کد خبر: ۶۴۱۶۰۰
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن انتشار بیانیه‌ای برای رسیدگی به شرایط کودکان کار و خیابان همزمان با شیوع کرونا پیشنهاد کرد که با توجه به آن‌که بخش عمده‌ای از این کودکان با موسسات مردم‌نهاد ارتباط دارند یا در مناطقی هستند که حضور این موسسات پررنگ‌تر است، حمایت‌های معیشتی لازم و امکانات بهداشتی مناسب با شرایط، با همکاری سمن‌ها توزیع شود.
آفتاب‌‌نیوز :

در بخشی از این بیانیه که در اختیار خبرگزاری ایسنا قرار داده شده آمده است: اوضاع امروز کشور که به دلیل درگیر شدن با کرونا شرایطی خاص را تجربه می‌کند، برای کودکانی که جز در خیابان‌ها، دیده نمی‌شوند و برای کودکانی که در میان زباله‌ها تنها کودکی را فراموش نمی‌کنند که زندگی کردن را هم از یاد می‌برند، دشوارتر و خطرناک‌تر است.

پیشنهاد نحوه رسیدگی به کودکان کار در شرایط کرونایی

در این بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان، با تاکید بر این باور که هرگونه کار کودک غیرقانونی و غیرانسانی است، آورده است: در شرایط بحرانی حاضر، حفظ جان و سلامت کودکان مهم‌ترین اولویت است و انجمن کودکان از ابتدای این بحران با مذاکره با شهرداری تهران و سازمان بهزیستی راهکارهای خود را برای اقدام فوری در جهت این مهم، ارائه کرده‌ است. برای این منظور، در مذاکره با نهادهای متولی طرحی مبنی بر ایجاد شرایط مناسب برای غربال‌گری و اسکان کودکان زباله‌گرد که به دور از خانواده و در خطرناک‌ترین شرایط کار و زندگی می‌کنند، در محیطی امن و بهداشتی و جلب مشارکت آنان در این فرآیند را مطرح کرده‌ است.

این بیانیه می‌افزاید: در این طرح محلی برای اسکان این کودکان، توسط نهادهای مرتبط تامین و در این دوره با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، خدمات بهداشتی، درمانی، معیشتی و آموزشی لازم به آنان ارائه می‌شود. در جریان گفت‌وگوهای صورت گرفته با مسئولان حوزه اجتماعی شهرداری، از این پیشنهاد حمایت شد و اقدامات اولیه‌ای نیز صورت گرفت. در جلسه با مسئولان بهزیستی نیز کلیات موضوع مورد تایید قرار گرفت و حتی برای تامین فضا و امکانات نیز رایزنی‌هایی صورت گرفت. متاسفانه با وجود موافقت اولیه و قول‌های مساعد سازمان بهزیستی، در نهایت به دلیل آن‌چه ایجاد رعب وحشت عمومی عنوان شد،این طرح اجرایی نشد و پیشنهاد غیرکارشناسی قرنطینه و توزیع پک بهداشتی در محل‌های بازیافت ارائه شد، پیشنهادی که در جلسات مشترک با نمایندگان بهزیستی و شهرداری تهران به اتفاق آراء رد شده بود. انجمن متعاقبا مکاتبانی را با وزارت بهداشت و بهزیستی انجام داده و پیگیر موضوع است.

انجمن حمایت از کودکان در این بیانیه تاکید کرده که طرح پیشنهادی انجمن، نه تنها رسمیت بخشیدن به کار کودک و یا عقب‌نشینی از مطالبه لغو کامل کار کودکان نیست، بلکه ما باور داریم، اجرایی شدن این طرح می‌تواند گامی مهم و عملیاتی در راستای خروج این کودکان از چرخه زباله‌گردی باشد. هم‌چنین در خصوص کودکان کار خیابانی که با خانواده خود زندگی می‌کنند، پیشنهاد دادیم، با توجه به آن‌که بخش عمده‌ای از این کودکان با موسسات مردم‌نهاد ارتباط دارند یا در مناطقی هستند که حضور این موسسات پررنگ است، حمایت‌های معیشتی لازم و امکانات بهداشتی مناسب با شرایط، با همکاری سمن‌ها توزیع شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین