کد خبر: ۶۴۸۴۳۶
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
وکلای این هنرمند ترک در بیانیه‌ای ضمن اعلام مرگ او به دلیل «روزه مقاومت» نوشتند: «همه جهان باید بداند: دولت ترکیه مصطفی را به دلیل رد درخواستی منطقی به قتل رساند.»
آفتاب‌‌نیوز :

مصطفی کوچاک، دومین عضو گروه موسیقی «یوروم» پس از ۲۹۷ روز اعتصاب غذا در زندان ترکیه درگذشت.

به گزارش یورونیوز؛ هلین بولک یکی از خوانندگان این گروه موسیقی نیز پیش از این پس از ۲۸۸ روز اعتصاب غذا جان باخته بود. مصطفی کوچاک عضو «گروپ یوروم» به حبس ابد محکوم شده بود و خواسته‌اش از مقامات ترکیه برگزاری «دادگاهی عادلانه» بود.

مصطفی کوچاک هنرمند ترک پس از ۲۹۷ روز اعتصاب غذا جان باخت

وکلای این هنرمند ترک در بیانیه‌ای ضمن اعلام مرگ او به دلیل «روزه مقاومت» نوشتند: «مصطفی با تقاضای حق دادرسی عادلانه، با مقاومت خود به سمت جاودانگی رفت. همه جهان باید بداند: دولت ترکیه مصطفی را به دلیل رد درخواستی منطقی به قتل رساند.»

عایشه کوچاک، خواهر مصطفی کوچاک موفق شده بود لحظاتی پیش از مرگ این عضو گروه «یوروم» با او گفتگو کند. او به رسانه‌ها گفت: «متأسفانه تماس تلفنی که برقرار کردیم کامل نبود. برادرم در تلفن گفت که دیگر نمی تواند نفس بکشد و صحبت کند. »

هلین بولک دیگر عضو گروه "یوروم" که 20 روز پیش پس از 288 روز اعتصاب غذا در بیرون از زندان جان باخت

مصطفی کوچاک هنرمند ترک پس از ۲۹۷ روز اعتصاب غذا جان باخت

هلین بولک و ابراهیم کوگچک، تنها اعضای این گروه موسیقی هستند که «روزه مقاومت» و یا همان اعتصاب غذای خود را بیرون از زندان ادامه دادند. خانم بولک حدود ۲۰ روز پیش درگذشت و حال عمومی ابراهیم کوگچک «وخیم» گزارش می شود.

ابراهیم گوکچک، نوازنده گیتار بیس و یکی از مشهورترین اعضای این گروه است که در ماه فوریه (بهمن/اسفند) بدلیل بیماری با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد. او هم پس از آزادی اعلام کرد به همراه هلین بولک اعتصاب غذا خواهد کرد. ابراهیم گوکچک در مصاحبه با مجله فرانسوی پلیتیس گفت تصمیم به اعتصاب غذا بسیار سخت بوده است اما اعضای گروه معتقدند «برای ایستادن در برابر ظلم، باید همیشه آماده مرگ بود.»

«گروپ یوروم» فعالیت هنری خود را در سال ۱۹۸۵ میلادی آغاز کرد. گروه در ابتدا توسط چهار دانشجو پایه گذاری شد و هدف آنها از کار هنری واکنش به کودتاگران ترک بود. چهار دانشجوی بنیانگذار «گروپ یوروم» اعلام کردند که هنرشان را از این پس در خدمت «مردم سرکوب شده ترکیه و سراسر جهان» می گذارند و برای «آزادی همه بشریت» فعالیت خواهند کرد. ترکیه پنج سال پیش از تاسیس این گروه شاهد یکی از مهم‌ترین کودتاهای تاریخ خود بود.

اعضای «یوروم» از همان بدو تشکیل اعلام کردند که گروه آنها «سوسیالیست»، «آنتی امپریالیست» و «انترناسیونالیست» است. آنها مهم‌ترین گروهی بودند که به یاد و در دفاع از کارگران معدن سوما در ترکیه ترانه خواندند. اغلب ترانه‌های آنها در راستای حمایت از گروه‌های اقلیت در ترکیه به زبان کردی و یا عربی بود.

«گروپ یوروم» به نوعی نماد مبارزات سازمان‌ها و اتحادیه‌های کارگری ترکیه طی چند دهه اخیر بود. اعضای این گروه بصورت فردی و متشکل در بسیاری از فعالیت‌های مبارزاتی، اعتراضات خیابانی، اعتصاب‌های کارگری شرکت می‌کردند. اعضای این گروه تاکید می‌کردند که این کار را «در پیوند با سایر خلق‌های مبارز در جهان» انجام می‌دهند.

«یوورم» در میان روشنفکران و گروه‌های کارگری محبوبیت بالایی دارد. در مقابل دولت ترکیه تاکید می‌کند که اعضای این گروه موسیقی به حزب سیاسی «جبهه انقلابی آزادی مردم»، یکی از جریان‌های مارکسیست‌-لنینست فعال ترکیه، تعلق خاطرداشته اند. اعضای گروه «یوروم» بارها ادعای دولت ترکیه را رد کرده‌اند.

حزب «جبهه انقلابی آزادی مردم» از سوی اتحادیه اروپا، دولت ترکیه و ایالات متحده به عنوان گروهی «تروریستی» شناخته می‌شود.

«گروپ یوروم» بعد از ۳۰ سال فعالیت و همکاری با ۷۰ هنرمند و ثبت ۲۳ آلبوم از سال ۲۰۱۵ به این طرف با تهدیدهای دولتی و بازداشت برخی از اعضای گروه،‌ عملا متلاشی شد.

اعضای این گروه در جریان سه دهه فعالیت بارها بدلیل حمایت از گروه‌های اقلیت و مخالفت با دولت‌های وقت ترکیه بازداشت شدند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۴
بیتا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۶
5
0
من دوسال پیش ترکیه بودم وبرگشتم ایران دیگه هم تااخرعمرم نمیتونم برم ترکیه...وقتی خودموبامحکومین به حبس ابدمقایسه میکنم درترکیه دلم آروم میشه میگم مثل من هم هست اخه اونها هم مثل من ترکیه بودم ولی دیگه اونجارونمیبینن...خلاصه دلم آروم میشه...این هم که براثراعتصاب غذامرددیگه دلم آروم آروم شد که اگه من مردم اونها هم مردن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
معلوم هست چی میگی؟ !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۷
0
0
مارکسیست ؟
حزب کمونیست ؟
لنینیسم ؟
چه خبره ؟
افخمی
|
Germany
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
0
1
بیتا خانم،هشت بار خوندم نفهمیدم چی گفتی. خوش باشی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین