کد خبر: ۶۴۷۳۹۸
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
اگر کسی یک دلار گرفته و کالا وارد نکرده باشد مرتکب خیانت ملی شده
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید موضوع مقابله با فساد در همه مدیران کشور به مسئله اصلی تبدیل شود، گفت: مدیری که بداند فساد درزیرمجموعه اش رخ داده اما فوراً برخورد نکند، در حالت خوش‌بینانه مدیری بی عرضه و در حالت بدبینانه مدیری آلوده است.
آفتاب‌‌نیوز :

اسحاق جهانگیری عصر امروز (شنبه) در دیدار وزیر و معاونین وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت که در این وزارتخانه برگزار شد، با اشاره به شرایط دشوار پیش روی مردم اظهار داشت: متاسفانه پمپاژ مسائل منفی به مردم ایران نسبت به سایر کشورها بیشتر است چرا که جمهوری اسلامی ایران مخالفین و دشمنانی دارد که در دنیا پخش هستند و رسانه هایی را نیز در اختیار دارند و تلاش می کنند تا امید را از ملت ایران بگیرند.

وی با اشاره به سیاه نمایی های رسانه های ماهواره ای از گزارش های وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی در خصوص آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا، اظهار داشت: وزارت بهداشت ایران همانند سایر کشورها، هماهنگ با سازمان بهداشت جهانی گزارش هایی را در خصوص آمار مبتلایان کرونا ارائه می دهد اما این رسانه ها هر روز که می خواهند اخبار مرتبط با ایران را مطرح کنند می گویند که آمار رسمی اعلام شده فلان تعداد است اما دیگران معتقدند که این آمار صحیح نیست.

باید با فساد در هر جا و هرکس که باشد مبارزه کرد/ مدیری که با فساد در زیرمجموعه خود مقابله نکند یا بی‌عرضه است یا آلوده/حتی درباره یک دلار نیز حساسیت وجود دارد

جهانگیری با تاکید بر اینکه آنها نسبت به پمپاژ اخبار منفی اقدام می کنند تا امید ملت ایران را بگیرند،‌ گفت: انتظار این است که رسانه های داخلی به خصوص وقتی اطلاع دارند که مطلبی صحیح است،‌ سیاه نمایی نکنند البته اگر مطلبی صحیح باشد، رسانه ها وظیفه دارند که نظارت دقیق داشته باشند و درخصوص آن اطلاع رسانی کنند.

معاون اول رییس جمهور افزود: بانک مرکزی مسئول تامین ارز کشور است و حتی درباره یک دلار نیز حساسیت وجود دارد و اگر کسی یک دلار گرفته باشد و کالا وارد نکرده باشد مرتکب خیانت ملی شده است و باید در پیشگاه دستگاه قضایی کشور پاسخگو باشد.

وی تصریح کرد: مگر می توان در شرایط سخت ارزی کشور از یک دلار هم چشم پوشی کرد؟ البته نمی خواهم به این مبحث وارد شوم که برای واردات و صادرات در دنیا چه مکانیزمی وجود دارد و در کشور ما ساز و کار آن چیست. البته زمانی توضیح خواهم داد که ال سی و حواله هر کدام چیست.

جهانگیری با بیان اینکه در همه جای دنیا ابتدا باید کالا وارد کشور شود و سپس ارز آن پرداخت گردد، افزود: علت آنکه ما نمی توانیم به این شیوه عمل کنیم،‌وجود تحریم هاست. ما باید ابتدا ارز را حواله کنیم تا کالا وارد کشور شود که این خود آغاز خیلی از اتفاقات است.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه حساسیت ها نسبت به تخلفات بالا است، تصریح کرد: قوه قضاییه در سال 97 از مقام معظم رهبری مجوزی خاص برای مقابله با فساد دریافت کرد که اگر تخلفی صورت گرفت بتواند با سرعت برخورد کند.

وی با اشاره به اینکه این موضوع نیز در برخی رسانه ها مطرح می شود که در ارز 4200 تومانی رانت نهفته است،‌ گفت: امروز کسانی که طرفدار عدم ترویج رانت بوده اند نیز به این باور رسیده اند که برای کمک و حفاظت از مردم باید اقداماتی انجام داد.

جهانگیری ادامه داد: در دوران 40 ساله جمهوری اسلامی ایران بیش از 80 درصد این مدت یعنی بیش از 32 سال نرخ ارز تثبیتی بوده است. تمام 8 سال دولت آقای مهندس میرحسین موسوی قیمت ارز 7 تومان و در بازار آزاد 120 تومان تعریف شده بود. در دوران مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز قیمت ارز 7 تومان بود و پس از آن ارز 60 تومانی و 80 تومانی و ارز آزاد تعریف شد و مدت 7 ماه قیمت ارز تک نرخی شد و پس از آن دوباره ارز 175 تومانی تعیین شد و ارز 300 تومانی برای صادرات تعریف شد و قیمت ارز آزاد نیز تا پایان دولت حدود 800 تومان شد.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در دولت آقای خاتمی تا سال 81 قیمت ارز 175 تومان بود و ارز آزاد نیز وجود داشت و ارز 300 تومان بعد از مقطعی حذف شد. ارز تک نرخی که در سال 81 اتفاق افتاد تا سال 89 به دلیل آنکه وفور درآمدهای ارزی بود به دنبال آن بودند که هر طور شده ارز را بفروشند.

وی با اشاره به درآمدهای 700 تا 800 میلیارد دلاری در دوره دولت آقای احمدی نژاد خاطر نشان کرد: این درآمدها دوره ای استثنایی در تاریخ کشور است که در این دوره به دلیل وفور درآمدهای ارزی، قیمت ارز را در همان حدی که می خواستند می توانستند نگه دارند.

جهانگیری اضافه کرد: سال 89 که کشور با تحریم روبرو شد قیمت 1226 تومان برای ارز تعیین شد و قیمت دیگری تقریبا معادل دو برابر این رقم به عنوان ارز مبادله ای تعیین شد و در کنار این دو رقم، ارز آزاد در بازار حدود بیش از 3 هزار تومان بود.

معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: وقتی دولت تدبیر و امید آغاز بکار کرد هر سه قیمت برای ارز در کشور وجود داشت که دولت در یک ماهه نخست ارز مبادله ای و مرجع را یکسان و پس از آن تلاش کرد فاصله قیمت ارز آزاد با ارز دولتی را به هم نزدیک کند.

وی با یادآوری اواخر سال 96 که مقدمات خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها به چشم می خورد، افزود: در این مقطع مسائلی پیش آمد که فعلاً‌ نمی توان آن را بازگو کرد. ما در اوایل سال 97 برای برخی کالاها قیمت ارز را از 3800 تومان به 4200 تومان تبدیل کردیم و در بازار آزاد قیمت ارز 6000 تومان بود که البته برخی تصور می کنند دولت قیمت ارز را از 6000 تومان به 4200 تومان تبدیل کرده است.

جهانگیری افزود: پس از آن ظرف سه ماه تا بانک مرکزی و وزارت صمت آماده شود و مقررات جدید وضع شود و سامانه نیما تکمیل گردد برای حفاظت از معیشت مردم، ارز 4200 تومانی تعیین شد تا اقلام ضروری و کالاهای اساسی مردم تامین شود. اینکه گفته می شود پرداخت ارز با قیمت 4200 تومان رانت است، این اقدام دولت در حقیقت برای حفاظت از معیشت مردم است و پرداخت ارز با این مبلغ تنها برای اقلام ضروری و برخی کالاهای اساسی است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: اینکه برخی می گویند قیمت ها را آزاد کنید و اجازه دهید به روش های دیگر نیازهای مردم تامین شود، عمدتاً منظور آنها کوپن است که شرایط آن وجود ندارد وگرنه اعضای دولت به سمت ارز 4200 تومانی نمی رفتند چرا که کارنامه اقتصادی ما معلوم است و معتقد هستیم که محدودیت ها و دخالت های دولت را باید به حداقل برسانیم.

وی با تاکید بر اینکه هدف اصلی دولت، دفاع و حمایت از زندگی مردم به خصوص اقشار ضعیف جامعه است، خاطر نشان کرد: نمونه دیگر این گونه اقدامات دولت، خرید گندم از کشاورز به قیمت 2500 تومان است که پس از تبدیل به آرد به قیمت 665 تومان به نانوایی ها داده می شود که ممکن است هر کس بگوید این اقدام با عقل اقتصادی سازگار نیست اما هدف دولت این است که نان با قیمت مناسب به طبقات مختلف جامعه برسد.

جهانگیری تصریح کرد: مردم باید بدانند و خودمان نیز باید باور داشته باشیم که با فساد مخالف هستیم. فساد در هر جا و توسط هر کس که باشد باید با آن مبارزه کرد چرا که فساد مانند موریانه به جان انقلاب افتاده تا آن را از پا درآورد. امید مردم زمانی تبدیل به یاس می شود که می بینند زندگی شان در سختی است اما عده ای با فساد زندگی آن چنانی دارند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید موضوع مقابله با فساد در همه مدیران کشور به مسئله اصلی تبدیل شود، گفت: مدیری که بداند فساد درزیرمجموعه اش رخ داده اما فوراً برخورد نکند، در حالت خوش بینانه مدیری بی عرضه و در حالت بدبینانه مدیری آلوده است.

وی با اشاره به اینکه رییس جمهور در راستای شفاف سازی و مقابله با فساد خواسته بود که اسامی دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی در سامانه ای منتشر شود که مردم در جریان آن قرار گیرند، خاطر نشان کرد: در موضوع تسهیلات 50 هزار میلیارد تومانی نیز در جلسه ستاد اقتصادی دولت موافقت شد که اسامی دریافت کنندگان این تسهیلات در سامانه اعلام شود تا مردم مطلع باشند که کدام واحدهای تولیدی از این امکان استفاده کرده اند.

جهانگیری در ادامه با قدردانی از مدیران و دست اندرکاران وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: چشم های جامعه به عملکرد دست اندرکاران این وزارتخانه است تا با عملکرد خوب خود به مردم آرامش، آسایش و امید بدهند و این اطمینان در جامعه حاصل شود که نیازهای مردم تامین می شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به پدیده کرونا و تلاش همه مدیران کشور برای اینکه هر چه زودتر از شر این ویروس منحوس خلاص شویم، گفت: در کنار مشکلات و مسائل تلخ شیوع کرونا اتفاقات مهمی در کشور رخ داد که بخشی از این اتفاقات در حوزه مسئولیت وزارت صمت بود.

وی یکی از وظایف و اقدامات وزارت صمت در مقطع شیوع کرونا را تامین نیازها و کالاهای اساسی مردم عنوان کرد و گفت: در کشوری که درگیر جنگ اقتصادی با آمریکا است کارهای بزرگی در زمینه تامین نیازها و کالاهای اساسی جامعه انجام شد.

جهانگیری افزود: آمریکایی ها هدف گذاری کرده بودند که اقتصاد ایران را متلاشی کنند اما اکنون که در آستانه سومین سال خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های آمریکا هستیم، آمارها و ارقام چیز دیگری می گویند. برخلاف وضعیت بسیاری از کشورهای بزرگ، ایران با هجوم مردم به فروشگاه ها و قحطی و کمبود کالا مواجه نشد و این در حالی است که ما در شرایط تحریم و فشار قرار داریم.

معاون اول رییس جمهور راه اصلی مبارزه با ویروس کرونا را ماندن در خانه و قطع زنجیره انتقال ویروس عنوان کرد و افزود: با وجود آنکه در ایران سرعت شیوع ویروس کرونا بالا بود، اما هیچ اتفاقی از جهت کمبود کالا نیفتاد و مردم احساس کمبود نداشتند.

وی با اشاره به اینکه براساس گزارش ها در برخی فروشگاه های زنجیره ای میزان فروش روزانه در مقطع شیوع کرونا 5 برابر مواقع عادی بوده است،‌ تصریح کرد: با وجود آنکه حجم تقاضا به شدت افزایش یافت اما کمترین کمبود و یا خالی شدن قفسه ها را شاهد نبودیم که این توفیقات مرهون تلاش های کارخانه ها، واحدهای تولیدی و مدیریت خوب دست اندرکاران وزارت صمت بوده است.

جهانگیری همچنین با اشاره به اقدامات موثر و سازنده وزارت صمت در تامین اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا،‌خاطر نشان کرد: در روزهای گذشته از یک واحد تولیدی ماسک بازدید کردم و هدفم از این بازدید قدردانی از تلاش های صورت گرفته برای راه اندازی این واحد بود چرا که افرادی که با تولید سروکار دارند به خوبی می دانند که راه اندازی یک واحد تولیدی چه پیچیدگی ها،‌چه مراحل و چه امکاناتی را نیاز دارد تا بتوان یک فعالیت تولیدی را آغاز کرد.

معاون اول رییس جمهور افزایش چشمگیر ظرفیت تولید ماسک و مواد ضدعفونی در کشور را افتخاری بزرگ توصیف کرد و افزود: امروز می توانیم با اطمینان به مردم بگوییم که نیازها به اقلام و کالاهای بهداشتی تامین شده و به خصوص در تامین کالاهای حفاظتی از کادر درمان دغدغه ای وجود ندارد و تامین اقلام مورد نیاز کادر درمان که سرمایه های این کشور هستند و خدمات ارزشمندی در این دوره برجای گذاشتند، جزو اولویت های دولت بوده است.

وی افزود: اجماع و اتفاق نظری که چهره های علمی و دانشگاهی و سیاست مداران دنیا و مدیران و برنامه ریزان کشورها درباره کرونا دارند این است که کرونا پدیده ای نوظهور است و شناخت درباره این ویروس بسیار اندک است و هنوز اشراف دقیقی نسبت به آن ایجاد نشده است. کرونا پدیده ای عالم گیر است و از قدرت های بزرگ صنعتی و اقتصادی تا کشورهای ضعیف همه با این پدیده درگیر هستند.

جهانگیری تصریح کرد: ما باید مسائل پیش روی صنعت، اقتصاد و دغدغه ها و نیازهای مردم را به خوبی بشناسیم و تجربیات جهانی برای مقابله با کرونا در همین مقطع کوتاه را نیز مدنظر قرار دهیم تا تحلیل درستی برای تصمیم گیری داشته باشیم و بتوانیم برای ضرورت ها و نیازهای مردم برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه افراد مسن و کسانی که بیماری های زمینه ای دارند بیش از سایرین در معرض خطر کرونا هستند،‌ خاطر نشان کرد: این موضوع نشان می دهد که تبعات کرونا در بخش هایی که بیماری های اجتماعی و اقتصادی مزمن تر باشد بیشتر خواهد بود و آسیب پذیری در این بخش ها بالاتر است.

وی افزود: امروز که به تدریج ادارات در کشور فعالیت خود را آغاز می کنند، آن بخش از ادارات که به دولت الکترونیک مجهز هستند می توانند بدون حضور فیزیکی به مردم خدمات دهند و در بخش هایی که دولت الکترونیک فعال نشده،‌ ارائه خدمات نیازمند حضور فیزیکی مردم است که آسیب پذیری ها را افزایش می دهد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه باید بصورت اورژانسی و فوری به بخش هایی از جامعه که آسیب پذیری بیشتر دارند رسیدگی کنیم، افزود: اقشاری که بیشترین آسیب پذیری را دارند در اولویت هستند و نیازمندان جامعه که حقوق آنها از طریق فعالیت روزمزد تامین می شود و حاشیه نشین ها جزو کسانی هستند که باید در سیاست های خود بیش از پیش برای آنها برنامه ریزی کنیم.

معاون اول رییس جمهور صیانت از شغل کارگران در واحدهای تولیدی را از مهمترین برنامه های دولت برشمرد و تصریح کرد: نباید درباره کرونا ساده اندیشی کنیم چرا که آنچه مشخص است این است که فعلا راهکاری قطعی و علمی برای از بین بردن آن وجود ندارد و باید منتظر تولید واکسن و دارویی برای درمان قطعی این بیماری باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت طراحی مدل هایی برای فعالیت اقتصادی منطبق با شرایط کرونایی گفت: باید برای بخش های مختلف تولیدی و اقتصادی کشور که می خواهند فعالیت کنند تا نیازهای مردم را برطرف سازند، برنامه ریزی و نحوه فعالیت آنها را تعیین کنیم.

جهانگیری از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست کارگروه هایی را برای طراحی این مدل ها تعیین کند تا با استفاده از نظر دانشگاهیان و صاحب نظران راهکارهای لازم را طراحی کنند. البته خلاقیت جوانان و نوآوری ها نیز می تواند به کمک آنها بیاید.

معاون اول رییس جمهور گفت: باید بدون کمترین تردید از بخش خصوصی و فعالان اقتصادی حمایت کنیم. وارد کنندگان و صادر کنندگان که افسران و سربازان دوران تحریم بودند حالا نیز سربازان دوران کرونا هستند تا نیازهای مردم را تامین کنند.

وی در ادامه با قدردانی از خدمات وزارت صمت برای تامین کالاها و نیازهای مردم در ایام پایانی سال و شب عید، گفت: با توجه به اینکه ماه مبارک رمضان را در پیش داریم این رویه باید استمرار پیدا کند و نیازهای مردم در ماه مبارک رمضان نیز به شکلی مناسب تامین شود. البته گزارش ها نشان می دهد که کالاها و اقلام مورد نیاز ماه مبارک رمضان تولید و تامین شده است که باید با نظارت و کنترل جدی در اختیار مردم قرار گیرد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دنیا در شرایط کرونا با رکود اقتصادی مواجه است، خاطر نشان کرد: صندوق بین المللی پول در این زمینه پیش بینی هایی دارد و اعلام کرده است که اقتصاد جهانی به منفی 3 درصد خواهد رسید و گفته رکود اقتصادی در شرق آسیا از رکود اقتصادی سال 90 میلادی که در شرق آسیا اتفاق افتاد بدتر خواهد شد و در اروپا و آمریکا نیز شرایط اقتصادی از رکود اقتصادی سال 2008 بدتر خواهد شد و بعضی نیز پیش بینی کرده اند که رکود اقتصادی جهانی بدتر از زمان جنگ جهانی دوم می شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: آنچه در این زمینه نسبت به آن تفاهم و اجماع وجود دارد این است که با رکود در اقتصاد جهانی روبرو خواهیم شد. باید همانگونه که در دوران تحریم با اتکا به اقتصاد مقاومتی تاب آوری اقتصاد را بالا بردیم در دوران رکود جهانی اقتصاد نیز کاری کنیم که اقتصادمان مقاوم باشد. البته در دوران تحریم ها اگرچه آسیب هایی به اقتصاد وارد شد اما اقتصاد کشور توانست روی پای خود بایستد.

وی با اشاره به تبعات و آثار کرونا برقیمت نفت خاطر نشان کرد: قیمت نفت که زمانی به بیش از 100 دلار رسیده بود امروز به زیر 20 دلار کاهش یافته و کشورهای اوپک و غیر اوپک تصمیم بر کاهش تولید گرفته اند.

جهانگیری افزود: البته به دلیل کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه، کاهش قیمت نفت خیلی برای ما تعیین کننده نیست اما این کاهش قیمت روی سایر قیمت ها نظیر قیمت فلزات، مواد پتروشیمی و صادرات غیرنفتی نیز تاثیر می گذارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در سال 97 و 98 میزان صادرات غیرنفتی کشور از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است، گفت: صادرات 135 میلیون تن کالا در شرایط تحریم حرف ساده ای نیست. ما در سال 99 نیاز دو چندانی به درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی داریم و این موضوعی جدی برای کشور است.

وی با تاکید بر اینکه تکیه اصلی ما برای درآمدهای ارزی بر صادرات غیرنفتی است،‌گفت: باید موضوع صادرات غیرنفتی را به عنوان یک موضوع جدی و تعیین کننده در دستور کار قرار دهیم و دولت نیز باید در حد توان حمایت های لازم را از این بخش انجام دهد.

جهانگیری توجه به کشورهای هدف صادراتی و کشورهای همسایه را پراهمیت برشمرد و از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تیم ویژه ای را برای فعالیت در حوزه صادرات غیرنفتی مامور کند تا اگر با کاهش درآمدها در بخش صادرات پتروشیمی و فلزات مواجه شدیم، از طریق افزایش حجم صادرات غیرنفتی کمبودها را جبران کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تصمیم برخی کشورها در شرایط رکود جهانی اقتصاد خاطر نشان کرد: برخی کشورها اعلام کرده اند که جلوی صادرات کالاهای اساسی خود را خواهند گرفت و تسهیلاتی برای واردات کالاهای اساسی و اقلام بهداشتی پرداخت خواهند کرد.

وی افزود: باید موضوع رکود اقتصاد جهانی و نیز بیماری کرونا را جدی بگیریم و تا آنجا که لازم است واردات انجام داده و ذخایر کالاهای اساسی خود را افزایش دهیم. خوشبختانه وارد کنندگانی در کشور داریم که سرمایه های کشور هستند و با اعتباری که در دنیا کسب کرده اند می توانند بدون پرداخت ارز و با کسب مهلت برای تسویه، کالا وارد کشور کنند که این گونه افراد باید به طور جدی مورد حمایت قرار گیرند.

جهانگیری گفت: در شرایط رکود جهانی اقتصاد باید به تولید داخلی نیز توجه کنیم چرا که برخی کشورها برای رونق تولید خود آمادگی دارند که کالاهایشان را حتی با قیمت های پایین تر صادر کنند و ما باید این موضوع را مدیریت کنیم تا واردات این گونه اقلام به تولید داخلی کشور آسیب وارد نکند.

معاون اول رییس جمهور توجه به واحدهای کوچک و متوسط را از دیگر موضوعات پراهمیت دانست و گفت: این گونه واحدها در شرایط مساعد به سرعت رشد می کنند اما وقتی که شرایط نامساعد باشد به همان سرعت آسیب پذیر هستند. در رکود جهانی اقتصاد بیشترین آسیب ها به این گونه واحدها وارد می شود که لازم است به آنها توجه و از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به تعیین 75 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود 12 درصد برای کمک به واحدهای تولیدی،‌ گفت: باید پرداخت این تسهیلات با حساسیت انجام شود و شرط دریافت این تسهیلات نیز حفظ اشتغال کارکنان واحدهای تولیدی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت موجود و اقدامات صورت گرفته در سال 98 ارائه کرد و گفت: تعداد صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری درسال 98 رشد قابل توجهی نسبت به سال 97 داشته که این یعنی نه تنها در سال 98 رکود وجود نداشته بلکه شاهد رشد در بخش های مختلف و متعاقب آن ایجاد فرصت های شغلی بوده ایم.

رضا رحمانی برنامه این وزارتخانه را برای فعال کردن ظرفیت های خالی واحدهای تولیدی و افزایش تولید محصولات خاص و پیشران در سال 1399 تشریح کرد و گفت: جمع نیاز مالی این وزارتخانه در سال 99 اعتباری بالغ بر 1500 میلیارد تومان است و در این برنامه 2200 واحد تولیدی فعال سازی خواهند شد.

وی از تدوین 40 برنامه بعنوان محورهای اصلی و اهم برنامه های سال جهش تولید در وزارت صمت خبر داد و افزود: علاوه بر اینکه برنامه های سال رونق تولید با جدیت دنبال می شود، تمرکزی جدی تر بر تعدادی از برنامه ها نظیر مدیریت واردات، توسعه فناوری و محصولات دانش بنیان، تکمیل سامانه ها و تفویض اختیار به تشکل ها و استان ها معطوف شده است.

وی همچنین با اشاره به افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی در سال 98 ،‌میزان سرمایه گذاری ثابت مورد نیاز برای سال 1399 را 75 هزار میلیارد تومان و میزان سرمایه در گردش مورد نیاز سال جاری را 500 هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

وزیر صمت در ادامه از افزایش 20 برابری ظرفیت تولید ماسک صنعتی خبر داد و گفت: در حال حاضر روزانه 4 میلیون ماسک صنعتی علاوه بر تولیدات مساجد و مردم تولید می شود.

در این جلسه همچنین تعدادی از معاونین وزیر صمت نیز گزارشی از برنامه های حوزه مسئولیت خود در زمینه های مختلف نظیر تولید، تامین و ذخیره سازی کالاهای اساسی ارائه کردند.

در این نشست فرشاد مقیمی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو، سید جواد سلیمانی مدیرعامل گروه خودرو سازی سایپا، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان و اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران نیز از طریق ویدئو کنفرانس هر کدام گزارشی از ظرفیت تولید انواع محصولات تولیدی خود و برنامه ها و پروژه های در دست اقدام برای سال 1399 ارائه کردند و در پاسخ به پرسش معاون اول رییس جمهور در خصوص نحوه مدیریت شرایط کرونایی و پیشگیری از ابتلای کارگران این واحدهای تولیدی، به بیان گزارشی از اقدامات پیشگیرانه و مدیریت وضعیت فعلی در جهت جلوگیری از شیوع کرونا در این واحدها پرداختند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱۶
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
16
جلسه هاي اقتصادي دولت بيشتر به جلسات سخنراني در دانشگاهها شباهت دارند .يكنفر متكلم الوحده و چندين شنونده . همين و بس . .... مسئله . وقتي كه ارزش پول ما نسبت به پول خارجي پايين مي كشه . بازرگانان محترم بدون توجه به مصرف داخلي ، كالاها را به خارجي ها مي فروشند . به عبارتي وقتي براي كالايي بتوني دلار بگيري ديگه تمايلي به دريافت ريال نداري . اگر هم ريال بگيري معادل دلار را دريافت مي كني و به اين ترتيب كالاها يكي يكي از سبد خريد مردم خارج ميشن .چون ريال قدرت برابري با پول خارجي رو نداره مثال نمي زنيم چون همه مي دانند . سخن درستي است كه مي گويند همه چيز داريم . بله داريم ولي قدرت خريد نداريم . اگر ميخواهيد اقتصاد كشور را درمان كنيد قدرت پول ملي را به ارزش دهه 70 برسانيد
ممد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
22
بازم کی بود کی بود من نبودم شروع شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
22
جهانگیری باز شروع کرد به شعار دادن یه جور حرف میزنه انگار به دیگران میگه بابا دولت خودتون روی کار هس مقابله کنید و نجومی بگیران رو قبل اینکه دستشون رو شه معرفی کنید کمتر هم حرافی کنید والا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
15
آقای جهانگیری بهتر است از حقوق کارگران صحبت کند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
5
خوب این حرفا چه دردی رو دوا می کنه!!! اونی که دلار گرفته چیزی وارد نکرده اسمش " دزدِ " حالا چرا به یه دزد اونم توی شرایط تحریم که دلار دونه به دونه اش ارزش داره، همچین پولای داده شده خودش یه سوالِ، چرا دستگاه قضایی ورود نمی کنه یه سوالِ، چرا یه دستگاه عریض و طویل یه روزه حرفش پس می گیره یه سوالِ و.......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
18
حناتون دیگه رنگی ندارد
سردار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
10
آقای جهانگیری! در دنیای مدرن توصیه ها و اخلاقیات را به اهلش می سپارند وظیفه دولتمردان است که ابتدا خود و بعد مدیران را به قانون ملتزم کنند و راههای انواع نفوذ را به روی خود و دیگران ببندند و با متخلف در هر رده با مر قانون رفتارکنند نه اینکه قانون را برای ضعفا اجرا کنند و خودشان با لطایف الحیل قانونی که خودشان نوشته اند،را دور بزنند! آن هم در ابعاد مختلف
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
بسيار قشنگ گفتي برادر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
16
مدیران زیر مجموعه شما هستند و شما مدیران آها هستید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
9
جناب جهانگیری از نظر الودگی همه باعرضه هستند. هزار ماشاالله.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
7
مردم بدبخت نان شب ندارند. اینقدر در مورد فساد صحبت نکن.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
1
11
مثل پینوکیو همین حرفها میزنید که هرروز دماغتان درازتر میشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۳۱
0
9
عجب رویی دارن!!!!
وطن پرست
|
Germany
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۱
0
3
چه میشد اگر ما هم مثل تمام کشورهای مترقي ،
مالیات بر درآمد اجباری بدون استثنا و برای همه اشخاص و در هر مقام را اجرا میکردیم ؟حدود 2500سال است که عقب مانده ایم چون دخل و خرج ما معلوم نیست
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
0
0
با سلام خدمت بزرگواران زحمتکش آفتاب .این همه سخرانی ومطالب گفته شده رادوباره ازش بپرسی نمی تونه جمع بندی کنه.برای همینه که هرروز مطلبی رامیگن که با مطالب دیگر متناقض است.اگردرخانه هم این قدر نصیحت کنه .همه عاصی وفراری میشن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۶
0
0
شما چرا با مجموعه مدیران زیر دست خود برخورد نمی کنید؟فساد بخش خصوصی بدون فساد بخش دولتی امری غیر ممکن است.در قضیه ماسک ومواد ضدعفونی کننده متوجه این فساد شدید که با توجه به حجم تولید مشخص کارخانه ها وکارگاههای تولیدی ونظارت تصنعی وزارت صمت این ماسکها ومواد ضد عفونی از بازار سیاه سر درآوردند.نمونه دیگر آن فساد در مدیریت خودروسازی وتعیین قیمت خودرو است که وزارت صمت در مدیریت آن نقش عمده دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدار ترین عناوین