کد خبر: ۶۴۱۸۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰
شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه استاندارد طلایی برای مقابله با کروناویروس جدید در نظر گرفته می شود که به راحتی قابل انجام است. اما اقدام بعدی که خشک کردن دست ها است، اغلب نادیده گرفته می شود و البته نباید این گونه باشد.
آفتاب‌‌نیوز :

با شیوع کروناویروس جدید و فقدان دارو یا واکسنی برای مقابله با آن، مردم در پی روش های مختلف برای محافظت از خود در برابر این ویروس خطرناک و پیشگیری از گسترش هرچه بیشتر آن هستند.

به گزارش "مدیکال دیلی"، بهترین روش فعلی برای کمک به توقف شیوع کروناویروس جدید یکی از ساده‌ترین آنها نیز محسوب می شود: شستشوی مکرر دست ها با آب جاری و صابون.

اما در شرایطی که هر فردی می تواند این کار را انجام دهد، به نظر می رسد برخی افراد توجه چندانی به اقدام مهم بعدی پس از شستشوی دست ها یعنی خشک کردن آنها ندارند.

اهمیت خشک کردن دست ها
در حال حاضر، شستشوی دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه استاندارد طلایی برای مقابله با کروناویروس جدید در نظر گرفته می شود که به راحتی قابل انجام است. اما اقدام بعدی که خشک کردن دست ها است، اغلب نادیده گرفته می شود و البته نباید این گونه باشد.

بنابر یک بررسی که در سال 2018 در نشریه Journal of Infection Prevention منتشر شد، دست های مرطوب احتمال انتقال عفونت و آلوده کردن محیط را افزایش می دهد و بر همین اساس است که خشک کردن دست ها به طور درست یک باید محسوب می شود و همواره باید رعایت شود.

در اصل، مهم‌ترین نکته این است که احتمال انتقال میکروبی بین پوست مرطوب و خشک بیشتر است زیرا میکروب ها خود را به رطوبت می چسبانند. بر همین اساس، خشک کردن دست ها به طور کامل خطر انتقال از طریق رطوبت را از بین می برد. نه تنها این، بلکه شستشوی بیش از حد دست ها می تواند چربی های طبیعی پوست را از بین ببرد که می تواند به خشکی و ترک خوردگی پوست منجر شود. این موجب باز شدن پوست و افزایش احتمال ابتلا به عفونت می شود.

آیا می توان از دستگاه های دست خشک کن استفاده کرد؟
خشک کردن دست ها با یک دستگاه دست خشک کن یا یک دستمال حوله ای پس از شستشوی آنها با آب و صابون توصیه شده است. در هر صورت، همواره دستمال های حوله ای یک بار مصرف باید انتخاب شوند زیرا میکروب ها می توانند به راحتی به حوله های پارچه ای بچسبند.

با توجه به تداوم گسترش کروناویروس جدید در جهان و تبدیل شدن آن به یک همه گیری جهانی، رعایت بهداشت و اقدامات پیشگیرانه توسط هر یک از ما یکی از بهترین کارهایی است که می توانیم برای کمک به یکدیگر در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری و توقف گسترش آن انجام دهیم. پس، شستشوی منظم دست ها با آب و صابون و خشک کردن درست آنها پس از این کار را فراموش نکنید.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
0
0
بحث رطوبت و محیط مرطوب و میکروب یک موضوع و بحث ویروس موضوع دیگری است گرچه این امر قابل اهمیت است اما آیا مورد تایید و تاکید متخصصین مبارزه با ویروس هم می باشد و یا تنها نمونه ای از خیلی از اقدامات پیشگیرانه غیر ضروری در شرایط بحران این ویروس مثل خوردن بیش از حد سیر و یا زنجبیل و غیره است خواهشمندم بیش از این مردم را نگران نکنیم چون همین مسایل به ظاهر کوچک باعث نگرانی از عدم انجام صحیح اقدامات پیشگیرانه تا کنون مثل شستن دستها بین خیلی ها و متاسفانه افزایش دردسرهای بعدی از جمله وسواس و افسردگی می شود. پس تا موضوعی قطعا در باره این بحران موثر و مفید نیست(گرچه فواید جانبی دارد) از اشاعه آن بپرهیزیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین