کد خبر: ۶۴۷۷۵۲
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۵
وزارت بهداشت دو بازوی توانمند در مبارزه با کویید ۱۹ یا همان ویروس کرونا دارد اعم از درمان و بهداشت که سهواً یا عمداً یک بازویان در جامعه و اخبار و مواضع و…نادیده و کمرنگ نشان داده شده است و آن «بهداشت» است.
آفتاب‌‌نیوز :

نامه‌ای با امضای 5 فعال مدنی خطاب به مسئولان درباره وضعیت این روزهای کرونا برای آفتاب‌نیوز ارسال شده که در آن آمده است: آقای وزیر در خبر‌ها دیدیم که نظام پرستاری در این شرایط در دیداری با رئیس محترم قوه قضائیه پیگیری مطالبات خود را مطرح نموده‌اند که جای تقدیر و تشکر است که ایشان سریعاً به بازرسی کل کشور دستور پیگیری صادر نمودند. چه زمانی نوبت به پیگیری و برآورده ساختن مطالبات شاغلین حوزه بهداشت می‌رسد؟

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

باسمه تعالی

مسئولان بیش از این بر تن رنجور بهداشت زخم نزنید!

یادداشتی درباره‌ی کرونا خطاب به مسئولان

قبل از هرچیز برای اینکه هیچگونه شائبه دو قطبی درمان- بهداشت شکل نگیرد و زحمات همکارانمان در بخش درمان اعم از پزشک و پرستار نایده انگاشته نشود، برخورد لازم می‌دانیم از زحمات، ایثار و تلاش شبانه‌روزی این قشر زحمتکش کمال سپاس خود را اعلام داریم و به‌صراحت عرض کنیم که مخاطب این یادداشت آنان نمی‌باشند بلکه مسئولانی هستند که انصاف و عدالت را در بیانات و مواضع خود در قبال «بهداشت» مراعات نمی‌نمایند.

آقای وزیر بهداشت، معاونین وزارت بهداشت، روسای دانشگاه‌ها و معاونین، مسئولان نظامی و سیاسی و..‌ای کسانیکه مسئول اطلاع رسانی به مقامات عالی و سران سه قوه و مراجع معظم هستید، مخاطبمان شمایید!

وزارت بهداشت دو بازوی توانمند در مبارزه با کویید ۱۹ یا همان ویروس کرونا دارد اعم از درمان و بهداشت که سهواً یا عمداً یک بازویان در جامعه و اخبار و مواضع و…نادیده و کمرنگ نشان داده شده است و آن «بهداشت» است.

بر هیچکس پوشیده و پنهان نیست که اگر نبود تلاش‌های شبانه‌روزی شاغلین بخش بهداشت در موازات بخش درمان، نه تنها بیمارستان‌ها بلکه کادر درمان نیز از عهده خدمت‌رسانی به سیل عظیم مبتلایان ناتوان وعاجز می‌ماند.

مسئولان!

آیا خبر دارید که در حال حاضر تعیین و تأیید وسایل حفاظت فردی ویژه پرسنل درمان، بازدید و نظارت و بازرسی از بیمارستان‌ها، پمپ بنزین‌ها، معادن، کارگاه‌های تولید ماسک و دستکش، کارخانجات تولید موادغذایی – آرایشی بهداشتی و شوینده‌ها و نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی (پروتکل مبارزه با کرونا) در اصناف و…. توسط بازرسان بهداشت حرفه‌ای انجام می‌پذیرد؟

آیا خبر دارید که در حال حاضر ضدعفونی منازل مبتلایان به کرونا و نظارت بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی (پروتکل مبارزه با کرونا) در اماکن عمومی و مراکز توزیع موادغذایی و گندزدایی اماکن شهری و روستایی و نظارت بر آرامستان‌ها و ضدعفونی اجساد فوت شده از کرونا و…. توسط بازرسان بهداشت محیط انجام می‌پذیرد؟

آیا خبر دارید اعزام تیم‌های واکنش سریع به منازل بیماران کرونایی جهت قطع زنجیره انتقال، نظارت بر نقاهتگاه‌های بیماران و اعلام ترخیصی انان به شبکه‌های بهداشت، تهیه و تحویل محیط کشت به مراکز نمونه گیری و جمع آوری و ارسال به آزمایشگاه‌ها، ورود و ثبت اطلاعات بیماران به سامانه‌های وزارتی و استانی و پیگیری وضعیت بیماران توسط کارشناسان مبارزه با بیماری‌های واگیر انجام می‌پذیرد؟

آیا خبر دارید غربالگری خانواده‌ها و پیگیری وضعیت بیماران کرونایی توسط مراقبین سلامت و بهورزان انجام می‌گیرد؟

آیا خبر دارید ویزیت مراجعین و پیگیری بیماران کرونایی در مراکز جامع سلامت شهری و روستایی توسط پزشکان شاغل در بخش بهداشت انجام می‌پذیرد؟

آیا خبر دارید مشاوره تلفنی در حوزه روانشناسی به مردم و مادران باردار و بیماران اعصاب و روان و افراد دارای فشارخون بالا و… توسط کارشناسان بهداشت روان صورت می‌پذیرد؟

آیا خبر دارید فرمانده ستاد مبارزه با کرونا معاونین بهداشت دانشگاه‌ها هستند؟ پس چرا بهداشت دیده نمی‌شود؟

آیا از تمام اقداماتی که شبانه روز توسط واحد‌های کاری بهداشت در مقابله با کرونا در حال انجام است خبر دارید؟

این‌ها تنها گوشه‌ای از اقداماتی است که شبانه روز در حال انجام است.

آقای وزیر بهداشت! به‌عنوان مقام مسئول ازاین حجم کار اطلاع دارید؟ مسلماً اطلاع دارید که اگر اطلاع نداشته باشید وا اسفا وا مصیبتا!

پس چرا دستور نمی‌دهید روابط عمومی وزارتخانه نسبت به تهیه و ساخت کلیپ جهت تقدیر از این زحمات اقدام کند؟

چرا در سخنان و مواضعتان نامی از این افراد تلاشگر در حوزه بهداشت اصلاً خبری نیست؟

چرا از آنان تقدیری ولو شفاهی دیده نمی‌شود؟ چرا در بخش‌های خبری و … فقط گزارشات بخش درمان و تلاش‌های ارزشمند کادر درمان دیده می‌شود؟

آیا این‌ها نقش کوچکی است که به هیچ وجه دیده نشده است. نه در سخنان شما و معاونین و قائم مقامتان و روسای دانشگاه‌ها یا حتی سران قوا و …

آیا تصور می‌کنید کادر بهداشت مبتلایان کرونایی نداشته و دچار فوتی نشده‌اند؟

آقای وزیر در خبر‌ها دیدیم که نظام پرستاری در این شرایط در دیداری با رئیس محترم قوه قضائیه پیگیری مطالبات خود را مطرح نموده‌اند که جای تقدیر و تشکر است که ایشان سریعاً به بازرسی کل کشور دستور پیگیری صادر نمودند. چه زمانی نوبت به پیگیری و برآورده ساختن مطالبات شاغلین حوزه بهداشت می‌رسد؟

چه زمانی از این گمنامی قرار است خارج شوند؟

امیدواریم جوابی قانع‌کننده برای ترمیم زخم‌های نشسته بر دل این شاغلین داشته باشید و جبران مافات نمایید

باتشکر

محمدرضا سقائیان فرد، فرشیدخداپرست کازرونی، عظیم کرد امیری، حسین احسان، رحیم مویدی

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین