کد خبر: ۶۳۸۱۱۸
تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
تعداد نظرات: ۷۸ نظر
اصولگرایان با کمترین درصد مشارکت مردم، مجلس یازدهم را به دست گرفتند
وزیر کشور آمار مشارکت در انتخابات را ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر اعلام کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

وزیر کشور از مشارکت ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴نفر در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص میزان مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت:‌ آمار نهایی امضا شده تایید شده همه شعبه‌هایی است که نهایتا شورای نگهبان تایید شده و ما اعلام و ابلاغ کردیم ۲۴ میلیون ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر بوده است.

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

وزیر کشور افزود: از این رقم ۴۸ درصد بانوان و ۵۲ درصدآقایان هستند یعنی ۴۲.۵۷درصد میزان مشارکت در این دوره بوده است.

رحمانی‌فضلی اظهارداشت: برخی در رسانه‌ها و برخی افراد مسائلی مطرح کردند که با توجه به اینکه وزارت کشور میزان مشارکت را از اول صبح داشت چرا اینها را مرتب اعلام نکرد؛ این درصورتی است که هر نوع اعلام مشارکت، باید طبق قانون فرایند قانونی آن طی شود و فرایند قانونی آن این بود که حتما باید مبتنی بر تنظیم صورتجلسه بین هیات‌های اجرایی و هیات نظارت و تایید شورای نگهبان و وزارت کشور باشد.

وی با قدردانی از مسئولانی که در امر برگزاری انتخابات به ستاد انتخابات کشور کمک کردند، گفت: از همه دست اندرکاران چه آنانی که در انتظامات و امنیت، پشتیبانی و خدمات و نظارت و اجرا و چه آنانی که امر تبلیغات و اطلاع رسانی به ما کمک کردند و موجب این حرکت بزرگ مردم شدند، تشکر و قدردانی می‌کنم.

رحمانی فضلی با ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های ستاد انتخابات اظهارکرد: ستاد در ۱۰ اردیبهشت ۹۸ تشکیل شد و یک‌هزار و ۱۰۳ هیات اجرایی تشکیل شد و در هیات‌های نظارت گاهی مجبور می‌شدیم ۳ تا ۴ بار رفت و برگشت بین هیات نظارت و وزارت کشور داشته باشیم و گاهی با هماهنگی، شورای نگهبان مستقیم وارد می‌شد.

وی با بیان اینکه در این راستا آموزش حدود ۳ هزار نفر از دست اندرکاران امر انتخابات به صورت مستقیم و ۴۵۷ هزار و ۹۰۶ نفر از افراد در هیات‌های اجرایی انجام شد، افزود: در مرحله بعد ۱۶ هزار نفر ثبت نام کردند که در نهایت توانستیم بین ۵ هزار و ۲۳۲ نفر در مجلس شورای اسلامی و میان ۲۵ نفر در انتخابات مجلس خبرگان رهبری شاهد رقابت باشیم.

وزیر کشور با بیان اینکه بیش از ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار واجد شرایط در کشور شناسایی شد، گفت: این در هماهنگی و توافق با ثبت احوال و مرکز آمار ایران تعیین شده است و همه این افراد کسانی هستند که در ایران زندگی می‌کنند و داخل ایران هستند.

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

رحمانی فضلی ادامه داد: انتخابات مجلس بر خلاف انتخابات ریاست جمهوری که می‌توانند در خارج از کشور رای دهند، فقط واجدان مقیم ایران می‌توانند رای دهند که در این زمینه برای همکاری با ثبت احوال جلساتی برگزار شد.

وزیر کشور با اشاره به شرکت ۴۲/۵۷ درصد از واجدین شرایط در انتخابات، خاطرنشان کرد: ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر یعنی ۴۸ درصد بانوان و ۵۲ درصد آقایان در این دوره از انتخابات مشارکت داشتند. این درحالی بود که ما هم ورود بیماری کرونا و هم شرایط سیاسی و مسائلی مثل سقوط هواپیما، حوادث آبان و دی را داشتیم و در این شرایط این میزان حضور و مشارکت مردم کاملا قابل قبول است.

رحمانی فضلی یادآور شد: امروز کسانی که به امر نتایج رای‌گیری اعتراض دارند می‌توانند شکایت خود را اعلام کنند تا طی هفت روز بررسی شود و صحت اعتراض را شورای نگهبان اعلام می‌کند.

وی با اشاره به همکاری دستگاه‌های مختلف ادامه داد: مشکل قطعی برق در روز انتخابات در هیچ نقطه کشور نداشتیم و وزارت ارتباطات یک مانور عظیم مخابراتی در کشور انجام داد و هیچ مورد قطعی ارتباط نبود. ستاد کل نیروهای مسلح هم همراهی بسیار خوبی با ما داشت و وزارت راه هم همه راه‌های ارتباطی را برای انجام امر انتخابات تامین کرد.

وزیر کشور درباره علت دیر اعلام شدن میزان مشارکت توسط وزارت کشور گفت: هر نوع اعلام مشارکت را می‌بایست طبق قانون بعد از طی فرایند قانونی اعلام کنیم. بر اساس قانون، اعلام میزان مشارکت حتما باید مبتنی بر تنظیم صورت جلسه بین هیات‌های اجرایی و هیات نظارت و تایید شورای نگهبان و وزارت کشور باشد.

وی با اشاره به مشکلاتی که ممکن است برای تنظیم صورت‌جلسه در ۵۵ هزار حوزه انتخابیه بوجود آید، اظهار داشت: باید هیات‌های اجرایی و هیات‌های نظارت، صورتجلسه را امضا می‌کردند که گاهی امضای صورتجلسه‌ها حتی به خاطر تفاوت یک نفر یا تفاوت در میزان تعرفه یا هر دلیل دیگری زمان‌بر می‌شد.

وزیر کشور با بیان اینکه هیات‌های نظارت، صورتجلسه را مستقیم از طریق سیستم برای شورای نگهبان می‌فرستادند و هیات‌های اجرایی هم مستقیم برای ما می‌فرستادند و بررسی‌های لازم انجام و نهایتا اجرا می‌شد، گفت: ما برای اعلام لحظه‌ای میزان مشارکت محدودیت قانونی داشتیم.

رحمانی فضلی به مشکلات فنی و اقلیمی در برخی نقاط کشور نیز اشاره کرد و گفت: سیستم ما بیش از ۹۹ درصد متصل و فعال بود اما در کمتر از یک درصد مناطق، ‌با توجه به شرایط اقلیمی و بارش برف، مشکلات فنی ایجاد می‌شد که ما باید منتظر می‌ماندیم تا اعداد این مناطق نیز به ما برسد و بعد میزان مشارکت را اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه از نظر ما با توجه به شرایط کنونی کشور، میزان آرا و حضور و مشارکت مردم کاملا قابل قبول است و این نشان می‌دهد مردم در هر شرایطی آمادگی لازم برای حضور و مشارکت را دارند، ابراز امیدواری کرد که نمایندگان مجلس جدید بتواند در شرایطی که کشور نیاز به کار، تلاش، وحدت، انسجام، مقاومت و استقامت در مقابل بیگانگان را دارد به اعتماد مردم وفادار باشند.

وزیر کشور تصریح کرد: امروز یا فردایی که فرمانداری‌ها، نتایج را به صورت رسمی اعلام می‌کنند، کسانی که به امری رای گیری و مشارکت اعتراض دارند ۲ روز فرصت دارند که اعتراضشان را به هیات‌های اجرایی بفرستند که هیات‌های اجرایی ظرف هفت روز به آنها رسیدگی می‌کنند و بعد از آن هم، هفت روز شورای نگهبان رسیدگی می‌کند و نهایتا صحت انتخابات را باید شورای نگهبان تایید کند.

وی در ادامه با تقدیر از حمایت رهبری تصریح کرد: مقام معظم رهبری در مواقع مختلف با دعوت و تشویق و ارائه تحلیل‌های مقتضی این شرایط، مردم را برای مشارکت هدایت کرد و مردم با تکیه بر توصیه های وی، این حضور را عینی و واقعی کردند.

رحمانی فضلی همچنین ضمن تشکر از رییس جمهوری به خاطر حمایت از وزارت کشور در برگزاری انتخابات گفت: رییس جمهوری با حمایت و رفع نیازهای وزارت کشور در مواقع مختلف و موظف کردن همه دستگاه‌های اجرایی به همکاری با ما و تاکید بر مشارکت مردم در سخنرانی‌ها، نقش مهم در انتخابات داشت.

وی همچنین از رییس، اعضا و ستاد انتخابات کشور که ۱۰ ماه بی وقفه تلاش کردند، تقدیر کرد و گفت: روز انتخابات، حدود یک میلیون نفر مسائل انتخابات را اداره کردند و با هماهنگی بالا بر اساس آیین نامه‌های دقیق، به صورت منسجم کار خود را انجام دادند.

وزیر کشور، انتخابات را امن، آرام، دقیق و سالم ارزیابی کرد و ضمن تاکید بر سلامت انتخابات اظهارداشت: این بار توانستیم بیش از ۵۵ هزار دستگاه احراز هویت داشته باشیم و تقریبا رای تکرار یا مرده و شناسنامه تقلبی یا باطله نداشتیم و ظرف کمتر از یک دقیقه هویت افراد احراز می‌شد.

رحمانی فضلی از دادستان‌ها، هیات‌های اجرایی و روسای ادارات ثبت احوال، معتمدین و هیات‌های بازرسی تقدیر کرد و گفت: تقریبا برای هر ۲ شعبه یک بازرس داشتیم که حدود ۲۵ هزار نفر را شامل شد و همه آموزش دیده بودند.

وی با تشکر از شورای نگهبان و هیات‌های نظارت و مراجع چهارگانه وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، ثبت‌احوال و قوه قضاییه گفت: نیروهای سپاه و بسیج و ارتش هم به نیروی انتظامی در برقرار امنیت کمک کردند که قابل تقدیر است.

وزیر کشور همچنین از وزارت دفاع به خاطر ساخت دستگاه‌های احراز هویت، ظرف ۴ ماه تقدیر کرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش هم با در اختیار قرار دادن کادر و فضای مدارس کمک بزرگی به انجام انتخابات کرد.

وی با اشاره به قطعی برق در برخی شهرها به علت برف سنگین گفت: در این خصوص به ما قول‌هایی داده شد و ما در روز انتخابات مشکل قطعی برق در هیچ‌کجای کشور نداشتیم که جای قدردانی دارد.

پایین‌ترین میزان مشارکت انتخاباتی مردم در تاریخ انقلاب اسلامی؛ ۴۲ درصد در سراسر کشور، ۲۶ درصد در تهران| تاثیر کرونا، حوادث آبان و هواپیمای اوکراینی بر میزان مشارکت

رحمانی فضلی با اشاره به برگزاری یک مانور عظیم فنی در حوزه مخابراتی گفت: ما ۳ خط ارتباطی داشتیم؛ یک خط اصلی و ۲ خط رزرو که در هیچ موردی قطعی نداشتیم. این قدرت بسیار بالایی است که در سراسر کشور رای‌گیری انجام می‌شود و در همان لحظه، از بیش از ۲۵ – ۲۶ میلیون نفر در این محدوده استعلام لحظه‌ای گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: سیستم‌های ما تقریبا حدود ۱۲ ساعت فعال هستند و مخابرات سرویس‌دهی می‌کند که کار بسیار عظیمی است و در اینجا از همه کارکنان مخابرات هم قدردانی می‌کنم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی اقدامات بسیار خوبی در بازگشایی راه‌های روستایی و راه‌هایی که دچار برف‌گرفتگی شده بود، انجام داد. ستاد کل نیروهای مسلح که مدیریت و فرماندهی نیروهای نظامی و انتظامی را بر عهده دارند نیز همراهی بسیار خوبی داشتند.

رحمانی فضلی یادآور شد: دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در حوزه تدوین دستورالعمل‌ها و مقررات امنیتی در این مدت، جلسات متعددی داشتند همچنین رسانه‌های مختلف اعم از صدا و سیما به عنوان اصلی‌ترین رسانه در این مدت، در فعال کردن رادیو انتخابات، خود رادیو و همچنین کانال‌های مختلف سیما، به‌ویژه سیماهای استانی در زمینه اطلاع‌رسانی تشویق، تبلیغ و ترویج مردم نقش بسیار خوبی داشتند که هم برای ما و هم برای آموزش بسیار گرانقدر بود.

وی اضافه کرد: هر چند برخی از گروه‌های سیاسی به دلایلی که در تحلیل‌های خود نیز ارائه دادند، دلگیری‌ها و دلخوری‌هایی از بحث فرایند انتخابات در مقاطع مختلف داشتند اما نهایتا، ترغیب و تشویق و حضورشان در روز مشارکت حضور خوبی بوده است که امیدواریم فعال‌تر و پررونق‌تر و موثرتر باشند.

رحمانی فضلی گفت: ما در لایحه جدیدی که سال قبل، از دولت به مجلس شورای اسلامی دادیم، نقش احزاب را در انتخابات خیلی پررنگ دیدیم و حتی ما در آنجا رای‌گیری‌های لیستی را پیشنهاد کردیم و امیدوارم احزاب بتوانند در فرایند مختلف انتخابات نقش پررنگ‌تری را ایفا کنند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۷۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
10
187
۲۰ درصد بیشتر نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
تهران کمتر از 10 درصد.
شهرستان ها کمتر 30 درصد.
روستاها کمتر 20 درصد.
روستاها در حالت طبیعی زیر 50 درصد هستند چون زنان معمولا رای نمیدن. تو این وضعیت هم مشخصه چه قدر پاییین اومده
عابد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
مشکل از اصلاح طلبان بود که درصد کم طرفداراشون هم برای جمایت از آنها حاضر نشدند... بی اعتمادی به اطلاح طلبان در طرفدار خودشون هم بیداد می کند.... نتیجه رای 4 درصدی گرفتن از تهران
خ
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
چرا اصلاح طلبان رای نیاوردند، چرا نیومدید که بهشون رای بدید؟؟؟؟؟
خ
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
اصلاح طلبان در همه شهرهای کشور شکست خوردن، چرا؟؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
155
25
"ما هم ورود بیماری کرونا را داشتیم و هم شرایط سیاسی و مسائلی مثل سقوط هواپیما، حوادث آبان و دی را داشتیم و در این شرایط این میزان حضور و مشارکت مردم کاملا قابل قبول است."
ردصلاحیتها
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
البته زمانیکه مردم زیر بمب و موشک رای میدادند امنیت کاملا"برقرار بود امان از حرف
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
10
162
عجب ...!!! چرا میزان مشارکت شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، تبریز، و... رواعلام نمیکنید تامیزان مشارکت واقعی معلوم بشه
پاسخ ها
بیدل
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
هرجور چرتگه میندازن نمیتونن یه عددی اعلام کنن که حتی برای زن و بچه هاشون قابل باور باشه .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
15
179
درانتخابات ریاست جمهوری اینده مشارکت بسیارکمتری خواهید داشت، دیگه پارامتر قومیتی را هم در جذب آرا نخواهید داشت
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
10
167
میزان مشارکت بسیار کمتر بوده است. آیا نماینده با این تعداد رای صلاحیت تصمیم گیری دارد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
بالاترین میزان مشارکت در انتخابات پارلمان های جهان ۴۰ تا ۶۰ در صد است.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
شرایط دنیا با ایران فرق میکنه......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
10
179
امکان نداره بیش تر از ۳۰ درصد باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
12
198
چرا امار شما رو باور کنیم...
ببین چقدر امار پایین بوده که به ۴۲ درصد راضی هستی
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
خب باور نکن مهم نیست
abc
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
0
36
بد نیست امار نتایج انتخابات خبرگان در تهران نیز منتشر شود.تا مشخص شود تعداد شرکت کننده چقدر بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
46
4
بله چون جناح همیشه طلب کار تو مجلس راه نیافتند مشارکت کم بوده
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
طلبکارشماها هستین که هر وقت رای نمیارین به جای اینکه به نقاط ضعف خودتون فکر کنین مردم رو به بی دینی و کافر بودن ونداشتن بصیرت متهم میکنین و حالا هم با این رای از ذوق و شوق تو پوست خودتون نمی گنجید.
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
3
51
این ۴۲ درصد هم خلاف همیشه بعداز چند روز تاخیر در اعلام کاملا مشکوک است برای حفظ آبرو
دوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
2
37
سعی کنید واقعیت را بگویید در این قرن واقعیت روشن می شود مثل سقوط هواپیما و بیماری

کورونا ....شفاف باشید . این بدبینی ها که ایجاد می کنید ,باعث دوری مردم می شود .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
2
37
بعد از ساعتها بررسی و هماهنگی حضور اعلام شد ما هیچی خودت چی فکر میکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
2
35
میزان مشارکت که همان روز نخست از روی تعداد برگه های تعرفه مشخص بود، آمار امروز در اصل حاصل صلاح اندیشی است.
دیپلمات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
55
8
دوباره اصلاح طلبان رای نیاوردند دارن میزنن زیر بازی
تهرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
0
31
مقایسه چند صندوق شمال مرکز جنوب غرب شرق تهران خیلی
کمتر از دوره قبل بود و رای گیرندگان شاهد این مدعا بودند .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
49
3
مشارکت بیشتر حتما به نفع کشور می بود اما افراد منتخب رای کافی برای نمایندگی را آورده اند و ضمن ضرورت واکاوی علل کاهش میزان شرکت کنندگان باید از شرکت کنندگان تشکر کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
0
31
حالا دو روز دیگه همین مجلس هیچ کاری نمیکنه بعد میگن میخواستین رأی بدین، این خط و این نشون. یکم به فکر مردم باشید سعی کنید یه باری از دوش مردم بردارین نه اینکه سربار مردم باشید
ناشناس
|
United States
|
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
1
18
این حداکثر درصد مشارکته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
42
9
افتاب اصلاح طلب دقیقا کامنتهایی رومیذاری که توپیج بی بی سی هست .اگه مشارکت پایین اومده به خاطر گند کاریهای شما و همفکراتون تو این هفت سال هست و بس الان شما طلبکار چی هستید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
پس امیدوارم اصولگراها کاری نکنن که مشارکت مردم از اینم بدتر بشه
بیدل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۴
1
40
اگر یک آمار واقعی ازتون دیده بودیم این را باور میکردیم
ع ز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
2
29
آمار شمارو باور کنیم!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
1
26
احتمالا آمار روی نمودار رفته است به همین خاطر دیر اعلام شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
2
45
آمارواقعی پایین تراست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
4
15
غیر از این بود مشارکت کم !!؟که دلواپسها رای نمیاوردند
بدون نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
2
1
باز این اصلاح طلبا باختن شروع کردن جرزنی. بابا تو فرانسه و آمریکا هم آخرش 45 درصد میان. بعدشم مجلس قبلی 64 درصد بود. درواقع با توجه به ایرانی های خارج از کشور و افراد محروم از فکر و عقل درصد از 80 حساب میشه نه از صد
رها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
59
5
ما بیشتر از ترس کرونا رای ندادیم نه چیز دیگه
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
تو که حتما" جزو رای نداده ها هستی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
تو چی نکنه از آمریکا رای دادی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
1
10
همین آمار اعلام شده هم ......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
62
14
خداروشکر انتقلابیون و نیروهای مردمی پیروز انتخابات باشکوه 2 اسفند 98 شدند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
9
13
اگر جمعیت 85میلیون نفر باشد جمعیت 42درصدی با خود من میشود 35.7میلیون نفر و مابقی جمعیت که شرکت نکرده اند میشود 49.3میلیون نفرکه شرکت نکرده اند .
کجای این نسبت میشود مشارکت بزرگ که بابت ان تشکر می شود . ما که به امید اصلاح رای دادیم .
پاسخ ها
نانا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
اخه از این ۸۵ میلیون که همه واجد رای دادن نبودن یکم به مغزت فشار بیاری بد نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
11
18
مسلما میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس نسبت مستقیم با عملکرد خود مجلس دارد

مجلس دهم یکی از بی کیفیت ترین مجالس بعد از انقلاب است .......
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
میشه بفرمایید کدوم دوره مجلس ایران با کیفیت بوده ک این دوره نبوده!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
2
44
ربطی به کرونا نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
41
10
این مشارکت به خاطر صدقه سر دولت اعتدال است که مردم را از زندگی نا امید کرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
دقیقا دوباره شرکت میکنیم تو .....تو خیال خودش عروسی نگیره. خخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
3
0
من رای دادم اما نوشتم سردار سلیمانی
مطمئن هستم رای سردار از رای خیلی از افراد زنده بیشتر بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
2
34
42 درصد! ؟ . به نظر میاد فقط یک اشتباه ساده تایپی مرتکب شده اند و جای ارقام 2 و 4 رو اشتباه نوشته اند.
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
احسنت دقیقا درست گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
22
کرونا حدود یک ماهی هست که در ایران وجود دارد
سارا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
13
11
این هم نتیجه عملکرد روحانی دیگه
پاسخ ها
ف ف
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
ربطی به روحانی و .... نداره.متاسفانه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
2
8
نیروهای مردمی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
4
8
این مشارکت بالا!!از عملکرد بسیار خوب دولت تدبیر و امید است!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
1
پس اینکه صداوسیما صفهای طولانی را برای رای گیری نشان میداد چی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
0
به این میگن یک انتخابات ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
13
6
که هر وقت طیف مدعی اعتدال و اصلاحات و خوش‌بین به غرب در دولت و مجلس
بر سر کار آمدند، امید و اعتماد عمومی آسیب خورد، نارضایتی افزون شد و میزان مشارکت مردم پایین آمد.
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
آره فقط محمودجون بود که ایران رو بهشت کرد با هاله نورش
محمدثابت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
19
تازه این آمارممکنه واقعی نباشه و میزان مشارکت بنظرخیلی پایین ترازاین حرفاست ولی همین آماری هم که خودشون اعلام کردن یه آبروریزی و زنگ خطره است وبایدراه چاره ای بیاندیشند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
0
از اختلاف آرای نفر اول در تهران با نفر دوم خیلی ...!
بیدل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
29
اولا این آمار واقعی نیست ،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
16
خیلییییی باشه ۲۰ درصد که اونم نیست
نادر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
0
9
اون دو تا دختره چه قدر آشنا به نظر میان !!!! انگار همه جا هستن ، عشق دوربین یا پرستوهای عاشق ؟؟؟؟؟!!!!!
افخمی
|
Germany
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۵
10
2
تازه شدیم اروپا.در رای گیری قبلی برای پارلمان اروپا در اسپانیا میزان مشارکت ۱۷٪ (هفده) بود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
نخیر. نفرمایید . تو اروپا که نمیگن .....
زخمی جنگ یا به قولی جان !!!!!!
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
11
5
سلام برهمه دوستان از چپ وراست اونی که شرکت کردو اونی که نکرد . وطنم ایران ذره ای از خاکش برابر دنیاست دوستش دارم . اما خدایی فکر نمکنید جای حضرت آیت الله آقای هاشمی رفسنجانی روحش شادخالی بود. فقط میدانم اگر بود خیلی از رد صلاحیت ها و و.‌‌‌‌‌........ صورت نمیگرفت و انتخاباتی بهتر از این داشتیم .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
10
2
مهم اینه که از شر یه مجلس منفعل و بی خاصیت خلاص شدیم که جای شکر داره بقیه‌اش مهم نیست. خیلی از جاهای دنیا یا انتخابات ندارن و خیلیاشون در همین حد هستن. مگر کشورهایی که برای عدم شرکت شهروندانش در پای صندوق‌‌های رای جریمه تعیین کردن!!! مثل بلژیک و استرالیا و ... آره عزیزم
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۶
0
9
امار واقعی رو اعلام کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
1
8
متاسفانه ميگويند:
راي مردم كاملاً بي ارزش و پوچ و بي تاثير بود در هرصورت اعم از مشاركت يا عدم مشاركت نهايتاً فقط نظر اقليت چند نفره بر وضع مردم حاكم است!
من تاسف ميخورم
خ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
1
0
دولت تدبیر و امید در خصوص شرکت نکردن مردم در انتخابات، پیروز شد، مقصر این آمار پایین اصلاحطلبان هستند که مردم رو تا سرحد مرگ برده اندو کسی امیدی به آینده ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۸
2
1
لطفا نظر مخالف را هم منتشر کنید
--------------------------------------
مدعیان اصلاح و اعتدال در بسیاری از شهرها،منجمله تهران لیست و کاندیدا داشتند و می توانستند با شرکت در انتخابات و رای دادن به کاندیداهای مذکور،آنها را به مجلس بفرستند اما واقعیت مطلب این است که می دانستند رقیب آنها عملکرد خودشان است و رای نخواهند آورد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
اصلا بحث اصلاحات و اصول نیست : ....درصد مردم کسی رو پیدا نکردن که بهش رای بدن : یا رد شده بود یا خودش شرکت نکرده بود چون میدونست رد میکننش و مثلا دفعات قبل ردش کرده بودن یا خیلی خودیترهاش هم رد شده بودن .
نانا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
0
2
اونی که شرکت کرده از حق رای دادن خودش استفاده کرده اونی هم که شرکت نکرده حق اعتراضش محفوظه پس نباید از دست همدیگه ناراحت بشیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۱
حق رای دادن هر کس وقتی محفوظه که شخص مد نظرش رو بتونه انتخاب کنه. نه فقط این حق برای عده ای افراد وجود داشته باشه .....
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۳
0
0
تعداد ارای نفر دوم دوره ششم مجلس رو باتعداد نفر دوم دوره یازدهم مقایسه کنید قطعا علت مشارکت پایین روشن خواهد شد
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
0
0
همین درصد که شرکت کردند اکثرا قوم گرایی بوده. فردی از طایفه خودشون کاندید بوده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین