطه دوستانه ای که با بنی صدر داشت، برای ما فراهم شد. بعد از تهیه مکان باید آئین نامه، امکانات، نیروی انسانی و... تامین می شد. این گونه نبود که با صدور حکم جلسه تشکیل شود.

در شرح وظایف شورای نگهبان این طور آمده که به جز قدرت تایید یا رد مصوبه‌های مجلس، صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی را بررسی و نامزدهای مجاز برای این انتخابات را تعیین می‌کند.

احمد جنتی و سازمان‌ تبلیغات‌ اسلامی‌

آیت الله احمد جنتی که از ۱۳۶۰ خورشیدی دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بوده است. ریاست این نهاد را که رهبر انقلاب اسلامی تعیین می کند تا ۱۳۶۰ خورشیدی غلامحسین حقانی و از آن زمان تاکنون احمد جنتی عهده دار مسوولیت آن بوده است. برپایه اساسنامه این شورا که به تصویب مجلس رسید، این نهادی عمومی و غیردولتی است که مسوولیت برنامه‌ریزی، هماهنگی، سیاست‌گذاری و نظارت و اجرای مراسم رسمی و مناسبات عمومی نظام جمهوری اسلامی را بر عهده دارد.

احمد جنتی و ستاد امر به معروف و نهی از منکر

آیت الله احمد جنتی از بدو تأسیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در ۱۳۷۲ تا ۱۳۹۶خورشیدی رییس این ستاد بوده‌است. آیت‌الله صدیقی جانشین آیت الله جنتی با حضور در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر با تقدیر از از زحمات بی‌دریغ و خالصانه وی، ابراز داشت: آیت‌الله جنتی یک عنصر مقاومِ نستوه و به روز است که در این سن و سال به همه ابعاد انقلاب و جامعه توجه کافی داشته و سمت های بزرگی بر دوش ایشان بوده و یکی از حسنات ایشان نیز همین ستاد امر به معروف و نهی از منکر است که نهایتاً قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر محقق شده است.

لازم به توضیح است که پس از استعفای آیت الله جنتی از ستاد اقامه نماز جمعه و با استناد به اساسنامه ستاد احیای امر به معروف که باید رییس این ستاد عضویت در امام جمعه را دارا باشد، احمد جنتی از ریاست ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کناره گیری کرد.

آیت‌الله جنتی ۹۳ ساله شد+عکس
از راست: اکبر هاشمی بهرمانی (رفسنجانی)، ابوالقاسم خزعلی، احمد جنتی و محمدعلی رجایی
احمد جنتی و اقامه نماز جمعه

احمد جنتی نخستین فردی بود که با حکم آیت الله خامنه‌ای در ۱۴ فروردین ۱۳۷۱ خورشیدی به امامت جمعه موقت تهران منصوب شد. جنتی در سال‌های اخیر حضور کمرنگی در تریبون نماز جمعه داشته‌است و آخرین حضور او در نماز جمعه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ خورشیدی بود. وی در ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ خورشیدی از امامت جمعه موقت تهران استعفا کرد که در پی آن رهبر ایران با استعفای نامبرده موافقت کرد.

احمد جنتی درباره نخستین حضور خود به عنوان امام جمعه این طور توضیح داده است: امامت جمعه من از خوزستان شروع شد. فضای خوزستان بسیار گرم و پر التهاب بود. مردم از انقلاب بسیار خوشحال و راضی بودند البته ضد انقلاب نیز در دانشگاه‌ها سنگر گرفته بودند. در ارتش نیز بسیاری کارشکنی می کردند. در این زمان به من گفتند که در دانشگاه نمازجمعه بخوانم، من هم تا آن زمان امامت نماز جمعه نکرده بودم و دفعه اولم بود. رفتیم دانشگاه و نماز جمعه را اقامه کردیم و مردم هم شور بسیار زیادی داشتند و نماز جمعه با شکوهی برگزار شد. اولین تجربه امامت جمعه من در دانشگاه خوزستان بود. نماز جمعه من در خوزستان از همین جا شروع شد اما مساله کرمانشاه این بود که آیت الله اشرفی که شهید شدند، پست امام جمعه در کرمانشاه خالی ماند. به من گفتند به کرمانشاه برو و نماز جمعه را اقامه کن. در کرمانشاه نماز جمعه برگزار شد؛ در کرمانشاه نیز در دادگاه انقلاب شرکت می کردم. یک مقدار وضع ناامنی نیز وجود داشت حتی بسیاری به من می گفتند صبح ها به نماز نروم زیرا من به غیر از نماز جمعه به نماز جماعت هم می رفتم اما به من می گفتند که این کار خطرناک است. اگر برای نماز صبح می رفتم به بازگشت خود مطمئن نبودم چرا که وضعیت خطرناک بود. اما خدا حفظ کرد. نماز جمعه من از خوزستان آغاز شد و در ادامه در شهرهای کرمانشاه، قم و تهران برگزار شد.

آیت‌الله جنتی ۹۳ ساله شد+عکس
از راست: سید عبدالمجید ایروانی، محمدرضا مهدوی کنی، سید علی حسینی خامنه ای، محمدباقر محی الدین انواری، احمدجنتی، محسن مجتهد شبستری و محمدآقا امامی (امامی کاشانی)

وی درباره حضور به عنوان امام جمعه موقت تهران نیز گفته است: من در قم بودم و نظر رهبری بر این بود که من به تهران بیایم به نظر خطبه‌های قم برایشان جالب بود و دستور آمدن به تهران را دادند و من به دستور رهبری به تهران آمدم.

مساله کناره گیری احمد جنتی از نماز جمعه تهران یکی از مهم ترین مقاطع حیات سیاسی وی محسوب می شود که با شائبه های فراوانی روبه رو بود. او در این باره می گوید: کناره گیری به آن معنا نبود من چند کار داشتم و حجم کاری زیاد بود. کار اصلی من شورای نگهبان است. فعالیت های دیگر برای من فرعی بود. از رهبری خواستم برخی از فعالیت ها از دوش من برداشته شود که یکی از این فعالیت ها نماز جمعه، یکی شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگری مجمع تشخیص مصلحت بود. به قولی مردی و کاری. لذا تصمیم داشتم بر یک فعالیت تمرکز داشته باشم و به یک فعالیت مشغول باشم؛ رهبری در خصوص فعالیت شورای عالی انقلاب فرهنگی مخالفتی نداشتند و گفتند نمی‌خواهید نروید ولیکن در خصوص نماز جمعه گفتند که باید نماز جمعه را داشته باشی و در رابطه با تشخیص مصلحت نظام مخالفت کردند و گفتند باید بروی به عنوان شخصیت حقیقی علاوه بر شخصیت حقوقی. من گفتم برخی وقت ها نماز جمعه برای من سنگین است فرمودند فاصله‌هایش را زیاد کن. برای کاهش فشار ناشی از نماز جمعه فاصله زمانی را افزایش دادیم؛ قرار بر این شد که ۲ ماه یک بار برای اقامه نماز جمعه بروم.

احمد جنتی و مجمع تشخیص مصلحت نظام

احمد جنتی از دوره سوم مجمع تشخیص مصلحت نظام و از ۱۳۷۵ خورشیدی به عضویت این مجمع درآمده است. دوره سوم که از ۲۷ اسفند ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۰ بود با افزایش اعضای مجمع همراه بود. اعضای این دوره عبارت بودند از: رؤسای قوای سه‌گانه، فقهای شورای نگهبان، وزیر مربوط، رییس کمیسیون مربوط در مجلس شورای اسلامی، اکبر هاشمی رفسنجانی، محسن رضایی، محمدرضا مهدوی کنی، ابراهیم امینی نجف‌آبادی، عباس واعظ طبسی، احمد جنتی، محمد امامی کاشانی، حسن صانعی، حسن حبیبی، میرحسین موسوی، علی‌اکبر ولایتی، محمد محمدی ری‌شهری، حسن روحانی، محمد موسوی خوئینی‌ها،حبیب‌الله عسگراولادی، قربانعلی دری نجف‌آبادی، علی لاریجانی، مصطفی میرسلیم، محمدرضا توسلی، عبدالله نوری، مرتضی نبوی، حسن فیروزآبادی، غلامرضا آقازاده، بیژن نامدار زنگنه، محمد هاشمی و محسن نوربخش.

آیت الله جنتی در ۲۴ آذر ۱۳۹۷ و در غیاب آیت‌الله هاشمی شاهرودی و آیت‌الله موحدی کرمانی ریاست مجمع تشخیص مصلحت را برعهده گرفت که در زمان خود یکی از اتفاقات خبرساز بود و مورد توجه طیف زیادی از رسانه ها قرار گرفت. در این جلسه مجمع که به بررسی لایحه اصلاح قانون پول‌شویی اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان اختصاص داشت، نمایندگان دولت و مجلس حضور داشتند.

احمد جنتی و مجلس خبرگان رهبری

آیت الله جنتی در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در رقابت با آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله امینی با ۵۱ رأی رییس مجلس خبرگان شد. آیت الله موحدی کرمانی با ۶۵ رای به عنوان نایب رییس اول و آیت الله شاهرودی نیز با ۶۳ رای به عنوان نایب رییس دوم مجلس خبرگان در دوره پنجم انتخاب شدند.

آیت الله احمد جنتی پس از انتخاب به عنوان رییس مجلس خبرگان درباره وظایف این مجلس گفت: ما باید مرتب ببینیم که مواضع سیاسی و اجتماعی رهبر جمهوری اسلامی چیست و در مقابل دشمن و دوست چه مواضعی دارد و همان مواضع را خودمان داشته باشیم و به دیگران هم بفهمانیم هر چه غیر از این باشد ضلالت است.

احمد جنتی رییس مجلس خبرگان با بیان اینکه علما و خبرگان باید در صف اول دفاع از ولایت باشند گفت: آن‌ها باید مواضع سیاسی و اجتماعی رهبر انقلاب را به همه مردم بیان کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۳
1
3
ماشاالله... تا ۱۲۰ سالگی چیزی نمونده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین