کد خبر: ۶۵۰۲۴۶
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۲

لاوروف به ظریف نامه نوشت

وزیر خارجه روسیه در نامه‌ای خطاب به همتای ایرانی خود با مردم ایران به خاطر مبارزه با تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا در شرایط کنونی اعلام همبستگی کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با ارسال نامه کتبی خطاب به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک ماه مبارک رمضان به مردم ایران با جمهوری اسلامی ایران در خصوص مخالفت با گسترش تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه  آمریکا علیه ایران اعلام همبستگی کرد.

به گزارش سفارت ایران در مسکو، متن پیام به شرح زیر است:

جناب آقای محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

جناب آقای وزیر، دوست عزیز

لاوروف به ظریف نامه نوشت

در ابتدا مایلم حلول ماه رمضان که برای تمامی مسلمانان مقدس است را به شما و همکاران وزارت امور خارجه ایران تبریک عرض کنم، آرزوی استقامت و پایداری دارم.

تمایل دارم همبستگی کامل ما با ارزیابی های شما در خصوص خط مشی ضد بشری واشنگتن در زمینه گسترش تحریم‌های غیر قانونی یکجانبه علیه ایران که همانند بسیاری از کشورهای جهان از شیوع عفونت جدید ویروس کرونا بطور جدی آسیب دیده است را یادآور شوم. این رویکرد اصولی در گفتگوی تلفنی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران که در ۲۱ آوریل سالجاری برگزار شد، مورد تاکید قرار گرفت.

ضمن نظارت بر پیامدهای سنگین پاندمی برای بسیاری از کشورها و ملت ها، به اهمیت پیشنهاد ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که در اجلاس سران گروه ۲۰ در ۲۶ مارس سال جاری مطرح شد و در مورد لغو محدودیت‌های تحویل دارو و مایحتاج اولیه و همچنین تراکنش‌های خرید آنها بود بیشتر متقاعد می‌شویم.

روسیه دائما ماهیت غیرقانونی تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران را خاطرنشان می‌کند. همواره از آمریکا می‌خواهیم این تحریم‌ها را لغو کند و مانعی برای مبارزه تمام عیار با عفونت ویروس کرونا ایجاد نکند. کشورهای اروپای غربی را نیز فرا می‌خوانیم تحت تاثیر ارعاب و تهدید واشنگتن قرار نگیرد و به تعامل با شرکای ایرانی ادامه دهند.

دیپلماسی مصرانه و هماهنگ ما با کشورهای همسو نتایج مشخصی به بار می آورد.گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام خود به رهبران کشورهای گروه ۲۰ از آنها خواست تحریم‌های جاری علیه سایر کشورها به منظور مقابله با پاندمی کووید-۱۹ را متوقف کنند. میشل باچلت کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از منظر حفظ حقوق بشر اظهارات انتقادی در این خصوص داشت.

مسائل مطرح شده در نامه شما دائما در دیدارهای ما با شرکای خود در مجامع بین المللی، به ویژه در چارچوب بریکس بررسی می شوند.

با توجه به اهمیت بسیاری که به روابط ایران و روسیه معطوف می داریم، در آینده نیز کار فعال دیپلماتیک خو درا ادامه خواهیم داد. همزمان با آن، اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های بزرگ اقتصادی که روسیه علی رغم فشار تحریم ها و شرایط سخت، در ایران تحقق می‌بخشد را ادامه خواهیم داد و با این کار از مردم دوست ایران حمایت کاربردی خواهیم کرد.

با بهترین آرزوها،

سرگئی لاوروف

وزرای امور خارجه ایران و روسیه نهم اردیبهشت ماه نیز تلفنی درباره آخرین تحولات افغانستان گفت‌وگو و همچنین طرح متوهمانه آمریکا در خصوص برجام را مردود و غیرعملی ارزیابی کردند.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین