کد خبر: ۶۵۶۳۶۵
تاریخ انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۹
«پیروز حناچی» شهردار تهران ظرفیت مجلس یازدهم برای حل مشکلات را بالا دانست.
آفتاب‌‌نیوز :

به گزارش روز چهارشنبه مرکز ارتباطات شهرداری تهران؛ وی در نشست مجمع نمایندگان مردم تهران در مجلس این مطلب را عنوان کرد و با اشاره به نظرسنجی سال ۹۶ از مردم تهران گفت: مردم در این نظرسنجی دو مشکل ترافیک و آلودگی هوای تهران را در اولویت مشکلات خود می دانستند البته مشکلات اقتصادی و معضلات اجتماعی در اولویت بعدیشان بود.

وی افزود: تهران شهری است که در روز ۱۲.۵ میلیون و در شب ۸.۵ میلیون نفر جمعیت دارد و مساحتی در حدود ۷۰۰ کیلومتر مربع دارد و ۲۲۰ سال است که پایتخت ایران است.

حناچی ادامه داد: ۲۱ درصد جمعیت ایران در استان تهران ساکن هستند، و ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در این شهر است در حالی که تهران تنها دو درصد مساحت کشور را تشکیل می دهد

شهردار تهران عنوان کرد: شهر تهران از محرومیت های بزرگی در زمینه های فرهنگی و سرانه آموزشی برخوردار است.

حناچی ادامه داد: هم اکنون حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد هزینه های شهر از طریق ساخت و ساز تامین می شود و برای این که این رقم کاهش یابد نیاز به درآمدهای پایدار هست که دو لایحه «درآمدهای پایدار شهرداری ها» و «لایحه مالیات بر ارزش افزوده» که مراحل پایانی تصویب خود را می گذرانند تا حدی می توانند این مشکل را برطرف کنند.

شهردار تهران گفت: برای حل معضل ترافیک و آلودگی هوا که از نظر مردم بزرگترین مشکلات شهر تهران هستند توسعه حمل و نقل عمومی می تواند این دو مشکل را کم کند.

وی تأکید کرد: ۸۳ درصد آلاینده های تهران را وسایل حمل و نقل تولید می کنند و این نشان دهنده تاثیر حمل و نقل بر میزان آلایندگی دارد.

حناچی گفت: با تمام تلاش هایی که شده است روند آلودگی هوا در تهران رو به کاهش است اما این روند کند است.

وی با اشاره به توسعه حمل و نقل ریلی، گفت: هم اکنون خطوط شش و هفت مترو با پیشرفت فیزیکی بالغ بر ۹۵ درصد به دلیل نبود تجهیزات و منابع لازم به بهره برداری نرسیده است و با کمک نمایندگان می توان این روند را تسریع کرد و این دو خط را که نقش مهمی در حمل و نقل عمومی دارند به بهره برداری رساند.

وی افزود: با افتتاح این دو خط هفت ایستگاه تقاطعی این دو خط هم افتتاح می شوند و رینگ مترویی تهران تکمیل می شود.

به گفته حناچی تهران در ناوگان حمل و نقل عمومی نیاز به سه هزار دستگاه اتوبوس و هزار مینی بوس دارد و هزار اتوبوس دو کابین و دو هزار اتوبوس تک کابین نیاز به تعمیرات اساسی دارند در بخش حمل و نقل ریلی هم تهران هم اکنون نیاز به ۱۴۸۱ واگن متروی دارد تا خطوط فعلی با سرفاصله مناسب فعال باشند؛ این در حالی است که تهران هم اکنون یکهزار و ۵۰۷ واگن مترو دارد که سی درصد آنها هم نیاز به تعمیرات اساسی دارند.

شهردار تهران پیشنهاد داد برای تکمیل خطوط مترو و خرید واگن با کمک مجلس، مجوز استفاده از صندوق ذخیره ارزی صادر شود و از سویی دولت هم سهم ۵۰ درصدی خود از توسعه خطوط مترو را پرداخت کند.

وی گفت: متروی تهران برای تکمیل خطوط و تامین واگن نیاز به ۲۵ هزار میلیارد تومان دارد اتوبوس رانی نیاز به ٩هزار میلیارد تومان و تاکسی رانی هم نیاز به ٢ هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان منابع نیاز دارد.

شهردار تهران پس از سخنان نمایندگان مجلس که درباره «طرح ترافیک» و علت اجرای آن با توجه به شیوع کرونا، بودجه فرهنگی، شبکه فاضلاب و تسری خطوط مترو به شهرهای حاشیه ای تهران سوال داشتند، گفت: شهرداری به هیچ وجه با اهداف مالی طرح ترافیک را احیا نکرد، تحقیقات نشان می داد که سفرهای غیرضروری به مرکز شهر افزایش یافته بود و این خود عاملی برای افزایش آمار کرونا بود، تصمیم شهرداری برای طرح ترافیک با تایید شخص وزیر و ستاد کرونا انجام شد.

حناچی بر ضرورت تصویب لایحه نظام جامع مدیریت شهری تاکید کرد و گفت: باید وظایف و مسئولیت ها در مدیریت شهری تناسب داشته باشد و وظایفی بر عهده مدیریت شهری گذاشته نشود که در قبال آن هیچ اختیاری ندارد.

شهردار تهران اعلام کرد: مدیریت شهری تهران از تمام اقداماتی که خطوط ریلی حاشیه شهر را گسترش می دهد حمایت می کند و حاضر است با شهرهای اطراف در این زمینه همراهی کند.

وی پس از جلسه با نمایندگان گفت: با توجه به سوابق حضور برخی نمایندگان در شهرداری ها و شورای شهر تهران امید زیادی هست که بتوان مشکلات شهر تهران را با کمک این نمایندگان حل کرد و با توجه به پتانسیل بالای نمایندگان تهران برای حل مشکلات شهری، شهرداری تهران آمادگی دارد برای حل معضلات شهری با مجلس شورای اسلامی همکاری های لازم را داشته باشد؛ امیدوارم با کمک نمایندگان بار سنگین این مشکلات از دوش مردم برداشته شود.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین