کد خبر: ۶۵۰۴۷۴
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۴
"مصطفی الکاظمی" نخست‌وزیر جدید عراق در نخستین تماس تلفنی‌اش پس از رأی اعتماد با "ینس استولتنبرگ"دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از وی برای سفر به بغداد برای بررسی راه‌های افزایش همکاری مشترک، بویژه در زمینه آموزش نیروهای نظامی دعوت کرد.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش تارنمای دفتر نخست وزیری عراق، الکاظمی نیز ضمن قدردانی از ناتو، تأکید کرد که دولت عراق توجه بسیاری برای همکاری با پیمان ناتو دارد.

وی با دعوت از استولتنبرگ برای سفر به بغداد در اسرع وقت برای گفت و گو در مورد راه های افزایش سطح همکاری مشترک، بویژه در زمینه آموزش نیروهای نظامی و پشتیبانی از نیروهای امنیتی و رفع تمام موانع در زمینه‌های اطلاعاتی و نیز در خصوص اقدامات پیشگیرانه بهداشتی تأکید کرد.

استولتنبرگ در این تماس تلفنی به الکاظمی تشکیل کابینه جدید و و رأی اعتماد پارلمان به وزیران کابینه تبریک گفت.

وی همچنین بر تمایل ناتو برای توسعه همکاری با عراق در مقابله با تروریسم از طریق مأموریت گروه‌های اعزامی آموزشی فعال در عراق تأکید کرد.

استولتنبرگ همچنین گفت که جامعه جهانی برای مقابله با چالش‌های تروریسم نیازمند همکاری با عراق است.

رییس جمهوری عراق نهم آوریل (۲۱ فروردین ماه ) مصطفی الکاظمی را مامور تشکیل دولت جدید کرد و پارلمان عراق چهارشنبه گذشته به وقت محلی با حضور ۲۳۳ نماینده از مجموع ۳۲۹ نماینده، به بخشی از اعضای کابینه مصطفی الکاظمی رای اعتماد داد.

نمایندگان حاضر در جلسه به استثنای نمایندگان فراکسیون دولت قانون (نوری المالکی) از مجموع ۲۲ وزارتخانه به ۱۵ وزیر پیشنهادی رای اعتماد و از موافقت با ۵ وزیر پیشنهادی خودداری کرد.

در این جلسه تصمیم گیری درباره تصدی دو وزارتخانه نفت و امور خارجه به دلیل بروز اختلافات ، به وقت دیگری موکول شد.

دولت الکاظمی جایگزین دولت پیشبرد امور «عادل عبدالمهدی» می شود که در ۲۹ نوامبر سال گذشته (نهم آذرماه ۹۸) استعفای خود را تقدیم کرده است.

دولت جدید طی یکساله موظف است فضا را برای انتخابات زودهنگام پارلمانی مهیا و عراق را در برابر چالش بهداشتی ناشی از کرونا و اقتصادی متاثر از سقوط قیمت جهانی نفت، مدیریت کرده و در سریع ترین زمان ممکن بودجه ۲۰۲۰ را به پارلمان ارائه کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین