کد خبر: ۶۴۰۵۴۷
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار : ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
زیباکلام با اشاره به طرح بیوتروریسمی بودن شیوع کرونا که از سوی برخی مطرح می‌شود گفت: حالا امروز کروناویروس هم به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود، اما اگر یادمان باشد درباره طالبان، داعش، القاعده، و حادثه یازده سپتامبر هم تئوری‌های توطئه مطرح بود.
آفتاب‌‌نیوز :

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره طرح بیوتروریسمی بودن کرونا و شدت آن در ایران و چین توضیح داد: در ایران چه قبل و چه بعد از انقلاب هم به دلایل تاریخی (که در حقیقت همان دخالت قدرت‌های بیگانه در ایران بوده) و هم به واسطه ضعف و عقب‌ماندگی علوم انسانی به جای فهم پدیده‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، فکری تاریخی و... همه چیز به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود.

امروز کروناویروس هم به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود

او با اشاره به طرح بیوتروریسمی بودن شیوع کرونا که از سوی برخی مطرح می‌شود گفت: حالا امروز کروناویروس هم به تئوری‌های توطئه نسبت داده می‌شود، اما اگر یادمان باشد درباره طالبان، داعش، القاعده، و حادثه یازده سپتامبر هم تئوری‌های توطئه مطرح بود.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: شما هیچ پدیده مهم داخل و خارج از کشوری را پیدا نمی‌کنید که به شکلی به تئوری توطئه ارتباط پیدا نکند. البته این فقط در ایران نیست که هر چیزی را که با آن مخالف هستند به این تئوری پیوند می‌زنند.

زیباکلام همچنین ادامه داد: جالب است که این فقط عوام و لایه‌های کمتر تحصیل‌کرده نیستند که به این تئوری پناه می‌برند؛ بسیاری از تحصیل‌کرده‌ها هم پدیده‌های سیاسی و اجتماعی را مانند نظام به تئوری‌های توطئه مربوط می‌دانند. جالب‌تر اینکه سلطنت‌طلب‌ها و مخالفان جمهوری اسلامی هم همین رفتار را دارند. آنها هم سقوط رژیم شاه را به آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها نسبت می‌دهند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره دلایل طرح موضوعاتی مانند بیوتروریسمی بودن شیوع کرونا عنوان کرد: همان‌طور که گفتم، بخشی از این اظهارات به واسطه پیشینه تاریخی و به نظر من بخش مهم‌تر آن به ضعف و عقب‌ماندگی علوم انسانی در ایران برمی‌گردد که چون نمی‌توانند خیلی از پدیده‌های سیاسی و اجتماعی را تبیین کنند این پیشامدها را توطئه تلقی می‌کنند.

بیرون از ایران هم احتمال تئوری توطئه مطرح می‌شود

او با اشاره به شیوع ویروس کرونا علاوه بر ایران، در کشورهای اروپایی، آمریکا، چین، کشورهای آمریکای جنوبی و... تاکید کرد: نمی‌گویم در این کشورها و بیرون از ایران هیچ‌کس به دنبال تئوری توطئه نیست.

استاد دانشگاه تهران در توضیح جمله فوق گفت: یعنی بیرون از ایران هم احتمال تئوری توطئه مطرح می‌شود؛ عده‌ای می‌گویند خود چینی‌ها این کار را کرده‌اند تا آمریکایی‌ها و اروپایی‌هایی که به چین آمده و سرمایه‌گذاری کرده‌اند بروند و چین سهام آنها را ارزان بخرد. عده‌ای می‌گویند آمریکایی‌ها مسبب این اتفاق هستند، اما تعدادشان در اقلیت محض است.

لایه‌های تحصیل کرده در ایران تمایل بیشتری به تئوری توطئه دارند

زیباکلام در پایان با اشاره به طرح تئوری توطئه در میان قشرهای پایین جامعه تاکید کرد: بیرون از ایران قشرهای تحصیل‌کرده هیچ وقت چنین مسائلی را نه مطرح می‌کنند و نه به آن اعتقاد دارند. در ایران بدبختانه افراد و لایه‌های تحصیل‌کرده تمایل بیشتری به تئوری‌های توطئه دارند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
5
0
یه دفعه بگو شیطان هم دشمن انسان نیست......
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
شیطان آفریده خدا است انسان خودش دشمن خودش است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
0
6
چرا هیچ دانشمند ویروس شناسی حتی در خود چین تا به امروز ادعای تروریستی بودن این اپیدمی را مطرح نکرده است .
فرداد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
0
6
۴۰ سال است که در اظهار نظر مسئولان در مورد مشکلات داخل و روابط خارجی حتمآ پای دشمن فرضی به میان کشیده می شود تا چیری ثابت کنند چون در غیر این صورت حرفی برای گفتن ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
1
0
آقای زیبا کلام سخت نگیرید اینطور که بنده فهمیدم این ویروس آنچنان قدرتمند است که حتی قبل از اینکه وارد بدن افراد شود و آنها را مبتلا سازد کنترل اعمالشان را در دست می گیرد و آنها را وادار می کند یک کاری کنند که حتما حتما حتما مبتلا شوند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
0
5
در ایران هدف اصلی از تحصیل عمدتا تحصیت مدرک با استفاده از رانت وسهمیه و.... و بهره برداری مالی و سیاسی و....است نه تحصیل علم
رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
2
وقتي خودشون در 40 سال پيش در كتاب چشمان تاريكي اسم ويروس رو هم ميارن ووهان-400 ،ساده انگاري هست فكر كنيم اتفاقي هست، همچي دست ايلوميناتي ها هست و دنيا رو ميگردونن
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
0
0
یک عده خوبند و بقیه بد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین