کد خبر: ۶۵۰۱۹۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۱

ترامپ لایحه محدودیت اختیارات جنگی علیه ایران را وتو کرد

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا قطعنامه کنگره در مورد محدود کردن اختیارات جنگی وی علیه ایران را وتو کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش بامداد پنجشنبه آکسیوس، این قطعنامه توسط «تیم کین» سناتور دموکرات ایالت ویرجینیا عنوان شده و ماه فوریه در سنا با ۵۵ رای موافق در مقابل ۴۵ رای مخالف و یک ماه بعد در مجلس نمایندگان با ۲۲۷ رای موافق در مقابل ۱۸۶ مخالف به تصویب رسیده بود.

«لولی سانی» سخنگوی سناتور کین چهارشنبه شب با اعلام اینکه این قطعنامه برای کسب امضای ریاست جمهوری به کاخ سفید فرستاده شده است، در توئیتی به نقل از این سناتور دموکرات نوشت: ما نباید در مورد ورود به یک جنگ غیرضروری دیگر خصوصاً در بحبوحه شیوع یک بیماری همه‌گیر جهانی، ریسک کنیم.

وی افزود: طرح ما رییس جمهوری را از دفاع در مقابل یک حمله قریب‌الوقوع منع نمی‌کند اما تضمین خواهد کرد که نیروهای ما بدون مشورت جدی با کنگره به یک جنگ جدید فرستاده نخواهند شد.

ترامپ لایحه محدودیت اختیارات جنگی علیه ایران را وتو کرد

حامیان این قطعنامه می‌گویند که ترامپ، صلاحیت و اختیارات لازم برای وارد کردن آمریکا به جنگ با ایران را ندارد.

ترامپ چند ماه قبل در واکنش به تصویب این قعطنامه در توئیتی نوشت: این بسیار مهم است که سنای ایالات متحده به خاطر امنیت کشور به قطعنامه اختیارات جنگی ایران رأی ندهد. ما در مورد ایران بسیار خوب عمل می‌کنیم و اکنون زمان نشان دادن ضعف نیست.

وی افزود: اگر دستان من بسته شود ایران وضع خوبی خواهد داشت. این [قطعنامه] سیگنال بسیار بدی مخابره می‌کند. دموکرات‌ها این کار را فقط به خاطر اینکه جمهوری‌خواهان را شرمسار کنند، انجام می‌دهند. اجازه ندهید این اتفاق رخ دهد.

سناتور کین نیز گفته بود: وقتی برای حاکمیت قانون به پا می‌خیزیم پیام ضعف نمی‌فرستیم. این قطعنامه، پیام قوی بودن است و به طور اخص در رابطه با کسانی است که در سراسر دنیا به خیابان‌ها آمده و دست به تظاهرات می‌زنند و خواهان حاکمیت قانون هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز دهم بهمن‌ماه طرح پیشنهادی «رو خانا» نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا در مورد ممنوعیت استفاده دولت ترامپ از وجوه فدرال برای اقدام نظامی علیه ایران را تصویب کرد.

این مجلس علاوه بر مسدود کردن بودجه اقدامات نظامی ترامپ علیه ایران، با اکثریت آرا (۲۳۶ رأی مثبت در برابر ۱۶۶ رأی مخالف) مجوز جنگی سال ۲۰۰۲ برای اقدام نظامی علیه عراق را که دولت ترامپ برای توجیه ترور سردار شهید قاسم سلیمانی استفاده کرده بود، لغو کرد.

نانسی پلوسی رییس دموکرات مجلس نمایندگان پس از تصویب این طرح گفت: اعضای کنگره همچنان نگرانی‌های جدی و فوری راجع به تصمیم رییس جمهوری مبنی بر دشمنی علیه ایران دارند.

وی افزود: قدرت کنگره برای اعلام جنگ توسط دولت‌های دموکرات و جمهوریخواه سلب شده است؛ به طوری که عملاً هر آنچه در قانون اساسی آمده است، اجرا نمی‌شود.

ترامپ پیش از رأی‌گیری مجلس نمایندگان درباره این طرح نیز در پیامی توئیتری نوشته بود که دموکرات‌ها با رأی‌گیری در مجلس نمایندگان می‌خواهند دفاع از آمریکا و ایستادگی در مقابل کشورهایی مثل ایران را برای روسای جمهوری آمریکا سخت‌تر کنند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۸
0
0
این خبرخوبی برای دوستانی است که می خواهند با آمریکا مبارزه کنند دیگر همه چیز مهیا است
اگرجنگ وشهادت خوب است باید برای پسرخانم ابتکارهم خوب باشد وبسیاری از کسانی که از تریبون های مختلف به مانند مبارزان روز شنبه فقط ادای مبارزه را در می آورند خوب است بانیان
اشغال سفارت آمریکا مثل موسوی خویینی یا میردامادی وهمچنین عزیزانی چون سلیمی نمین هم دراین کار خیرشرکت کنند اگر شهید سلیمانی حرف می زد عمل کرد و تا آخرجانش رافدای اسلام وایران کرد
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین