کد خبر: ۶۵۱۴۰۲
تاریخ انتشار : ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۳
رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری، گفت: تفکیک آنفلوانزا و کرونا نگرانی اصلی فصل زمستان خواهد بود.
آفتاب‌‌نیوز :

داود یادگاری، درباره فاز دوم و سوم اپیدمی کرونا و جهش ویروس در اروپا و آمریکا و نگرانی‌ها درباره جهش آن در ایران، افزود: در حال حاضر ابتلاء به کرونا در برخی از شهرها رو به کاهش است و پیش بینی می‌کنیم بخش عمده‌ای از جامعه ایمنی نسبی پیدا کرده باشند و با رعایت مسائل بهداشتی این روند ادامه یابد، از طرفی هوا هم رو به گرم شدن است.

وی ادامه داد: ممکن است روند رو به کاهش داشته باشیم ولی هنوز نمی‌توان پیش بینی کرد که با باز شدن دوباره مراکز مذهبی، مدارس و دانشگاه‌ها آیا با پیک بیماری در آینده روبرو خواهیم شد یا نه، برای همین بازگشایی‌ها باید با احتیاط انجام شود. ممکن است افزایش مجدد موارد بیماری را شاهد باشیم و از این جهت باید به این موضوع توجه کرد.

نگرانی پزشکان در فصل سرما/مشکل تفکیک کرونا از آنفلوانزا

یادگاری با بیان اینکه ایمنی نسبی در جامعه ایجاد شده، تصریح کرد: همه گیری بیماری مانند اوایل شیوع ویروس نیست، اما حتماً در آینده پیک‌های مختصری خواهیم داشت و تا زمان ساخت واکسن که معمولاً چند سالی زمان می‌برد با این بیماری مواجه هستیم. باید برنامه ریزی صحیحی برای مقابله با این بیماری داشته باشیم و نباید گمان کنیم این بیماری تمام شده چرا که با فرا رسیدن فصل زمستان احتمال افزایش بیماری نه به شدت مراحل اول، اما وجود دارد.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی گرمسیری، ادامه داد: البته در زمستان مشکل دیگری که ایجاد می‌شود شیوع بیماری‌های فصلی مانند آنفلوانزا است که تفکیک بیماران کووید از آنفلوانزا را برای پزشکان و بیماران سخت‌تر می‌کند و این موضوع در آینده یک مسئله جدی خواهد بود و کشور باید برای واکسیناسیون مردم در برابر آنفلوانزا برنامه ریزی کند.

وی در پاسخ به این سوال که لغو بسیاری از محدودیت‌ها در کشور چه گروه‌هایی را نگران می‌کند، تاکید کرد: طبیعتاً نگرانی افراد سالمند بیشتر از افراد جوان خواهد بود، افراد مسن و در معرض خطر باید بیشتر از دیگران پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. تمرکز ما بر این است که افراد مسن آموزش بیشتری بگیرند.

یادگاری افزود: در صورتی که افراد خانواده به کووید ۱۹ مبتلا شدند باید از افراد مسن و گروه‌هایی که ریسک ابتلاء دارند فاصله بگیرند و نکات بهداشتی و ایمنی را به خوبی رعایت کنند، چون مرگ و میر در بین افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر است و این موضوع اهمیت توجه به این مسائل را بیشتر می‌کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین