کد خبر: ۶۴۸۷۰۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱
اگر عادی‌سازی بیماری رخ دهد، کرونا بر می‌گردد
معاون بهداشت وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از عادی شدن کرونا برای مردم، تاکید کرد: فراموش کردن بیماری کرونا، خطرناک‌ترین اتفاقی است که می‌تواند رخ دهد. همچنان فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی گرفته و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید.
آفتاب‌‌نیوز :

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۶۰ شهرستان در کشور که شامل همه مراکز استانهاست در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند، ۱۱۶ شهرستان از مجموع ۴۰۰ شهرستان در وضعیت سفید و بقیه زرد هستند.

علیرضا رئیسی روز دوشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد،در پاسخ به ایرنا گفت: مناطق قرمز جاهای مختفی است. ۶۰ شهرستان هستند که بیشترین میزان بروز بیماری را دارند. در ۳۱ استان مراکز استان شامل این رده بندی می شود. یکسری جاهای دیگر هستند که میزان ابتلا بالاست. چندین جا در لرستان، خوزسنان، تهران و اصفهان، شیراز هستند. در اکثر استانها حداقل یک شهرستان علاوه بر مرکز استان منطقه قرمز است و حدود ۶۰ شهرستان می شود.

۶۰ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا هستند/ فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیرید

وی افزود: حدود ۱۱۶ شهرستان هم منطقه سفید هستند. ۱۲۷ شهرستان هم هستند که در روزهای گذشته فوتی نداشته اند و تعدادی از آنها جزو مناطق سفید هستند. بقیه شهرستانها منطقه زرد است که می تواند با بروز کوچک تبدیل به قرمز شود که حدود ۴۰۰ شهرستان هستند.

رئیسی در مورد مناطق سفید، زرد و قرمز گفت: نمی توانیم برای کل کشور یا حتی یک استان یک نسخه واحد داشته باشیم. وقتی به آمار نگاه می کنیم. می بینیم که در یک شهرستان آمارپایین است. آمار تجمعی بیماری در یک استان یک میلیون نفری ۵۰۰ نفر و دیگری ۳۰۰ نفر است. گاهی در استانی که آمار کمتری دارد، پراکندگی بیماری بیشتر است و در یک استان هر شهرستان هر کدام ۵۰ بیمار دارد و پراکندگی تقریبا یکسان است.

وی افزود: اگر شهرستانی در دو هفته گذشته کمتر از یک بیمار بستری در روز داشته است، بیمار بستری شده هم زیاد بدحال نبوده است و آن شهرستان خیلی آلوده نیست. این شهرستان اکنون ممکن است سفید باشد اما تضمینی نیست که سفید بماند و ممکن است شرایط یک بیمارستان هفته بعد تغییر کند.

معاون وزیر بهداشت گفت: خیلی روی رنگ تاکید نکنید، سفید و زرد و قرمز مهم نیست. سطح پایین، متوسط، بالا تعریف کنیم. بر اساس آخرین آمار موجود ۱۱۶ شهرستان این شرایط را داشت و در دو هفته گذشته کمتر از یک بیمار در روز داشتند، برخی جاها صفر برخی جاها سه دهم بیمار در روز داشته‌اند، البته ممکن است در روزهای آینده این شرایط عوض شوند.

پروتکل بازگشایی مساجد

وی افزود: برای بازگشایی اصناف، مشاغل با ریسک پایین را باز کردیم. به طور مثال یک فروشگاه زنجیره ای باید پروتکل های بهداشتی رعایت شود و ترجیحا ماسک و دستکش استفاده شود. البته در ماه مبارک رمضان بحث مساجد مطرح است ممکن است تعدادی بخواهند نماز جماعت بخوانند، بر اساس پروتکل ها اعلام کرده ایم که فاصله ها رعایت شود، بهتر است از خانه وضو بگیرد، مهر و جانماز را با خود بیاورید. در این اماکن بحث سخنرانی و محل قران خوانی را اعلام کرده ایم فعلا انجام نشود. نیم ساعته نماز را بخوانند و برگردند.

رئیسی گفت: رنگ سفید، زرد و قرمز یک نوع تقسیم بندی از میزان شیوع و بروز بیماری در استانها و شهرستانهاست، تا بتوانیم محلی تصمیم بگیریم. اکنون به مرحله ای رسیده ایم که از ویروس و بیماری کمتر از عادی سازی بیماری نگرانی داریم زیرا هنوز این ویروس مرموز و ناشناخته است و باید مراقب باشیم.

وی ادامه داد: فعلا این تصمیم برای مساجد و اماکن مذهبی گرفته شده است اما شرایط عادی تا پایان ماه رمضان برای این اماکن وجود ندارد و با روند فعلی بعید است که شرایط عادی شود.

گرم شدن هوا تاثیری ندارد

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: با توجه به شناختی که از اجداد این ویروس داریم مثل سارس و مرس متاسفانه این ویروس خیلی شواهدی مبنی بر اینکه با هوای گرم از بین برود هنوز وجود ندارد. اکنون در خوزستان در برخی شهرها افزایش بیماری می بینیم، در هرمزگان و بوشهر هم همین طور. شهرهای که سفید اعلام شده هم فقط مربوط به مناطق جنوب نیست و مربوط به ۲۴ استان کشور است.

۱.۵ میلیون تست سرپایی از افراد مشکوک به کرونا انجام می‌شود

وی افزود: نگرانی اصلی وزارت بهداشت عادی شدن اپیدمی کروناست و استراتژی اصلی ما در این مرحله بیماریابی گسترده با انجام جدود ۱.۵ میلیون تست سرپایی از افراد مشکوک و خانواده های آنهاست.

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: بزرگترین دغدغه و نگران ما ویروس و عوارض بیماری نیست بلکه عادی شدن این بیماری است اگر مردم به سمت عادی سازی بروند و فکر کنند بیماری تمام شده و فعالیت ویروس ضعیف شده است و می توانیم دیگر اصول پیشگیری را رعایت نکنیم دچار مشکل می شویم.

رئیسی گفت: درخواست من از مردم این است که فکر نکنند بدون رعایت اصول بهداشتی می توانیم بر بیماری غلبه می کنیم. در رسانه های مجازی و صدا و سیما وضعیت کشور را که با کشورهای اروپایی مقایسه می کنیم چون در آن کشورها مرگ و میر بالاست فکر نکنیم کار تمام شده و بر بیماری غلبه کرده ایم این خطرناکترین اتفاقی است که ممکن است به آن فکر کنیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: همچنان فاصله گذاری های اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم. مردم به عنوان ناظر عمل کنند و اگر دیدند جایی پروتکل رعایت نمی شود تذکر دهیم که مصداق امر به معروف و نهی از منکر است.

وی ادامه داد: بسیج ملی مقابله با کرونا یک برگ زرین در نظام بهداشتی کشور است به طوری که دبیر کل سازمان بهداشت جهانی از این طرح به عنوان یک کار بزرگ نام برد. در مرحله اول این طرح به ۷۱ میلیون نفر آموزش و مشاوره دادیم و افرادی که لازم بود برای خدمات بیشتر به مراجع پزشکی ارجاع شدند.

رئیسی گفت: این طرح باعث شد بار بیماری کم شود و افراد در مراحل اولیه با علایم خفیف شناسایی شوند و تحت درمان قرار بگیرند و تعداد افراد بدحال کم شد.

وی افزود: استراتژی اصلی الگوی کشوری مبارزه با بیماری کووید- ۱۹ بحث فعال سازی آزمایشگاههای سرپایی در مراکز بهداشتی و درمانی است به طوری که غربالگری افرادی که نیازمند آزمایش هستند برای آنها آزمایش انجام می شود و افرادی که مثبت می شوند از خانواده آنها هم تست گرفته می شود و قرنطینه می شوند تا زنجیره بیماری را قطع یا کند کنیم.

رئیسی گفت: تا امروز ۳۵ هزار آزمایش سرپایی انجام دادیم که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و اندیشمندان نظام سلامت است. یک فرمول در دنیا وجود دارد که باید افراد مثبت حتی با علایم خفیف را پیدا کنیم و افراد مرتبط با آنها را هم شناسایی کنیم و تحت مراقبت قرار دهیم.

وی افزود: ۳۶۹ مرکز نمونه برداری در کشور داریم، در این مرحله باید ۱.۵ میلیون تست انجام دهیم. در استانهایی که اقدامات خوبی انجام داده ایم. تاثیر مثبتی بر ورودی بیمارستانها داشته است. اگر عادی سازی بیماری رخ دهد بیماری بر می گردد.

رئیسی ادامه داد: همین طور که هنوز بیماری را کنترل کرده ایم باید باز هم این روند را ادامه دهیم تا بیماری را به طور کامل کنترل کنیم.

ادامه دارد...

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Canada
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۸
0
2
ممكن است توضيح بفرمايند چگونه ممكن است تهران قرمز باشد و كرج سفيد يا متمايل به سفيد!!! بسياري از ساكنين يك شهر در شهر ديگر كار ميكنند!!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین