کد خبر: ۶۳۹۷۳۷
تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۵
وزیران اوپک برای مذاکره درباره کاهش بیشتر تولید به منظور مقابله با اثرات منفی ویروس کرونا بر تقاضا برای نفت، در حال ورود به وین هستند.
آفتاب‌‌نیوز :

اوپک و متحدانش شامل روسیه در ماه دسامبر با ۱.۷ میلیون بشکه در روز کاهش تولید موافقت کردند که مدت اجرای آن تا پایان ماه میلادی جاری است. عربستان سعودی داوطلبانه تولیدش را ۴۰۰ هزار بشکه در روز دیگر کاهش داده که مجموع محدودیت عرضه این گروه را به ۲.۱ میلیون بشکه در روز رسانده است.

آغاز ورود وزیران اوپک به وین برای رایزنی درباره بحران کرونا

اما از آن زمان شیوع ویروس کرونا که از چین آغاز شد، به دلیل محدود شدن فعالیت صنعتی و کاهش سفرهای هوایی تقاضای جهانی برای نفت را ضعیف کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده که رشد تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه نخست ۴۳۵ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به پایین‌ترین حد در یک دهه گذشته می رسد و ممکن است آمار پیش بینی شده افت بیشتری پیدا کند.

یکی از گزینه‌های مورد بحث میان اعضای اوپک، افزودن یک میلیون بشکه در روز دیگر به کاهش تولید نفت به منظور تثبیت بازار است. پیش از این افزودن ۶۰۰ هزار بشکه در روز به کاهش تولید پیشنهاد شده بود.

مذاکره درباره کاهش بیشتر تولید اوپک در روزهای اخیر از قیمت‌های نفت پشتیبانی کرده است و شاخص‌های قیمت نفت آمریکا و برنت بخشی از ضرر سنگین اخیرشان را جبران کرده اند با این حال نسبت به اوجی که در ژانویه داشتند، همچنان افت شدیدی را نشان می دهند.

اظهار خوش بینی وزیر نفت کویت به نتیجه دیدار اوپک

خالد الفاضل، وزیر نفت کویت پیش از عزیمت به مقصد وین به خبرگزاری دولتی این کشور گفت: با وجود تاثیر قابل ملاحظه شیوع ویروس کرونا بر بازارهای جهانی نفت در یک ماه اخیر، وی نسبت به نتیجه دیدار هفته جاری اوپک خوش بین است.

وزیر نفت کویت گفت: دیدارهای زیادی میان اعضای اوپک و متحدانش برای رسیدن به توافق درباره بهترین راه احیای ثبات و توازن بازار جهانی نفت برگزار خواهد شد. ما نسبت به نتیجه این دیدارها و ادامه همکاری در میان اعضای گروه اوپک پلاس خوشبین هستیم.

وی در ادامه بر اهمیت حذف مازاد عرضه پیش بینی شده در سه ماهه دوم امسال در نتیجه تاثیر شیوع ویروس کرونا بر تقاضا، تاکید کرد.

ادامه سکوت روسیه درباره پیشنهاد اوپک

روسیه تاکنون درباره ضرورت کاهش بیشتر تولید متقاعد نشده است و برخی از منابع آگاه می گویند اوپک ممکن است کاهش تولید اضافی را به تنهایی به دوش بگیرد.

کرملین روز سهشنبه به خبرنگاران گفت درباره این که مسکو آماده است در راستای همکاری با کشورهای اوپک و غیراوپک کاهش تولید نفت بیشتری صورت دهد، حرفی نمی زند.

شرکت لوک اویل که دومین تولیدکننده بزرگ نفت روسیه است، اعلام کرد پیشنهاد اوپک برای افزودن یک میلیون بشکه در روز دیگر به کاهش تولید برای متوازن کردن بازار و بازگشت قیمتها به محدوده ۶۰ دلار کافی خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، آمار قربانیان ویروس کرونا در جهان به بیش از ۳۰۰۰ نفر رسیده و بیش از ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر به آن آلوده شده اند. ویروس کرونا اکنون در خارج از چین با سرعت پرشتابی شیوع پیدا می کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین