کد خبر: ۶۳۹۱۶۶
تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
رئیس شورای مفتیان روسیه:
کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو با راویل عین الدین، رئیس شورای مفتیان روسیه دیدار کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

طرفین در این دیدار در خصوص همکاری‌های مشترک دینی و فرهنگی‌ ایران و روسیه، تقریب مذاهب اسلامی، گفت‌وگوی بین الادیان و همچنین مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

در این دیدار رئیس شورای مفتیان روسیه ضمن تبریک انتصاب سفیر جدید ایران و آرزوی موفقیت وی در ماموریت خود، گفت: همواره با جمهوری اسلامی ایران روابطی دوستانه و برادرانه داشته‌ایم. این روابط با سفرای جمهوری اسلامی ایران، علما و مسئولین مجمع جهانی تقریب مذاهب و همچنین رجال سیاسی و شخصیت‌های آکادمیک برقرار بوده و از بیت رهبری و همچنین حسینیه جماران بازدید داشته‌ایم.

آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نگران اتحاد ایران و روسیه هستند

راویل عین الدین افزود: روحانیون و خبرنگاران مسلمان روسیه برای دوره‌های دانش افزایی به ایران اعزام می شوند و علما و دانشمندان علوم دینی روسیه به طور مرتب در همایش های بین المللی که در قم، مشهد و تهران برگزار می گردد شرکت می کنند.

رئیس شورای مفتیان روسیه اضافه کرد: معتقدیم که روابط متقابل سودمند ایران و روسیه باید در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گسترش یابد. مسلمانان روسیه با علاقمندی بسیار از این روابط حمایت کرده و معتقدند روابط اعتمادآمیز مقامات ایران و روسیه همانگونه که در حل مشکل سوریه اثبات شد، به برقراری صلح و ثبات در کل خاورمیانه و بدون دخالت مالکانه ار آن سوی اقیانوس، کمک نماید.

راویل عین الدین همچنین گفت: ایران و روسیه نقش بسیار سودمندی را در حل بحران ها در سطوح منطقه ای و جهانی ایفا می کنند و معتقدیم که آمریکایی ها و اروپایی ها نگران اتحاد ایران و روسیه هستند. تشدید تحریم ها از سوی آمریکا علیه ایران، روسیه، چین و ترکیه به خاطر آن است که این چهار کشور را تهدیدی برای رهبری خود در جهان می داند.

رهبر دینی مسلمانان روسیه در خصوص طرح معامله قرن نیز اظهار کرد : این طرح که مبتکر آن صرفا رهبران آمریکا و اسرائیل هستند بلافاصله با واکنش تمامی کشورهای صلح طلب روبرو شد چرا که معتقدند راه حل باید براساس مذاکره باشد نه تصمیم یکجانبه. رئیس جمهور و وزیر امور خارجه روسیه معتقدند معامله قرن به نفع مردم فلسطین نیست و با آن مخالفند. از مقامات جمهوری اسلامی ایران به ویژه رهبر معظم آن، آیت الله خامنه‌ای به خاطر حمایت ایشان از دستیابی ملت فلسطین به حقوق‌شان، قدردانی می کنیم. صدای واضح و قدرتمند شما در مورد فلسطین، این حق را به رئیس جمهور روسیه نیز نیز می دهد که مواضع کشور ما را در این مورد بیان کند. تمام جهان می بینند که ایران و روسیه دوشادوش هم با صدای بلند از حقوق مردم فلسطین حمایت می کنند.

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز در این دیدار ضمن تمجید از دیدگاه های روشنفکرانه رئیس و اعضای شورای مفتیان روسیه که مبتنی بر قرائت عقلانی از دین اسلام است،اظهار کرد : اسلام افراط گرایانه ای که از سوی برخی ها ارائه شد نتیجه اش ویرانی سرزمین های اسلامی و مسلمان کشی و جنایاتی است که در عراق، سوریه و دیگر نواحی جهان اسلام رخ داد.

جلالی افزود : مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه عزمی جدی در ارتقاء روابط در همه ابعاد را دارند و این روابط در همه زمینه ها در حال گسترش است.

وی تصریح کرد: گسترش روابط فرهنگی در دستور روابط قرار دارد و یکی از سرمایه های مشترک ایران و روسیه، حضور میلیون ها مسلمان در روسیه است.

سفیر کشورمان در روسیه همچنین از تلاش ها و ابتکارات شورای مفتیان روسیه و شخص راویل عین الدین در زمینه گفت‌وگو میان ادیان ابراهیمی و همچنین تقریب مذاهب اسلامی قدردانی کرد و گفت : جمهوری اسلامی ایران کماکان به همکاری و تعامل خود با مجامع دینی روسیه در این زمینه ادامه خواهد داد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین