کد خبر: ۶۴۳۵۸۷
تاریخ انتشار : ۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۶
وسعت دریاچه ارومیه با تغذیه مناسب آب از سدهای اقماری و همچنین بارش قابل توجه زمستانی و بهاری به سه‌هزار و ۱۰ کیلومتر مربع رسید.
آفتاب‌‌نیوز :

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی روز پنجشنبه در این خصوص گفت: وسعت دریاچه ارومیه در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته حدود ۴۵۰ کیلومتر مربع بیشتر شده است.

اتابک جعفری افزود: وسعت این دریاچه در هفتمین روز از بهار سال گذشته ۲ هزار و ۵۶۰ کیلومتر مربع بود.

وسعت دریاچه ارومیه از ۳ هزار کیلومترمربع فراتر رفت

وی اضافه کرد: در حال حاضر حجم آب دریاچه ارومیه نیز به چهار میلیارد و ۲۲۰ میلیون مترمکعب رسیده که یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون مترمکعب بیشتر از حجم آب زمان مشابه سال گذشته برآورد می‌شود.

وی با اشاره به ثبت تراز یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۵۷ سانتی‌متری طبق آخرین پایش برای دریاچه ارومیه بیان کرد: این میزان نیز ۵۶ سانتی‌متر بیشتر از تراز ثبت شده در زمان مشابه سال گذشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی ادامه داد: آخرین تراز دریاچه ارومیه نسبت به ابتدای سال آبی جاری ۲۷ سانتی‌متر بیشتر است.

جعفری از افزایش ۱۸۲ کیلومتر مربعی وسعت دریاچه ارومیه نسبت به ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۳۹۸) خبر داد و گفت: در این مدت حجم آب دریاچه نیز حدود ۸۰۰ میلیون مترمکعب افزایش دارد.

به گزارش ایرنا طی زمستان ۱۳۹۷ و بهار ۱۳۹۸ به واسطه افزایش میزان آب ورودی به دریاچه، تراز آن طی چند ماه بیش از یک متر افزایش یافت و امید زیادی را در راستای احیای این دریاچه ایجاد کرد؛ اگرچه در ماه‌های بعدی و به واسطه کاهش آب‌های ورودی و تبخیر آب، تراز دریاچه روند کاهشی داشت ولی سطح آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان بالاتر بوده است.

با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش‌ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه می‌تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد.

هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌ ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم تا ۲ سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین