کد خبر: ۶۴۷۵۷۱
تاریخ انتشار : ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۹
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کرمانشاه به تشریح برخی نکات مهم جهت استفاده از ماده سفید کننده(وایتکس) برای ضدعفونی کردن سطوح در برابر ویروس کرونا پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :

یحیی ذائبی با بیان اینکه مواد ضدعفونی کننده برپایه کُلُر از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان مواد موثر در بحث ضدعفونی سطوح مختلف در برابر ویروس کرونا شناخته شده اند، گفت: در همین راستا وزارت بهداشت نیز تاکید ویژه ای بر استفاده از این مواد در بحث ضدعفونی سطوح مختلف در منزل، مراکز بهداشتی و درمانی و مراکز عمومی دارد.

وی افزود: مواد دارای کُلُر انواع مختلفی دارد، از جمله پورد کلُر که ماده خطرناکی است و در همین راستا وزارت بهداشت ماده سفید کننده یا "وایتکس" را معرفی کرده که هم حاوی کلر است هم برای مردم آشنا و قابل دسترس است و هم خطرات وجود این ماده در منازل کمتر است.

ذائبی در خصوص طریقه استفاده از "وایتکس" گفت: برای استفاده از این ماده، باید آن را به نسبت یک به 99 با آب سرد(آب لوله کشی) رقیق کرد، به اینصورت که به ازای یک قاشق غذاخوری از این محلول باید 99 قاشق آب سرد(آب گرم استفاده نشود) استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی نسبت یک به 50 را هم پیشنهاد می‌کند که این نسبت برای ضدعفونی سطوح آلوده‌تر و مشترک از جمله دکمه آسانسور، دستگیره درها و ... توصیه می‌شود.

ذائبی خاطرنشان کرد: نسبت یک به 9 این محلول هم وجود دارد که برای ضدعفونی کردن مراکز درمانی و محیط بیمارستانها و اتاق بستری بیماران استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: افرادی که در منزل بیمار کرونایی دارند هم می‌توانند برای ضدعفونی کردن سرویس های بهداشتی از نسبت یک به 9 استفاده کنند.

وی یادآور شد: افراد باید دقت داشته باشند هنگام تهیه این محلول اول آب سرد را داخل ظرف ریخته و سپس به آن وایتکس اضافه کنند و آب سرد را روی وایتکس نریزند.

وی افزود: محل تهیه و استفاده این محلول هم بسیار مهم است و افراد باید در محلی این محلول را تهیه کنند که هوا جریان داشته و تهویه مناسب برقرار باشد.

این کارشناس بهداشت محیط در خصوص مدت استفاده از محلول ترکیبی سفید کننده و آب گفت: این محلول باید نهایتا ظرف مدت 24 ساعت استفاده شود و بعد از این مدت از خاصیت گندزدایی آن کاسته می‌شود، بنابراین توصیه می‌شود افراد محلول آب و وایتکس را به میزان کم و تازه به تازه تهیه کنند.

ذائبی تصریح کرد: افراد باید هنگام تهیه این محلول آن را در یک ظرف قابل شناسایی و مشخص و دور از دسترس قرار دهند تا از سوی سایر افراد اشتباها به جای آب و یا مایعات دیگر استفاده نشود و سلامت افراد و بویژه کودکان به خطر نیفتد.

این کارشناس بهداشت محیط تاکید کرد: محلول تهیه شده باید در جای نسبتا خنک و دور از گرما و تابش نور خورشید نگهداری شود، زیرا گرم شدن آن می‌تواند خطرآفرین شود.

وی افزود: در هنگام استفاده از این محلول باید دستمال را به آن آغشته کرده و سپس از یک نقطه سطح آلوده شروع کرده و بصورت پیوسته پیش رفته و در نقطه انتهای سطح دستمال را برداریم، طوری که سطح آلوده یکدست با محلول پوشانده شود. همچنین مقدار محلول استفاده شده باید به حدی باشد که سطح مورد نظر یک دقیقه مرطوب بماند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین