کد خبر: ۶۵۴۲۹۰
تاریخ انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
"کاکارضا" تلفیقی از شکوه تاریخ و طبیعت
منطقه نمونه گردشگری "کاکارضا" در شهرستان سلسله به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی و قرارگیری بر سر مسیر ارتباطی شهرهای غربی، یکی از مناطق منحصر به فرد و پربازدید لرستان محسوب می‌شود.
آفتاب‌‌نیوز :

در ۲۸ کیلومتری خرم آباد و ۱۵ کیلومتری شهر الشتر مجموعه ای از روستا، سراب، آبشار و رودخانه قرار دارد که به جرات می توان گفت که زیبایی‌های طبیعت را یکجا در این منطقه می توان دید.

در دل دره‌ کاکارضا درختان زیبای بلوط، گیاهان دارویی، باغات میوه و کشتزارهایی خودنمایی می کند که شکوه و زیبایی این منطقه را دوچندان می کند.

در این منطقه سراب‌های متعددی مانند سراب "وزم"، "گل‌هو"، "مرن درژ"، "وناو" و" انجیر" وجود دارد و از همه مهمتر در دل منطقه گلهو،آبشاری پرشکوه و زیبا با ارتفاع تقریبی ۲۰ متر در دامنه کوه‌های الشتر قرار دارد که به نام آبشار «گل هو» معروف است و در فصل بهار همزمان با بارش نعمت های الهی و جلوه گری زیبایی ها، پذیرای گردشگران و کوهنوردان بسیاری از سراسر استان و کشور می شود.

دره‌هایی پرآب و طبیعت زیبای منطقه با درختان سرو و بلوط زیبایی این منطقه را صدچندان کرده است، به ویژه آن که در طول مسیر، سیاه چادرها و رمه‌های بزرگ عشایر هم دیده می‌شوند که آغوش پر مهر زاگرس بر آنها گشوده است.

زیستن به واسطه رود کاکارضا به زمین های این خطه الفبای طراوت و سرسبزی آموخته است، این سرزمین آب را از قله های برف گیر به امانت می گیرد تا در گذر از روستا و زمین های اطرافش به این خاک سبزی و آبادانی و روح زندگی ببخشد.

روستاییان هم بهار و تابستان رمه‌هایشان را به سیاه‌چادرها در دامان کوه و دمن می‌برند و بار دیگر در پاییز به روستا باز می‌گردند. زمین‎های کشاورزی اطراف روستا و باغ‌های میوه مانند سیب، گلابی، آلو، زرشک و گردو زیبایی خاصی را به این منطقه بخشیده‎ است.

رودخانه پرآب این روستا با طول ۹۰ کیلومتر دوستدار همیشگی درختان بلوطی است که در طی مسیر او را همراهی می‌کنند.

سه پل تاریخی روستای کاکارضا شامل شاپوری، آذر و چله کش روستای هم که در فهرست آثار ملی قرار دارد، مردمان دو طرف رود را به هم پیوند می دهد.

از پل شاپوری (مربوط به دوران ساسانی) و چله کش تنها پایه‌هایشان باقی مانده است. قسمت های اصلی پل ۱۳۰ متری شاپوری از بین رفته و تنها بخش‌هایی از آن باقی‌ مانده است. روزگاری این پل ارتفاعی بیش از ۳۰ متر داشته و از سنگ‌های برش خورده و ساروج ساخته شده است.

پل آذر در جاده قدیمی خرم‌آباد به شهرستان سلسله قرار دارد و متعلق به دوره پهلوی اول است که معماری آن را به «یوسف فشنگ‌چی» نسبت داده‌اند. پلی سنگی که به دلیل قرار گرفتن در راه باستانی اهمیت ویژه ای داشته و در دوره ای هم راهی به سوی الشتر فراهم می کرده اما امروز با چهار دهانه و تاق های رومی شکل گشوده به سوی سبزی و آب فقط ارتباط بین چند روستا را فراهم می کند.

این پل تاریخی و زیبا به مرور زمان و بر اثر عبور گله های دامداران و فرسایش های طبیعی، دچار خرابی هایی شده بود که اخیرا در سه فصل توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت شد.

رییس میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری سلسله در رابطه با مرمت پل های تارخی این منطقه گفت: مرمت کامل پل تاریخی کاکارضا طی سه مرحله به پایان رسید.

فیروز میرزایی اظهار داشت: در مرمت مرحله سوم این پل از ملات سنتی و سنگ‌های لاشه‌ای لت استفاده شده است.

وی با اشاره به صرف ۵۰ میلیون تومان اعتبار جهت مرمت مرحله سوم این پل، افزود: آواربرداری، سبک سازی سطح گذر، کف فرش عرشه پل به مساحت ۱۶۵ متر و همچنین ساخت ۲ آبرو در دو طرف کف فرش از جمله کارهای انجام شده در این مرحله از مرمت پل بوده است.

میرزایی با اشاره به اینکه پل تاریخی کاکارضا در دوران پهلوی اول توسط معمار یوسف فشنگچی ساخته شده است، عنوان کرد: این پل در سال ۱۳۸۰ به شماره ۳۸۴۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به منطقه گردشگری کاکارضا گفت: منطقه کاکارضا یکی از مناطق گردشگری پربازدید شهرستان سلسله است که به دلیل قرارگیری جاذبه های طبیعی و تاریخی در این منطقه و عبور رود زیبای "ولم" ، همواره پذیرای گردشگران بسیاری از سراسر استان و کشور است.

میرزایی گفت: در شهرستان سلسله تاکنون ۲۱۸ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین