کد خبر: ۶۴۳۳۳۱
تاریخ انتشار : ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۰
این حمله امروز (چهارشنبه، ششم حمل/فروردین) حوالی ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز و تقریبا پس از شش ساعت درگیری به پایان رسید.
آفتاب‌‌نیوز :

در نتیجه حمله یک بمب‌گذار انتحاری به عبادتگاه اقلیت سیک‌ها در کابل، دست‌کم ۲۶ نفر کشته و ۸ نفر دیگر زخمی شدند.

وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید این حمله با کشته شدن مهاجم به پایان رسیده است.

جزئیات حمله مرگبار به عبادتگاه سیک‌ها در کابل؛ ۲۵ کشته و ۸ زخمی/ داعش به عهده گرفت

داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است. گروه طالبان گفته در این حمله نقشی نداشته‌ است.

این حمله امروز (چهارشنبه، ششم حمل/فروردین) حوالی ساعت هشت صبح به وقت محلی آغاز و تقریبا پس از شش ساعت درگیری به پایان رسید.

سخنگوی وزارت داخله اگرچه در نخست گفته بود احتمالا شمار مهاجمان چهار نفر باشد، اما پس از آن از کشته شدن دو مهاجم خبر داد ولی اکنون پس از پایان درگیری‌ها، گفته شد مهاجم فقط یک نفر بوده است.

شوربازار کابل یکی از قدیمی‌ترین محلات شهر کهنه کابل است و در درمسال این منطقه شماری از خانواده‌های سیک زندگی می‌کنند.

آقای آرین می‌گوید ۸۰ نفر که در این درمسال گیر مانده بودند، نجات داده شدند.

جزئیات حمله مرگبار به عبادتگاه سیک‌ها در کابل؛ ۲۵ کشته و ۸ زخمی/ داعش به عهده گرفت

واکنش‌ها به حمله به سیک‌ها

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در یک اعلامیه، این حمله را "تروریستی و جنایتی نابخشودنی" و عاملان آن را "دشمنان مردم افغانستان" خوانده است و محکوم کرده است.

در این اعلامیه به نقل از محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری آمده است: "هموطنان هندو و سیک ما در طول تاریخ مثال خوبی از همزیستی مسالمت‌آمیز بوده‌اند. این هموطنان ما با وجود مشکلات و مشقاتی که به آن مواجه شده‌اند، در وطن باقی مانده و تلاش نموده‌اند تا نقش مفیدی در جامعه داشته باشند." آقای غنی همچنین دستور رسیدگی به زخمیان این رویداد را داده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی پیشین افغانستان که خود را برنده انتخابات ریاست جمهوری این کشور می‌خواند ضمن محکوم کردن حمله به سیک‌ها، گفته است: "تروریستان جنایتکار تلاش دارند که پای منازعات مذهبی و اجتماعی را به افغانستان بکشانند اما آنها محکوم به شکست هستند."

سفارت آمریکا در کابل نیز این حمله را محکوم کرده و گفته که صلح در افغانستان تنها زمانی خواهد آمد که مردم در این کشور اختلافات‌شان را با زبان حل کنند نه با اسلحه.

آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل نیز از این حمله اظهار انزجار کرده و گفته است که اقلیت‌های مذهبی هرگز نباید هدف قرار بگیرند.

نیروهای ناتو در افغانستان نیز گفته این حمله نشان می‌دهد که افغانستان نیاز به یک آتش‌بس سرتاسری دارد و این که دلیلی است برای این که چرا این نهاد به پیشبرد روند صلح که به خشونت‌ها پایان خواهد داد، تاکید دارند.

سفارت پاکستان در کابل نیز با محکوم کردن این حمله، آن را "تروریستی" خوانده است.

سفارت هند در کابل نیز این حمله را "فجیع و بزدلانه" خوانده و محکوم کرده است.

تقریبا دو سال پیش در تابستان ۱۳۹۷ نیز شهروندان سیک و هندوی افغانستان هدف یک حمله انتحاری قرار گرفتند. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هیاتی از سران سیک‌ها را برای دیدار به جلال آباد شهری ناامن در شرق کشور دعوت کرد. هیاتی از مهمترین چهره‌های سیک همین که پشت در مقر ملاقات رسید، مهاجم انتحاری خود را کنار خودروی حامل آنها منفجر کرد. در این حمله ۱۹ نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند.

داعش مسئولیت این حمله نیز را به عهده گرفته بود.

جزئیات حمله مرگبار به عبادتگاه سیک‌ها در کابل؛ ۲۵ کشته و ۸ زخمی/ داعش به عهده گرفت

هندوها و سیک‌ها برای قرن‌ها در افغانستان زندگی کردند، پیش از دهه هفتاد حدود ۲۵۰ هزار خانواده سیک و هندو در چند شهر افغانستان زندگی می‌کردند اما در جریان جنگ‌های داخلی مهاجرت آنها آغاز شد و تاکنون ادامه دارد. اکنون کمتر از صد خانواده و اکثریت سیک‌ها در چند شهر محدود در این کشور زندگی دارند.

ناامنی، فقر، عدم دسترسی به آموزش و پرورش و بی‌سرپناهی از مهمترین مشکلاتی است که آنها از آن شاکی‌اند.

منبع: بی بی سی
بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین