کد خبر: ۶۵۶۱۳۹
تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲
نتانیاهو فاش کرد، دولت ترامپ به پروسه الحاق در کرانه باختری بعد از تصویب دولت اسرائیل تمایل دارد بنابراین این طرح احتمالا طی مراحل اجرایی شود.
آفتاب‌‌نیوز :

شبکه ۱۳ اسرائیل به نقل از منابع گزارش داد: بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل در نشست امنیتی عالی رتبه که جمعی از افسران برجسته ذخیره حضور داشتند، گفت: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد در درجه اول در داخل ائتلاف دولتی با طرح الحاق موافقت شود از این رو ممکن است پروسه الحاق در کرانه باختری یک باره اتفاق نیفتد بلکه طی مراحل باشد.

نتانیاهو در جریان نشستش با رهبران "جنبش امنیتی‌ها - هابتحونستیم" که الحاق را تایید می‌کنند، اظهار کرد: الحاق ۳۰ درصد از اراضی کرانه باختری به اسرائیل از جمله غور اردن جزئی از برنامه ترامپ است.

با این وجود نتانیاهو اعتراف کرد، هیچ توافقی با بنی گانتس،‌ وزیر جنگ و گابی اشکنازی،‌ وزیر خارجه وجود ندارد.

یک منبع حاضر در این جلسه گفت: نتانیاهو تاکید کرده در حال حاضر بحث سر نحوه اجرای گام است و مذاکرات داخلی در داخل دولت انجام خواهد گرفت.

همچنین در بیانیه نتانیاهو در پایان جلسه با جنبش‌ امنیتی‌های طرفدار الحاق آمده است:‌ مقابل ما فرصت تاریخی وجود دارد که باید روی آن کار کنیم. از حمایت زیاد شما خوشحالم و خوشحال می‌شوم می‌شنوم که ۱۰۰۰ افسر و هزاران تن دیگر خواهان الحاق هستند، به شما تبریک می‌گویم.

اختلاف در دیدگاه‌های گانتس و نتانیاهو بر سر طرح الحاق زمانی علنی شد که نظرسنجی اول ژوئن نشان داد بیش از نیمی از افرادی که از آنها نظرسنجی شده معتقدند، طرح دولت‌شان درباره الحاق بخش‌های کرانه باختری منجر به شعله‌ور شدن انتفاضه جدید فلسطینی می‌شود در حالیکه نیمی ترجیح می‌دهند این طرح اجرایی شود.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین در جریان نشست فراکسیون لیکود تاکید کرد، قصد ندارد طرح معامله قرن را در کنست به رای بگذارد.

وی اظهار کرد: طرح الحاق شهرک‌ها شامل نیمی از اراضی منطقه "ج" در کرانه باختری می‌شود.

نتانیاهو با بیان اینکه قصد اعمال حاکمیت بر نیمی از منطقه "ج" را دارد، گفت: من خوب موضع ائتلاف آبی – سفید درباره الحاق را می‌دانم. درباره غور اردن و کانون شهرک‌ها نیز چه بسا آبی – سفید موافق الحاق آنها باشد اما من پاسخی درباره بقیه دریافت نکرده‌ام.

منطقه "ج" ۶۱ درصد مساحت کرانه باختری را شامل می‌شود و تحت کنترل اداری و امنیتی اسرائیل است.

نخست وزیر اسرائل متعهد شده گام‌های عملی برای الحاق در اول ژوئیه به رغم محکومیت بین‌المللی برداشته شوند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین