کد خبر: ۶۵۰۶۷۰
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۴
تعداد نظرات: ۲ نظر
یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر مردم ۶ ماه خودرو خریداری نکنند قیمت‌ها تعدیل می‌شود و بازار سفته‌بازی‌ها جمع می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :

معصومه آقاپور علیشاهی درباره افزایش شاخص بورس در کشور و این‌که در مجلس شورای اسلامی چه اقداماتی صورت گرفته تا این بازار با مشکلاتی که برخی از کارشناسان مطرح می‌کنند، مواجه نشود، گفت: دوشنبه هفته گذشته جلسه‌ای در کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد، رئیس سازمان بورس و رئیس سازمان خصوصی‌سازی کشور داشتیم و نگرانی‌های موجود در خصوص بازار بورس را بیان کردیم.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به گفته وزیر ۲هزار و چهارصد هزار میلیاردتومان در جامعه وجود دارد که این نقدینگی به هر سمتی حرکت کند، مانند یک بهمن می‌تواند آنجا را تخریب و یا آباد کند.

وی با بیان این‌که طی ۳ سال گذشته تلاش کردیم بهترین بازار را برای هدایت نقدینگی پیدا کنیم، عنوان کرد: مشخص شد بهترین بازار برای هدایت نقدینگی بازار سرمایه است؛ این بازار در کشورهای توسعه یافته هم وجود دارد و جایی برای بازدهی است و ما هم می‌توانیم این بخش از بازارمان را فعال کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی تاکید کرد: امروز با هجوم یکباره نقدینگی به سمت بازار سرمایه مواجه هستیم؛ معتقدم باید شرایطی وجود داشته باشد که هم کارگزاری و هم بازار سرمایه تحمل این حجم نقدینگی را داشته باشند.

وی ادامه داد: خطراتی که ممکن بود بازار سرمایه را تهدید کند، در جلسه با وزیر مطرح کردیم و بر ارزیابی شرکت‌ها تاکید کردیم. آن روز از وزیر خواستیم حتما این اقدام صورت گیرد و یک دامنه نوسان تعریف شود که آقای وزیر گفتند بسیاری از بورس‌بازان با این قضیه موافق نیستند.

آقاپور علیشاهی خاطرنشان کرد: ما ۳ مرحله برای بورس داریم؛ یک مطالعه، دو مشاوره و سه معامله که باید مردم این ۳ رکن را مطالعه کنند از مردم خواهش می‌کنیم فقط ۲۰ درصد از سرمایه در گردش خود را وارد بورس کنند که اگر خدایی ناکرده بورس دچار تلاطم شد، زندگی‌شان دچار مشکل نشود .

وی با بیان این‌که همراه با بازار سرمایه بازارهای دیگر هم باید رونق گیرند، اظهار داشت: به وزیر محترم اقتصاد پیشنهاد دادم دیگر بازارها هم همراه با بازار سرمایه رشد کند؛ آن روز مطرح کردیم بازارهایی مانند مسکن و تولید باید دارای رشد شوند؛ چراکه اگر نقدینگی در بازارهای دیگر جذب نشود، مانند یک انسان است که فقط سرش رشد می‌کند و دیگر اعضای بدنش بدون رشد می‌ماند که منجر به معلولیتش می‌شود و این بازار هم به مشکل برخواهد خورد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بانک‌ها، بخش تولید، بازار مسکن و طلا هم باید با رشد همراه شوند ما نمی‌توانیم همه نقدینگی را به سمت بازار سرمایه هدایت کنیم، زیرا اگر سایر بازارها با رکود مواجه شود، این بازار منفجر خواهد شد.

وی درباره این‌که گفته می‌شود برخی از شرکت‌هایی که امروز در بورس عرضه می‌شوند دارای مشکلاتی هستند برای اینکه به سرمایه مردم لطمه نخورد، چه باید کرد، گفت: در جلسه با وزیر هم گفتیم شاخص‌هایی تعریف کنند تا شرکت‌هایی که وارد تابلو فرابورس اصلی می‌شوند بر اساس آن عمل کنند که در اینصورت مردم کمتر ضرر می‌کنند.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته این کار باعث نمی‌شود که مردم برای ورود به بورس مطالعه و مشاوره را کنار بگذارند.

وی درباره افزایش قیمت خودرو در این روزها بیان کرد: این روزها به یکباره قیمت خودرو افرایش پیدا کرد که گفته می‌شود دلیل آن مشکلاتی است که برای تولید وجود داشته است. با ستاد تنظیم بازار هماهنگ شده است تا اختلاف قیمت بازار و قیمت کارخانه را به حداقل برسانند.

آقاپور علیشاهی تاکید کرد: از سوی دیگر از مردم عزیر خواهش می‌کنیم تقاضاها را نگه دارند، مطمئن باشند اگر ۶ ماه درخواست‌هایشان را نگه دارند صد در صد این سفته‌بازی به حداقل می‌رسد و عرضه و تقاضا تعدیل می‌شود.

وی با بیان این‌که مشخص است هنگامی که رفتار مصرف‌کننده با عطش همراه باشد دلالان هم سوءاستفاده می‌کنند، گفت: بازرسی کل کشور و سازمان تعزیرات هم باید برخورد قاطع انجام دهد تا جلوی این سفته‌بازی‌ها گرفته شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره این‌که آیا مردم واقعا می‌توانند مدتی دست از خرید بکشند تا بازار عرضه و تقاضا تعدیل شود، گفت: ما در حال گذار هستیم و هنوز به توسعه یافتگی نرسیدیم، باید همیشه تجربه کنیم و شکست بخوریم و این تجربه‌ها تکرار شود تا رفتار مصرف‌کننده بر بازار اثر بگذارد.

وی گفت: مطمئن باشید در حال حاضر اطلاعاتی که در فضای مجازی و رسانه‌ها رد و بدل می‌شود می‌تواند رفتار مردم را تغییر دهد. اگر یک بار مردم این کار را انجام دهند و متحد باشند مطمئن باشید بازار تمامی سفته‌بازی‌ها بسته خواهد شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
0
0
این خانم هنوز نمیدونند مردم ما اینطور نیستند چطور نماینده ای هستند که جامعه خودشون رو نمیشناسند
درضمن رسانه ها برای گرانی مسکن باز هم سکوت کردند جز تاسف چیزی نمیشه گفت
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
0
0
ساده ترين فرمول در اقتصاد مربوط به عرضه و تقاضا است . تقاضاي كمتر طبق اين فرمول مي تواند بر رفتار توليد كننده و حتي واسطه ها اثر بگذارد . ولي اقتصاد كشور ما در بسياري از برهه ها ثابت كرده كه از اين قوانين پيروي نمي كند . يا حداقل اهرمهايي در آن تعبيه گرديده ( عمدي و سهوي ) كه قدرت فرمولها را بي اثر كرده است . يكي از بيماريهاي حاد اقتصاد كشور وجود واسطه هاي متعدد و حتي چند لايه بين توليد كننده و مصرف كننده است كه البته بيشترين سود هم نسيب آنان مي شود نه تنها در خودرو بلكه در كشاورزي و دامداري و .......نماينده محترم مجلس صحبت از رفتار مصرف كننده مي كند . ساده انگاري در اقتصاد كشورمان بيشينه ديرينه دارد . چيز جديدي نيست . مثلا تقريبا همه مي دانند كه مهم ترين و اصلي ترين بيماري اقتصاد كشور شناور بودن ارزش پول ملي ( ريال ) است . كه ساير المانهاي اقتصاد را دچار صعود قيمت يا سود كاذب مي كند . مانند قيمت خودرو ، ارزش سهام . ارزش دارائيها . پول هاي خارجي و ...... ولي در اين ميان كسي نيست كه بگويد وقتي ارزش كار قشر حقوق بگير با همين پول كاغذي سنجيده مي شود و سالانه براي لحاظ تورم در حقوق پايه اين همه دعوا و جود دارد . چطور مي توان سقوط ارزش پول را در حق الزحمه حقوق بگيران و يا بصورت عام غير سرمايه داران لحاظ كرد . اينهمه گفته مي شود كجاست گوش شنوا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین