کد خبر: ۶۵۱۵۶۴
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸

اقتصاد باشگاه های ورزشی در لبه پرتگاه کرونا

باشگاه های ورزشی نقش مهمی در فعالیت های ورزشی اقشار مختلف جامعه در سنین مختلف دارند و حتی وقتی صحبت از ورزش همگانی می شود این باشگاه ها به نوعی عرض اندام می کنند، گویی باشگاه های ورزشی بخش مهمی از تحقق ورزش همگانی را در ایران شکل می دهند و در مجموع می توان گفت باشگاه های ورزشی به نوعی سربازان ورزش همگانی و توسعه ورزش همگانی در ایران هستند.
اقتصاد باشگاه های ورزشی در لبه پرتگاه کرونا
آفتاب‌‌نیوز :

در استان مرکزی ۵۳۴ باشگاه ورزشی فعالیت دارند و این آمار اهمیت این مجموعه های ورزشی را نمایان و ضرورت توجه مسئولان به آنها را دوچندان می کند. همچنین بر اساس آمار بیش از نیم میلیون نفر در باشگاه های ورزشی کشور شاغل هستند که با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی فعالیت های ورزشی در سه ماه اخیر، معیشت این افراد به خطر افتاده است.

در همین ارتباط علیرضا باقری از مربیان و باشگاه داران اراک در گفت و گو با خبرنگار ایسنا خواستار حمایت و توجه مسئولان از باشگاه ها و مربیان ورزشی شد.

هزینه های سنگین روی دوش باشگاه های تعطیل

باقری افزود: اوایل اسفند ۹۸ باشگاه های ورزشی اولین مراکزی بودند که به خاطر شیوع ویروس کرونا و جلوتر از تمامی اصناف بسته اعلام شدند. ابتدا انتظار داشتیم نهایتا تا پایان اسفند ماه و حداکثر پس از پایان تعطیلات نوروزی مجوز بازگشایی باشگاه های ورزشی صادر شود، اما تاکنون این مجوز صادر نشده است. درست است که سلامت مردم در اولویت قرار دارد و در این شکی نیست، اما ادامه تعطیلی باشگاه های ورزشی، موجب ضرر و زیان زیادی به این قشر شده است.

باقری با بیان اینکه برخی اصناف تا ۲۵ اسفندماه به فعالیت خود ادامه داده و از اول اردیبهشت فعالیت خود را مجددا شروع کردند ولی باشگاه ها همچنان تعطیلند، افزود: اجاره باشگاه ها خیلی بالاست و صاحبان املاک هم اکثرا از حق خود گذشت نمی کنند و متاسفانه باشگاه های ورزشی با هزینه های جاری سنگینی روبرو هستند.

وی گفت: از مسئولان انتظار داریم که از باشگاه داران و مربیان ورزشی حمایت بیشتری داشته باشند. درست است که مصوب شده تسهیلات با سود ۱۲ درصد به باشگاه‌ها داده شود، اما این تسهیلات به جز اینکه ما را بدهکارتر از قبل کند و چندین سال مجبور به پرداخت اقساط شویم، کمکی به ما نمی کند.

باقری اظهار کرد: به طور متوسط در هر باشگاه ورزشی نزدیک به ۱۵ نفر فعالیت دارند که متاسفانه در این شرایط در بلاتکلیفی به سر می برند و انتظار ما از مسئولان این است که در این خصوص تدابیر ویژه داشته باشند.

چوب حراج به سرمایه باشگاه ها

زهرا تورانی مدیر یک مجتمع ورزشی بانوان هم در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: ویروس کرونا در چند ماه اخیر مشکلات زیادی در جامعه ایجاد کرده، اما یکی از بیشترین آسیب ها به باشگاه داران وارد شده است.

وی افزود: باشگاه های ورزشی با هدف ایجاد سلامتی و نشاط در جامعه فعالیت می کنند و با شیوع ویروس کرونا اولین گروهی بودند که تعطیل شدند و این موضوع ضررهای زیادی به باشگاه ها وارد کرده است.

تورانی ادامه داد: متاسفانه عواملی که در باشگاه ها فعالیت دارند، وارد کاری شده اند که هیچ‌گونه امنیت شغلی و بیمه و خدماتی در آن نیست و متاسفانه امروز می بینیم که تعدادی از باشگاه داران مجبور شده اند چوب حراج به سرمایه و مال خود بزنند تا آبروی خود را حفظ کند.

وی ادامه داد: مسئولان باید بدانند ورزش چقدر در سلامت و امنیت جامعه تاثیر دارد و از آنها می خواهیم که در آینده تدابیری اندیشیده شود که این شغل هم شغلی رسمی محسوب شود تا حداقل اگر اتفاقاتی دوباره از این دست افتاد، این افراد اینگونه متضرر نشوند.

باشگاه ها در سرازیری سقوط

آرش رحمتی مسئول یک باشگاه ژیمناستیک در اراک هم در این رابطه گفت: اگر وضع به همین منوال پیش رود به حتم شاهد تعطیلی باشگاه‌های ورزشی خواهیم بود.

وی گفت: امروز شاهد هستیم که بسیاری افراد به دلیل تعطیلی فعالیت باشگاه های ورزشی پس از شیوع کرونا با مشکلات اقتصادی مواجه شده اند و این موضوع در آینده به ورزش لطمه وارد می کند.

رحمتی گفت: باشگاه ها به عنوان مکان های تندرستی و سلامتی به شدت نیازمند حمایت هستند و از مسئولان انتظار داریم در رابطه با رفع مشکل و جلوگیری از ضرر بیشتر باشگاه‌ها، تدابیر جدی داشته باشند تا از این مرحله سخت که به خاطر بیماری کرونا اتفاق افتاده است به سلامت عبور کنیم.

براساس این گزارش، تمهید دولت برای گذر باشگاه های ورزشی از این دوران سخت تسهیلات است.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک در اینباره به ایسنا گفت: باشگاه داران ورزشی متضرر از محدودیت های اعمال شده جهت کاهش شیوع کرونا، تسهیلات دریافت می کنند.

احسان فردوسی افزود: بر اساس برنامه پیش بینی شده از سوی وزارت ورزش و جوانان، به باشگاه‌های خصوصی به هر میزان پرسنلی که دارند و حق بیمه پرداخت می‌کنند، مبلغی به عنوان تسهیلات برای ماه هایی که بر اساس دستورات قرارگاه پدافند غیرعامل و وزارت ورزش کلیه فعالیت ها بحالت تعطیل در آمده باشد، تعلق می‌گیرد.

وی تعداد باشگاه های فعال ورزشی این شهرستان را بیش از ۲۰۰ باشگاه اعلام کرد و ادامه داد: کلیه باشگاه‌داران و مربیان می بایست جهت استفاده از این تسهیلات، اطلاعات مورد نیاز را جهت اعلام به وزارت ورزش و اولویت بندی پرداخت تسهیلات، در اختیار اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک قرار دهند.

فردوسی ارائه مدرک مربیگری، مجوز قانونی و مستندات مربوط به مدت فعالیت را از جمله موارد مورد نیاز جهت ارائه به اداره ورزش و جوانان شهرستان اراک عنوان کرد.

در پایان باید گفت درست است که نمی توانیم به اینکه این باشگاه ها در کوتاه مدت و به سرعت به شرایط ایده‌آل برگردند امیدوار باشیم و قطعا چند ماه زمان خواهد برد تا همه چیز به شرایط عادی برگردد، اما مسئله این است که در شرایط فعلی حیات باشگاه های ورزشی و بخصوص باشگاه هایی که در بخش خصوصی فعال هستند و از امکانات دولتی استفاده نمی‌کنند به خطر افتاده است و امروز شاهد هستیم که تعطیلی باشگاه‌های ورزشی موجب بروز مشکلات مالی، نارضایتی و سردرگمی باشگاه‌داران شده است و اگر فکری به حال این قشر از جامعه ورزشی نشود، ممکن است شاهد ورشکستگی باشگاه‌داران و فروپاشی باشگاه‌های ورزشی باشیم.

بازدید از صفحه اول
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
پرطرفدار ترین عناوین