کد خبر: ۶۵۰۹۷۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۸
پزشک و محقق طب سنتی، به مبحث " زندگی مؤمنانه و رمز و راز پیشگیری قطعی از کرونا" پرداخت.
آفتاب‌‌نیوز :

دکتر حمیدرضا ضیایی در ابتدای نشست علمی "مبحث زندگی مؤمنانه و رمز و راز پیشگیری قطعی از کرونا" به‌عنوان یکی از سلسله نشست‌های "کرونا و زندگی مؤمنانه" که دوشنبه‌شب به همت دانشگاه پردیس فارابی و جهاد دانشگاهی قم برگزار شد، گفت: پیشگیری قطعی از بیماری کرونا پنج محور اصلی و اساسی دارد که اولین آن مصرف خوراکی‌های طبیعی و بر حذر بودن از خوراکی‌های غیر طیب مانند فست فود، نوشابه‌های گازدار صنعتی و خوراکی‌های دارای اسانس و افزودنی‌های شیمیایی است.

وی ادامه داد: دومین مورد پیشگیری قطعی از کرونا رعایت بهداشت فردی و اجتماعی که رسانه‌ها به‌خصوص سازمان غذا و دارو سازمان بهداشت جهانی به آن اهمیت زیادی می‌دهد که این اهمیت منطقی و عقلانی است.

محقق طب اسلامی اصلاح رفتارهای سبک غربی به سبک اسلامی در خوراکی‌ها چگونگی مصرف و زمان مصرف خوراکی‌ها را سومین راهکار پیشگیری از بیماری کرونا برشمرد.

ضیایی حذف فشارهای روحی و روانی مانند استرس و ترس از بیماری کرونا را چهارمین راهکار پیشگیری از بیماری کرونا دانست و گفت: این مهم با کمک گرفتن از تلاوت قرآن، ادعیه و اذکار امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به اینکه مصرف نمک طبیعی نیز پنجمین راهکار پیشگیری از بیماری کرونا است، اظهار کرد: بیوتروریسم ارتباط نزدیکی با این بحران کرونا در تمام کشورهای جهان دارد، هرگونه عمل برنامه‌ریزی‌شده که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بتواند سلامتی فرد یا بهداشت جامعه را تحت تأثیر قرار دهد و موجب ایجاد بیماری‌های مختلف در کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت شود، به آن بیوتروریسم گفته می‌شود و قطعاً بیماری کرونا می‌تواند یک جنگ بیولوژیک باشد.

پزشک و محقق طب اسلامی گفت: بیوتروریسم غذایی، بیوتروریسم کشاورزی، دارویی، واکسیناسیون، پوشاک، شخصیتی، اعتقادی و بیوتروریسم زیست‌محیطی ازجمله انواع بیوتروریسم‌ها هستند.

ضیایی با اشاره به اینکه بیوتروریسم نمک و بیوتروریسم نان دو موضوع مهم هستند، یادآور کرد: ایجاد رادیکا‌ل‌های آزاد در بدن، ایجاد التهاب حاد در پروسه زمانی که منجر به التهاب مزمن شود، اختلال در سیستم ایمنی سه رکن اصلی و مهم در ایجاد بیماری‌ها در جامعه جهانی هستند که با ایجاد آنتی رادیکال و آنتی التهاب و تقویت سیستم ایمنی می‌توانیم بر بیماری‌ها فائق بیاییم و یا به درمان فرد مبتلا کمک کنیم.

وی با بیان اینکه درآمد و حقوق حلال یعنی عایدات مالی، حقوق و مزایای کسب‌شده و مسائل اعتباری در مباحث اقتصادی از راه شرعی باشد، ادامه داد: طیب نیز کیفیت مواد غذایی است یعنی آنچه مواد تشکیل‌دهنده خوراکی‌ها از تمام رذایل و بدی‌ها به دور باشد و هیچ ضرری برای انسان نداشته باشد و تمام نیکی‌ها، خواص و فواید موردنیاز در آن باشد.

محقق طب اسلامی با اشاره به بافت‌ها و ارگان‌های مؤثر در سیستم ایمنی بدن، گفت: لوزه‌ها، تیموس در پست جناغ سینه، مغز استخوان، غدد لنفاوی آپاندیس، کبد، پوست، دستگاه گوارش، کلیه و مجاری ادرار غدد اشکی، غدد بزاقی دهان و غدد عرق در پوست در سیستم ایمنی بدن انسان نقش دارد.

ضیایی ادامه داد: افزایش تعداد سلول‌های کشنده در خون، افزایش فعالیت سلول‌های کشنده در خون، افزایش پاسخ آنتی‌بادی‌ها، افزایش فعالیت لیزوزیمی، افزایش فعالیت سیستم کمپلمان، افزایش بیگانه‌خواری یعنی فاگوسیتی از مهم‌ترین وظایف سیستم ایمنی بدن است.

وی با اشاره به تأثیرپذیری سیستم ایمنی بدن، اضافه کرد: خوراکی‌های مصرفی باید توانایی متعادل و مقاوم‌سازی سیستم ایمنی را داشته باشد که به آن ایمونومدولاتورمی‌گوییم که میوه انگورنیز تاثیر بسیار زیادی در این مورد دارد.

محقق طب اسلامی با اشاره به آیه «إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ مَفَازاً حَدَآئِقَ وَأَعْنَاباً»، تصریح کرد: خوراکی‌های مصرفی باید توانایی داشته باشد سیستم ایمنی را افزایش و تحریک کند که بیشترین خاصیت افزایش‌دهنده سیستم ایمنی در جهان در میوه قرآنی انگور است و در تابستان از خود میوه و در سایر فصول از مویز می‌توان استفاده کرد.

ضیایی ابراز کرد: خوراکی‌های مصرفی باید به‌گونه‌ای باشد که سیستم ایمنی را مهار کند تا فعالیتش بیش‌ازحد نشود، خوراکی‌ها و میوه‌های گفته‌شده در قرآن این مورد بی‌نظیر عمل می‌کند.

وی گفت: بیشترین مواد ضدالتهاب در میوه انگور و مصرف مویز است و بیشترین تعداد مواد آنتی‌اکسیدان در تمام گیاهان جهان در میوه انگور است.

محقق و پژوهشگر طب سنتی اسلامی ادامه داد: دفاع اختصاصی و غیراختصاصی دو مکانیسم‌ دفاع سیستم ایمنی بدن هستند که در دفاع غیراختصاصی سیستم ایمنی عوامل مهاجم را تشخیص نمی‌دهد و با هر عامل خارجی برخورد می‌کند و در دفاع اختصاصی هر میکروب و با هر مشخصات وارد شود سیستم ایمنی بدن انسان پادتن و ضد آن را به‌صورت اختصاصی دارد و با آن برخورد می‌کند.

ضیایی اضافه کرد: دفاع غیراختصاصی که نخستین خط دفاعی است و بافت‌ها مانند پوست، گوارش، ریه، کلیه و مجاری ادرار، دوم ترشحات بدن مانند عرق بزاق و اشک و سوم پاسخ‌های التهابی که میکروب براثر یک خراش نفوذ پیدا می‌کند این‌یک التهاب حاد است و این موارد زیرمجموعه دفاع غیراختصاصی هستند.

وی با اشاره به اینکه دفاع اختصاصی بدن ایمنی سلولی و ایمنی مایعات بدن است، اظهار کرد: چندین سال پیش آزمایش‌هایی بر روی 60 نفر روزه‌دار در دانشگاه سبزوار انجام شد که برای آنان قرآن پخش کردند.

محقق و پژوهشگر طب سنتی و اسلامی گفت: پزشکان قبل از تلاوت آزمایش خون این 60 نفر را از لحاظ فاکتورهای ایمنی انجام دادند و پس از حدود 20 دقیقه گوش دادن به قرآن از آنان دوباره آزمایش خون گرفتند و جالب است که پارامترهای افزایش‌دهنده و مقاوم کننده سیستم ایمنی بدنشان افزایش پیداکرده بود و اگر به‌جای گوش کردن، خودشان قرائت کنند چقدر پارامترهای ایمنی بدن آنان افزایش پیدا می‌کند؟

ضیایی با تأکید بر اینکه ما باید به زندگی مؤمنانه خود افتخار کنیم که با خواندن قرآن، نماز و روزه گرفتن سیستم ایمنی ما مقاوم شده، تصریح کرد: تنظیم وزن بدن، پیشگیری و کمک به درمان بیماری، متعادل و مقاوم شدن و افزایش سیستم ایمنی بدن، تداوم سلامتی از جمله فواید روزه‌داری است.

وی تأکید کرد: علاوه بر فواید روزه‌داری، خداوند در قرآن کریم سوره احزاب آیه 35 می‌فرماید: «لَهُمْ مَغْفِرَةً وَ أَجْراً عَظِیماً» تمام گناهانت را نیز می‌بخشد و این پاداش عظیم را هدیه می‌کند؛ این زندگی مؤمنانه چقدر زیباست که علاوه بر پیشگیری از بیماری‌ها چنین پاداش عظیم دنیوی و اخروی هم عطا می‌کند.

محقق و پژوهشگر طب اسلامی با اشاره به اینکه سلول‌های مریض، خطرناک و سرطانی توسط سیستم ایمنی هضم می‌شوند، ادامه داد: در سیستم ایمنی بیگانه‌خواری یعنی گلبول‌هایی که مأموریت دارند میکروب را می‌خورند، می‌بلعند، هضم و منهدم می‌کنند؛ خداوند با روزه‌داری سیستم ایمنی را موظف به افزایش بیگانه‌خواری می‌کند که این بیگانه‌خواری در میوه‌های قرآنی انار، انجیر، زیتون و خرما وجود دارد و اگر انسان تحقیق کند به این مهم می‌رسد که هر کلمه در قرآن برای خودش حکمت‌ها و مزایای بی‌نظیری دارد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
0
1
تحقیقات مشابه این مورد ادعایی ایشان در دانشگاه های روستاهای الیگودرز علیا و شهرک توحید انجام شده که عیناً فرمایشات ایشان را تائید می کند.
برادر من چرا مردم را ا؟ مقاله مربوطه این تحقیقات کجاست و به تائید کدام مرجع بی طرفی در دنیا رسیده است؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین