کد خبر: ۶۵۰۴۶۱
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۷
براساس تحقیقات پژوهشگر لرزه زمین‌ساخت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی کشور، گسل مشاء پتانسیل ایجاد زمین‌لرزه‌های بزرگ را دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بر پایه موقعیت و مرکز زمین‌لرزه شب گذشته دماوند در استان تهران، این زمین‌لرزه با بزرگای ۵.۱ در پهنه شناخته شده گسله مشاء در شمال خاوری تهران به ثبت رسیده که پژوهش‌های گوناگون پیشین نیز گویای جنبایی و لرزه‌زایی آن است.

بر همین اساس، تحقیقات پژوهشگر لرزه زمین‌ساخت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طی سالیان اخیر درباره گسل مشاء گویای وجود شواهد زمین‌شناختی فراوان از فعالیت لرزه‌ای آن است.

به گفته «شهریار سلیمانی‌آزاد» در پژوهش‌های دیرینه لرزه‌شناسی انجام شده، آثار زمین‌شناختی مربوط به آخرین رخداد مهلرزه‌ای گستره تهران در ۱۹۰ سال پیش (سال ۱۸۳۰ میلادی) نیز با بزرگای ۷.۲ بر روی این پهنه گسلی در بخش خاوری محل تلاقی آن با گسل شمال تهران ثبت شده و مورد پژوهش قرار گرفته است.

این پژوهشگر لرزه زمین‌ساخت تصریح کرد: آخرین یافته‌ها در دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی- گروه لرزه زمین‌ساخت و زلزله‌شناسی نشان می‌دهد که در جنوب پهنه خاوری - باختری گسل مشاء دو پهنه گسلی موازی دیگر به ترتیب پهنه گسلی موازی آراکوه در پنج تا هشت کیلومتری و کاجان در حدود ۱۵ کیلومتری قرار گرفته‌اند که با توجه به ویژگی‌های هندسی و جنبشی آنها، هر دو پتانسیل ایجاد زمینلرزه‌های متوسط و بزرگ را دارند.

سلیمانی آزاد تاکید کرد: بر این اساس، پهنه گسلی آراکوه در محلی است که شهرهایی مانند دماوند، رودهن، بومهن و شهر جدید پردیس دقیقا بر روی آن ساخته شده‌اند.

به گفته این پژوهشگر پهنه گسلی کاجان که یک پهنه گسلی فعال دیگر با راستای کلی خاوری - باختری است نیز از جنوب منطقه آبسرد تا جنوب منطقه جاجرود گسترش داشته و داده‌ها و اطلاعات نوین تیم این پژوهشگر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال‌های اخیر نیز متمرکز بر شناسایی این دو پهنه گسلی است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین