کد خبر: ۶۵۰۰۷۷
تاریخ انتشار : ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
درگیری‌ها و مشاجره‌های شخصی میان نیروهایی از حامیان جریان صدر با برخی از تحصن کنندگان در میدان التحریر در مرکز بغداد در دو شب قبل رخ داد.
آفتاب‌‌نیوز :

به نقل از سایت روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، فیلم‌هایی که فعالان حاضر در میدان التحریر از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند، نشان می‌دهند که افرادی با سلاح‌های سبک و نیمه سبک سوار بر خودروهای مختلفی بودند که گمان می‌رفت وابسته به گروه‌های سرایا السلام (وابسته به جریان صدر) باشند.

ارتباطات میان معترضان عراقی با حامیان جریان صدر از اوایل فوریه گذشته بحرانی شد؛ چراکه حامیان صدر با انگیزه تصویب دولت محمد توفیق علاوی، نخست وزیر وقت مامور شده برای تشکیل دولت عراق ساختمان "رستوران ترکی" را که مشرف به میدان التحریر است، تحت تصرف خود درآورده و به میدان تحصن در نجف یورش بردند که به کشته و زخمی شدن دست کم ۱۵ تظاهرکننده انجامید. از آن زمان، دو طرف همچنان در کمین یکدیگر هستند.

در حالی که گروه‌های معترض بر ادامه تحرکات خود اصرار دارند، جریان صدر در تلاش است تا تحصن‌ها را متفرق کرده و به تظاهرات‌ با بهانه‌های مختلف پایان دهد که آخرین آن بهانه کرونا ویروس و هراس از شیوع آن میان تظاهرکنندگان بود.

محمد صالح العراقی، که منعکس کننده مواضع مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق در فیسبوک است، دو روز قبل نوشت: بدانید که ما نمی‌پذیریم که انقلابی‌ها عامل شیوع بیماری در تجمع‌های گسترده‌شان باشند.

در همین حال، رعد الغزی، فعال عراقی درخصوص رخدادهای دو شب قبل تصریح کرد: مشاجره‌ای میان یک تحصن کننده و یکی از حامیان جریان صدر رخ داد که طی آن، جوان تحصن کننده، حامی جریان صدر را کتک زده و هفت‌تیر شخصی‌اش را گرفت که این امر باعث شد درگیری شدت بگیرد.

الغزی در مصاحبه با الشرق الاوسط گفت: حامیان صدر نیروهای سرایا السلام را فراخوانده و آنها با بیش از ۱۰ خودروی مختلف به همراه سلاح‌های سبک و نیمه سنگین آمدند و برخی از آنها به تعدادی از تحصن کنندگان حمله کردند.

وی ادامه داد: پس از آن، شرایط آرام شد و نیروهای سرایا السلام از میدان عقب نشینی کردند اما تنش همچنان میان حامیان صدر و تحصن کنندگان در میدان التحریر ادامه دارد.

در حالی که جریان صدر هیچ بیانیه‌ای درخصوص این رخدادها منتشر نکرده است، گروهی از فعالان در میدان التحریر روز گذشته از طریق یک فایل تصویری، پیامی را به مقتدی الصدر، رهبر جریان صدر فرستاده و در آن، حامیان وی را به حمله به خود متهم کرده و خواهان حفاظت از تظاهرکنندگان شدند.

تظاهرکنندگان از مقتدی صدر خواستند تا حامیان خود را از میدان التحریر خارج کند.

از سوی دیگر، برخی از گروه‌های معترض به ویژه در بغداد و دو استان واسط و ذی قار به فراخوان‌ها برای شرکت در تظاهرات گسترده در روز یکشنبه آتی (۱۰ مه) ادامه می‌دهند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین