کد خبر: ۶۴۱۶۷۷
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۶
تمسخر معلمی که هیچ تعلق و سابقه‌ای در فضای آنلاین ندارد کار موجهی نیست. به عکس باید علاقه و وظیفه‌شناسی او را ستود. ضمن این‌که در نظر داشته باشیم کلمۀ فارسی را اشتباه تلفظ نکرده و فراوان‌اند افرادی که از عهدۀ تلفظ درست واژه‌های بیگانه برنمی‌آیند. در این روزهای کرونایی برای تحمل روزهای خانه‌نشینی راه‌های بهتری هم هست.
آفتاب‌‌نیوز :

هر چند شایعۀ اخراج معلم گیلانی که در فراخوان مجازی دانش آموزان خود، واژۀ «آنلاین» را به اشتباه «آیلاند» تلفظ می‌کند تکذیب شده اما برخی منابع محلی از افسرده شدن این خانم معلم با تجربه به خاطر حجم تمسخرها در فضای مجازی و «دابسمش»‌هایی که با این موضوع ساخته شده خبر می‌دهند.

تلفظ اشتباه یک واژه را می‌توان نشانۀ ناآگاهی فرد از آن موضوع دانست اما همیشه هم قابل انتقاد نیست. تنها در صورتی قابل نقد است که شخص در آن حوزه مدعی تخصص باشد یا با مدرک تحصیلی و رشتۀ کاری او سازگار نباشد.

مثلا اگر یک پزشک به «آسپیرین» بگوید «آسپورین» اسباب نگرانی است چون نشان می دهد در این زمینه مطالعه‌ای ندارد و دربارۀ بقیه اطلاعات او هم شک می کنیم. اما اگر یک خانم کهن سال اشتباه تلفظ کند جای نگرانی ندارد چون ندانستن شکل درست تلفظ از جانب او زیانی را متوجه کسی نمی کند.

فرد تحصیل کرده‌ای را می‌شناسم که حین تماشای مسابقۀ فوتبال به «آفساید» می‌گوید: هافسان!

این تلفظ نشان می‌دهد که اطلاعات ورزشی او «سماعی» یا «شنیداری» است و چون کارشناسان کلمۀ «آفساید» را با تأکید بر تمام حروف ادا نمی‌کنند این گونه در حافظۀ او ثبت شده است. اما اگر یک خبرنگار ورزشی در متنی بنویسد «هافسان» آن گاه فاجعه است. چون نشان می دهد مطالب ورزشی را نمی‌خواند.

در کوران انتخابات ریاست جمهوری سال 1376 هفته‌نامه ای سیاسی را هر هفته تهیه می‌کردم و همه مطالب آن را می‌خواندم. صفحۀ ورزشی هم داشت و یک بار در تحلیل یک بازی فوتبال، سه بار نوشته بود: پنارت!

ما هم در کودکی و نوجوانی به جای « پنالتی» می گفتیم پنارت و نه حتی پنالت!

هنوز هم بچه ها موقع بازی می گویند پنارت اما فرق است بین نویسنده‌ای که اشتباه می‌نویسد و مردمان عادی و باز تفاوت است بین نوشتار و گفتار.

در نظر داشته باشیم که این خانم معلم اهل فضای مجازی نیست و به خاطر تعطیل شدن مدارس از سر اجبار سر و کارش با آن افتاده و از این رو در حوزۀ تخصصی خود خطا نکرده است.

اهل رسانه‌های «برخط» یا «آنلاین» یا خرید آنلاین نیست ولی اگر معلم شیمی باشد و مثلا جدول «مندلیوف» را « پندلیوف» تلفظ کند آن گاه نشان بی سوادی است و جای اغماض ندارد چون یعنی الفبا را نمی داند.

در این که اطلاعات عمومی جامعه به رغم وفور اطلاعات افزایش نیافته البته تردیدی نیست. در همین برنامۀ اخیر مهران مدیری خانمی نام «گابریل گارسیا مارکز» را به شکل خنده داری تلفظ کرد و تازه گفت نام او را روی خیابانی گذاشته‌اند که احتمالا منظور او «نلسون ماندلا» بوده است!

این که خانم معلم به «آنلاین» می گوید «آیلاند» یعنی با این فضا بیگانه است اما اگر معلم قدیمی باشد که هست و گویا بازنشسته هم شده اند مشخص است که در زمان تحصیل و تدریس او چنین کلمه‌ای رایج نبوده است.

پس همواره به خاطر کم سوادی نیست. گاهی به خاطر اختلاف نسل است و دربارۀ این خانم معلم قطعا روشن است که به دلیل اختلاف نسلی است و کافی است به سن او توجه شود.

چند سال پیش دوستی اتومبیل تازه ای خریده بود. پرسیدم « شیویداق» هم دارد؟ با تعجب نگاه کرد. نه او و دیگران معنی آن را نمی‌دانستند. تا گفتم «سان روف» متوجه شدند. این تفاوت نسلی است.

زمان ما آن کلمه رایج بوده و حالا این واژه. علت این است که در دهه 50 که امکان وارد کردن اتومبیل از آلمان از طریق ترکیه فراهم بود برخی اصطلاحات آلمانی رایج شد. همین «اتوبان» ریشه در آن سال‌ها دارد. شیویداق یا با تلفظ آلمانی «شیبه داخ» هم آلمانی است در حالی که نسل امروز واژه های انگلیسی را بیشتر به کار می‌برند.

به یاد می‌آورم محمود احمدی‌نژاد در اولین کنفرانس خبری پس از اعلام نتایج مرحلۀ دوم انتخابات ریاست جمهوری در محل شورای شهر تهران، واژۀ «دکترین» -با تلفظ in- را به صورت «دکتریَن»- yan- تلفظ کرد. اگر عنوان «دکتری» نداشت جای تعجب نبود ولی آن روز شگفت‌زده شدم.

از این مثال‌ها فراوان است و می‌خواهم نتیجه بگیرم اگر وزیر ارتباطات یا وزیر علوم یا هر مقام دیگر که عنوان علمی برای خود قایل است به «آنلاین» بگوید «آیلاند» واقعاً فاجعه و بی برو برگرد علامت بی‌سوادی است اما دربارۀ این خانم معلم این‌گونه نیست. چون او معلم آنلاین نیست و کرونای لعنتی او را به این شیوۀ تدریس واداشته و حالا که وظیفه‌شناسی کرده سرزنش و تمسخر منصفانه نیست.

ضمن این‌که در نظر داشته باشیم کلمۀ فارسی را اشتباه تلفظ نکرده و فراوان‌اند افرادی که از عهدۀ تلفظ درست واژه‌های بیگانه برنمی‌آیند.

در این روزهای کرونایی برای تحمل روزهای خانه‌نشینی راه‌های بهتری هم هست.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۱
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
1
5
اولا احترام خانم معلم برای همه ما واجب است چون او تربیت کننده همین افرادی است که ان لاین بلدند بیان کنند اما استعمال این واژه در زمان ایشان رایج نبوده و بیان ان به صورت اشتباه خدشه ای بر علم و اطلاعات او وارد نمی کند همانطور که در بیان یانترفیوژ روحانی چند بار اشتباه تلفظ کرد دیدیم اما کسانی که معلم بزرگوار را به سخره گرفتند دال بر کم ظرفیتی خودشان بود که درست تربیت نشدند و افراد ی که خود تحقیر شده اند و کوچک هستند برای نمایش دلقک واری از خود تا به نوعی ماهییت پست درون خو به نمایش بگذارند چیزی نیست اما در مورد احمدی نژاد حداقل می توانم بگویم هم با استعداد بود و شجاعت لازم در مبارزه کردن داشت که هیچ کدام از این مدعیان تحصیل از عهده مناظره با ایشان بر نیامدند حالا هم هر کس مدعی است بسم الله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
5
0
ما رو وادار میکنن زبان دیگه هم یاد بگیریم بعد معلم بلد نیست بگه انلاین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
0
7
مادر من هم معلم هستن
واقعا ناراحت شدم وقتی این حجم از رفتار ناپسند رو دیدم
معالمان قشر زحمت کشی هستن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
8
1
شما خودتون در بچگی اگر با این شرایط اسفناک مواجه میشدید که دم عیدی تو خونه حبس میشدین و مدام با حرف قحطی و قرنطینه و مرگ و بیماری بمباران میشدید، فکر نمیکنم نسبت به یک معلم بیمار و عقده ای که در این شرایط میخواست وادارتون کنه به درس و مشق، خیلی با مهربانی و عشق برخورد میکردید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
کرونا از قبل زده به ذهنت
خیلی حالت بده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
بچه به معلمت احترام بگذار .
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
0
6
متاسفانه جامعه ما به رغم قرن‌ها مدنیت هنوز هم به مرحله بلوغ اخلاقی و انسانی خود نرسیده است. شاید هم رفتارهای تمسخر آمیز و لذت بردن از تحقیر یکدیگر بیانگر حقارت ها و عقده های فرو خورده ی جامعه ماست که اینگونه بروز می کند. به هر حال باید میان طنز و لودگی تفاوت قایل شویم. زمانی که صدا و سیما به جای برنامه طنز برنامه های انباشته از لودگی و تمسخر را به نمایش می گذارد البته نباید تعجب کرد که بخشی از جامعه هم دچار بیماری لودگی آنهم از نوع مزمن بشود. مردمی که در برابر مسائلی جاری و مشکلات پیشرو راهی جز فرافکنی و تمسخر نمی داند، تعجبی ندارد که به جای پاسداشت خدمات زحمت‌کشان خود روبه تمسخر آنها بیاورد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
0
6
ساختار کام وزبان بعضی هابه گونه ای است بعضی از اصوات را نمیتوانند تلفظ کنند ،مثلا بوش پسر رئس جمهورامریکا در بیان nuclear energyهیچگاه نتوانست درست بیان کند.ویا دوستی ازدوران دبستان تا تحصیلات عالی را را دارم که هیچگاه نتوانست ذوزنقه رادرست تلفظ کن و........پس خرده نگیرید ، مسایل مهمتری هم هست .بیایید باهم بخندیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
0
0
آهای ای مردم آزار. از خشم خدا بترسین و در این اوضاع بیش از این خون به دل بچه ها نکنید!
ناشناس
|
Canada
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
0
1
ایکاش بجای اینکه از کوچکترین اشتباه دیگران اتو بگیریم وشخصیت خودمان را نمایان سازیم فقط ذره ای به خود ورفتارهایمان توجه میکردیم قطعا" تمسخر دیگران غیر مدعی بخاطر تلفظ اشتباه یک کلمه با شخصیت تمسخر گر ما قابل قیاس نمی باشد
عاطفه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
0
3
به نظر من باید از این معلم ارجمند در رسانه ملی تقدیر و تشکر شود و کسی که این کلیپ را ساخته در حضور این خانم و در رسانه عذرخواهی کند این بهترین تنبیه برای فردی است که با مسخره کردن یک معلم زحمت کش و مسئول باعث دلسردی و افسردگی ایشان شده است. شرم و حیا زینت ارزنده ای است که متاسفانه بعضی از آن محرومند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین