کد خبر: ۶۴۳۹۳۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳
معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد
مسئول ناظر بر اجرای طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا ضمن تشریح تفاوت‌های قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی، درباره روند شیوع کرونا در کشور گفت: خوشبختانه اکنون شهرهای پرشیوع نسبت به گذشته روند نزولی ابتلا را در پیش گرفته‌اند؛ البته این به معنای از بین رفتن بیماری در آن شهر نیست، بلکه تعداد موارد بیماری کاهش یافته است.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران ضمن تشکر از رفتار مردم برای مقابله با کرونا گفت: میانگین رفتار مردم نشان داد که آنها از فرهنگ بالایی برخوردار هستند. البته از تعداد محدودی که به توصیه‌های ما عمل نکردند نیز گلایه‌هایی داریم و خواهش می‌کنیم از این پس با توجه به صحبت‌های ما به روند کاهش شیوع بیماری کمک کنند. البته این نکته نیز مهم است که دولت و سایر قوا تصمیم به برخوردهای جدی‌تر با برخی بی قانونی‌ها گرفتند.

کاهش مراجعه سایر بیماری ها به مراکز درمانی
جراحی های ضروری را به تعویق نیندازید

وی در خصوص مراجعه بیماران برای سایر بیماری‌ها به مراکز درمانی گفت: شیوع سایر بیماری‌ها کاهش نداشته است، بلکه مراجعه به کادر درمانی با کاهش روبرو بوده است. مردم باید به بیماری‌های خود همچون دیابت، بیماری‌های قلبی و ... توجه کنند و در صورتیکه مشکل اورژانسی برای آنها پیش می‌آید حتما به موقع به مراکز درمانی مراجعه کنند.

روند نزولی کرونا در شهرهای پرشیوع / بیمارستان های گیلان همچنان شلوغ/ چرا قرنطینه کامل در ایران اجرایی نیست؟

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه مراجعه مردم به نظام درمانی کاهش یافته است، اظهار کرد: البته بخشی از این کاهش مراجعه مربوط به اعمال زیبایی و دندانپزشکی بود، اما آنچه که مهم است این است که مردم به هیچ عنوان اعمال جراحی ضروری را به تعویق نیندازند.

لزوم توجه به فقرا و کارگران روزمزد

حریرچی ادامه داد: ما در شرایط کرونایی باید توجه ویژه خود را به دو گروه در جامعه معطوف کنیم. هر چند که نهادهای مربوط به قدرت نیز فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند. گروه اول خانواده‌هایی هستند که نیاز به کمک و یاری دارند؛ چرا که پیش از این بحران نیز زندگی‌شان با کمک‌هایی که می‌شد ادامه داشت و گروه دوم خانواده‌هایی هستند که درآمدشان را به صورت روزمزد دریافت می‌کردند. البته توجه کنید که در سراسر جهان وضع گروه‌های یاد شده به همین شکل است و از مردم می‌خواهیم در صورتی که می‌توانند کمک‌هایی را به این دو گروه داشته باشند.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه ماندن در خانه برای کنترل زنجیره انتقال بیماری می‌تواند دارای فرصت‌هایی نیز باشد، گفت: باید مردم این فرصت را مغتنم شمرده و در کنار یکدیگر به خوبی زندگی کنند. در اوضاع کنونی اشکال تراشی و ایراد گرفتن را کنار بگذارند و سعی نکنند زندگی را به کام یکدیگر تلخ کنند.

ارایه 98 درصد خدمات درمانی در بخش دولتی
نیاز بیشتر به حضور بخش خصوصی بعد از تعطیلات عید

حریرچی با تاکید بر اینکه نباید سیستم بهداشتی و کادر درمانی دچار فرسودگی شوند، گفت: اکنون 98 درصد خدمات در بخش دولتی ارائه می‌شود. با افق پیش رو و حرکت به سمت عادی شدن و کاهش موارد بیماری باید خدمات ضروری را نیز در کنار اقدامات کنترلی برای کرونا انجام دهیم. به شکلی که بعد از تعطیلات عید نیاز بیشتری به حضور بخش خصوصی در حوزه درمان خواهیم داشت.

ایزولاسیون یعنی چه؟

وی به تفاوت‌های قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی اشاره کرد و افزود: یکی از واژه‌هایی که باید به آن بپردازیم ایزولاسیون است که در این بخش بیماران مبتلا را پیدا کنیم. از سوی دیگر قرنطینه برای افرادی به کار برده می‌شود که بیمار هستند. ما خانواده، تردد و محل شغل فرد را بررسی کرده و کسانی که در تماس با او بوده‌اند را قرنطینه می‌کنیم که این روش شیوه جدید است اما در فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی همه جامعه و حتی افراد نرمال باید در این طرح با فاصله از یکدیگر زندگی کنند. موضوعی که به دنبال آن شاهد تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها، پارک‌ها، سینماها و ... بوده‌ایم. این نکته مهم است که مردم بدانند از اواسط اسفند به بعد و پس از عید از رفتار آنها نسبت به این موضوع راضی بوده‌ایم.

چرا قرنطینه کامل در ایران اجرایی نیست؟

حریرچی ادامه داد: چیزی که از قرنطینه در ذهن مردم شکل گرفته است با نام خارجی لاک داون در کشور چین انجام شده است. البته در نظر بگیرید این نوع قرنطینه زمانی در آنجا اجرایی شد که حدود پنج میلیون نفر از شهرهای آلوده این کشور خارج شده بودند. فکر می‌کنید آیا مردم ما تحمل این را دارند که به آنها بگوییم به هیچ عنوان از منزل بیرون نیایید و به طور کلی‌تر آیا ما این توان را داریم که اقلام ضروری زندگی برای آنها را تهیه کرده و به درب هر منزل تحویل دهیم؟ این نوع از ماندگاری در منزل به عنوان قرنطینه در ذهن مردم شکل گرفته است. البته اکنون در کشورهای اروپایی نیز قرنطینه با استثنائاتی در حال انجام است؛ اول آنکه تردد به سوپرمارکت‌ها برای تهیه اقلام ضروری زندگی مجاز است. همچنین افراد می‌توانند برای مراقبت از افراد پیر و یا کودکان به شکل محدود از منزل خارج شوند. از سوی دیگر ورزش‌های انفرادی و بیرون بردن حیوانات خانگی به شکل محدود قابل قبول است. پس این فکر باید اصلاح شود که شهرهای جهان به طور کلی تعطیل شده‌اند.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: با مشاهده شبکه‌های خارجی CNN و الجزیره می‌بینیم که حتی در شهرهای اروپایی نیز برخی مردم با بی توجهی به توصیه‌ها در پارک‌ها و سایر مکان‌ها تجمعاتی شکل داده‌اند اما ما از طرح فاصله گذاری اجتماعی به میزان زیادی راضی هستیم اما نباید فراموش کنیم که از ایده ال خود فاصله داریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر گران شدن برخی از درمان‌های بیماری‌های صعب‌العلاج به دنبال شیوع کرونا و مراجعه اجباری برخی افراد به بخش خصوصی تاکید کرد: از مردمی که استطاعت کافی مالی ندارند می‌خواهیم همچنان برای درمان بیماری خود به بخش دولتی مراجعه کنند.

وی در خصوص استفاده از کیت‌های تشخیص کرونا خاطرنشان کرد: در ابتدای شیوع بیماری عمده کیت‌های استفاده شده اهدایی بود، اما پس از آن کیت‌هایی را خریداری کردیم که قیمت چندان زیادی نداشتند و اکنون با توجه به اینکه می‌خواهیم افراد نزدیک به مبتلایان به کرونا را نیز تست کنیم نیازمان به تست‌های تشخیصی افزایش خواهد یافت. در بخشی می‌خواهیم تیراژ را افزایش دهیم تا افراد مشکوک بیشتری شناسایی شوند. به همین خاطر وقتی تعداد آزمایش‌ها افزایش یابد قیمت تمام شده نیز کاهش خواهد یافت و از این به بعد ممکن است هزینه کیت‌های تشخیصی با ارز دولتی در حدود هشت یورو برآورد شود. در این زمینه احتمال دارد از توان بخش خصوصی نیز برای انجام آزمایشات استفاده کنیم. البته برخی آزمایشگاه‌هایی وجود داشتند که با کیفیت کار پایین و هزینه‌های بالا خدماتی را ارائه می‌دادند که برخوردهای قانونی لازم با آنها انجام خواهد شد.

مانع تراشی های آمریکا برای ایران

حریرچی با اشاره به مانع تراشی‌های کشور آمریکا برای ایران تصریح کرد: مردم بدانند آمریکا نه تنها کمکی به ما نکرد بلکه موانع را نیز افزایش داد. ما به آنها می‌گوییم بهتر است اشک تمساح نریزند. ما به کمک آنها احتیاج نخواهیم داشت و بهتر است تنها موانع را از سر راه ما بردارند. یک زمانی به ما طعنه می‌زدند که شما از فرصت برای مهار بیماری استفاده نکردید اما اکنون می‌بینیم علی رغم اینکه خودشان فرصت بیشتری داشتند اکنون آمریکا، اسپانیا و ایتالیا با آنکه امکانات بیشتری دارند اما نتوانستند خدمات قابل ملاحظه‌ای ارائه دهند. در صورتیکه ما با تعداد تخت کمتر فعالیت بیشتری انجام می‌دهیم.

وی افزود: دیدیم که زمانی که معاون وزیر بهداشت در ایران به کرونا مبتلا شد گفتند شما بلد نیستید از خودتان مراقبت کنید اما اکنون که وزیر بهداشت انگلیس به کرونا مبتلا شده است می‌گویند این نشان از فعالیت‌های او دارد. نباید با این سخنان به شعور مخاطب ایرانی توهین کنند.

حریرچی در خصوص کمک‌های سازمان‌های بین‌المللی در زمینه مهار بیماری خاطرنشان کرد: برخی از سازمان‌های بین‌المللی که عمدتا فعالیت اقتصادی دارند تحت نظر آمریکایی‌ها هستند که اینگونه سازمان‌ها کمک‌هایی به ما نمی‌کنند اما سازمانی مانند سازمان جهانی بهداشت کمک‌های فنی به کشور داشته است.

روند نزولی کرونا در شهرهای پرشیوع

وی با بیان اینکه استان گیلان از استان‌های پرشیوع بیماری بوده است ادامه داد: خوشبختانه اکنون شهرهای پرشیوع نسبت به گذشته روند نزولی ابتلا را در پیش گرفته‌اند. البته این به معنای از بین رفتن بیماری در آن شهر نیست بلکه تعداد موارد بیماری کاهش یافته است. اینکه گفته می‌شود برخی بیمارستان‌ها ظرفیت کافی ندارند باید در نظر گرفت که با چیدن قطعات پازل کنار یکدیگر می‌توانیم نتیجه را ببینیم. در دستورالعمل‌های موجود در صورتیکه 80 درصد تخت‌های بیمارستانی پر شده باشد ما از آن تحت عنوان بحران یاد می‌کنیم. این در حالیست که 20 درصد تخت‌ها خالی هستند. اکنون در گیلان بیمارستان‌ها شلوغ هستند اما نگران تعداد جدید بیمار برای بستری نیستیم.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
5
26
دروغگویی ار کرونا بدتر است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۰
3
18
شما که راست می گید و ما هم که باور کردیم
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
0
چه اتفاق خاصی افتاد که الان باید شیوع کم شده باشه؟ ملت ریختن توخیابون کم شد؟؟؟!!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین