کد خبر: ۶۴۷۸۷۳
تاریخ انتشار : ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۴

جولان کرونا در پمپ بنزین‌های تهران

بالا شهر و پایین شهر ندارد؛ پمپ بنزین‌های تهران جولان ویروس کرونا شده‌اند؛ موضوعی که مسوولان بارها آن را انکار کردند اما بررسی‌های میدانی نشان داد که بیش از ۸۰ درصد پمپ بنزین‌های تهران خود را ملزم به رعایت مسائل بهداشتی نمی‌دانند.
آفتاب‌‌نیوز :

چندی پیش سعید برخوردار، معاون مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در منطقه تهران درباره وضعیت جایگاه‌ها از لحاظ رعایت مسایل بهداشتی مرتبط با کرونا گفته بود که جایگاه‌های عرضه سوخت در استان تهران چندین مرتبه در طول روز ضدعفونی می‌شوند و دیگر نباید دغدغه‌ای برای انتقال ویروس در پمپ بنزین ها وجود داشته باشد.

وی بر این باور است که تقریبا یک بسیج عمومی در سطح استان به طور مستمر عملیات ضدعفونی جایگاه ها را انجام می دهند و این مساله به جایی رسیده که حتی نگرانی در مورد آسیب به تجهیزات و سامانه مطرح شده است که برای جلوگیری از این مشکل نیز تاکید شده از محلول هایی که استاندارد خاصی دارند استفاده شود.

جولان کرونا در پمپ بنزین‌های تهران

به گفته وی اکنون مشکلی در جایگاه های سوخت استان تهران وجود ندارد و نباید دیگر جایگاه ها را به عنوان پایگاه اصلی انتقال ویروس کرونا معرفی کرد.

این مقام مسوول خاطر نشان کرده بود که در حال حاضر جایگاه ها مکلف هستند وسایل ضدعفونی را خریداری کنند و به طور مستمر عملیات ضد عفونی را انجام دهند. علاوه بر این گروه های جهادی و دستگاه های دیگر نیز در این امر کمک رسان هستند و شرکت نیز چون تصمیم قاطع در این موضوع دارد، کار ضدعفونی را به طور جدی دنبال می کند.

به گفته برخوردار، تمام مجاری عرضه روزانه سه تا چهار مرتبه ضد عفونی می شوند و تمامی تدابیر لازم برای جایگاه ها اندیشیده شده است.

گله مشتریان از کمبود وسایل بهداشتی در جایگاه‌ها

این صحبت ها در حالی است که در بازدید میدانی از جایگاه‌های سوخت، اغلب مشتریان از بابت نبود وسایل بهداشتی همچون دستکش و مواد ضد عفونی در جایگاه‌ها گلایه داشتند. یکی از مشتریان که در صف طولانی بنزین ایستاده بود ضمن گلایه از این موضوع گفت که تا کنون در هیچ جایگاهی دستکش یکبار مصرف ندیده است.

شخص دیگری که خود به دستکش و ماسک مجهز بود نیز گفت: به اعتقاد من افراد خودشان باید به فکر سلامتیشان باشند و به همین دلیل من همیشه سعی کرده ام در این دوران مجهز به وسایل بهداشتی باشم؛ چرا که معلوم نیست ویروس کرونا تا چه زمانی در کشور وجود داشته باشد.

دو جوان دیگر نیز که متقاضی بنزین بودند در این باره گفتند که جایگاه‌ها منشاء اصلی کرونا شده‌اند؛ چراکه در طول روز افراد زیادی از تجهیزات پمپ بنزین استفاده می‌کنند و لازم است که دستکش در تمام جایگاه‌ها موجود باشد.

عدم رعایت مسائل بهداشتی از سوی اپراتورها

عده ای نیز در این میان راه ساده‌تر را انتخاب کرده و از اپراتورهای جایگاه‌ها می خواهند که عملیات سوختگیری را انجام دهند؛ هرچند که این مساله از سوی اکثر اپراتورها با روی باز انجام می شود اما نکته مهم و قابل توجه، رعایت نکات بهداشتی توسط خود اپراتورها است.

متاسفانه در اغلب جایگاه های تهران بسیاری از اپراتورها نیز به ماسک و دستکش مجهز نیستند که یا جایگاه این تجهیزات را در اختیار آنها قرار نداده است یا اینکه خود افراد تمایلی به استفاده از ماسک و دستکش ندارند و روی این مساله نیز نظارت چندانی وجود ندارد.

یکی از اپراتورها در پاسخ به این سوال که چرا از وسایل بهداشتی و ایمنی برای مقابله با ویروس کرونا استفاده نمی کنید؟ گفت: شمردن پول با دستکش دشوار است و استفاده از ماسک نیز در طول روز کار آسانی نیست؛ به همین دلیل ترجیح ما این است که از این وسایل استفاده نکنیم!

اما یکی دیگر از اپراتورها در یک جایگاه دیگر در پاسخ به این سوال، از نبود وسایل بهداشتی در جایگاه گله کرد و گفت: قطعا جان خود را دوست داریم و اگر این وسایل در اختیارمان بود استفاده می کردیم، اما علیرغم اینکه بارها درخواست کرده ایم، دستکش و ماسک در اختیار ما قرار نگرفته است.

توقع کمک جایگاه‌ها از دولت

در صحبت با یکی از مدیران جایگاه‌ها و شنیدن گلایه های او متوجه شدیم که تامین اقلام بهداشتی برای جایگاه ها نیز کار آسانی نیست و لازم است که دولت در این رابطه به جایگاه‌ها کمک بیشتری کند.

او با گلایه از این مساله که چرا گفته می شود اپراتورها عملیات سوختگیری را انجام دهند؟ گفت: قطعا این بندگان خدا نیز سلامتشان برایشان مهم است و اگر مسائل بهداشتی رعایت نمی‌شود، نباید جان این افراد را به خطر انداخت.

به گفته وی جایگاه ها برای خرید اقلام بهداشتی هزینه زیادی را متحمل می‌شوند و هرچند که ضدعفونی گاهی توسط بخشهای دیگر در جایگاهها صورت می گیرد اما به دلیل استفاده از مواد نامناسب، تجهیزات جایگاه آسیب زیادی می‌بیند که این مساله نیز برای ما هزینه‌بر است.

یکی دیگر از مالکان جایگاه‌ها نیز با تاکید بر اینکه مسائل بهداشتی در جایگاه‌ها رعایت می شود، خواستار کمک بیشتر دولت در این حوزه شد تا جایگاه ها بتواند بیشتر به این مهم بپردازند.

آنچه که در جایگاه‌های سطح تهران از بالای شهر تا پایین شهر به چشم می‌خورد، وضعیت نسبتا عادی همچون روزهای غیر کرونایی است. موضوعی که لازم است دولت، وزارت بهداشت و وزارت نفت به آن توجه بیشتری نشان دهند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین