کد خبر: ۶۵۶۷۱۲
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۷
قاضی منصوری یکی از متهمان پرونده اکبر طبری بوده است
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با بیان اینکه منتظر دریافت گزارش رسمی علت درگذشت قاضی منصوری هستیم، گفت: از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام کنند.
آفتاب‌‌نیوز :

جسد قاضی غلامرضا منصوری امروز در بخارست، پایتخت رومانی پیدا شده است.

جسد بی‌جان آقای منصوری روز جمعه ۱۹ ژوئن در حالی که ظاهرا از پنجره محل اقامتش به پایین افتاده بود پیدا شده است. پلیس بخارست در بیانیه‌ای که امروز آن‌را منتشر کرده می‌گوید: «در ساعت ۱۴:۳۰ روز جمعه به وقت محلی از سوی پذیرش هتل تماسی با اداره پلیس بخارست مبنی بر سقوط یک مرد از پنجره هتل اعلام شده است. ماموران پلیس و شهرداری بلافاصله برای بررسی اوضاع به محل مربوطه اعزام شدند و با جنازه بی‌جان غلامرضا منصوری مواجه شده‌اند.»

ایران: رومانی علت دقیق درگذشت قاضی منصوری را اعلام کند

شماری از نشریات رومانی به نقل از پلیس این کشور نوشته‌اند که جسد منصوری در حالی پایین ساختمان پیدا شده که ظاهرا از پنجره به بیرون پرت شده است.

این قاضی به اتهام دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه، در جریان پرونده اکبر طبری از سوی دستگاه قضائی تحت تعقیب قرار داشت. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز شنبه ۲۴ خرداد با اعلام خبر بازداشت آقای منصوری گفته بود که آقای منصوری در رومانی و در اختیار اینترپل است و به دلیل شیوع کرونا و نبود پرواز هنوز به ایران بازگردانده نشده است. غلامحسین اسماعیلی گفته بود که این متهم در روزهای آینده «به ایران برگردانده خواهد شد».

واکنش وزارت خارجه

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر امروز (جمعه) در پاسخ به پرسش خبرنگاران ضمن تایید خبر مربوط به درگذشت قاضی منصوری متهم اقتصادی، عنوان کرد: منتظر دریافت گزارش رسمی علت این حادثه هستیم و از مقامات رومانیایی درخواست داریم علت دقیق حادثه را رسما به ما اعلام کنند.

موسوی خاطر نشان کرد: ایشان مدتی قبل به سفارت ایران مراجعه و درباره نحوه بازگشت خود به ایران رایزنی کرده بود و از آنجا که تحت تعقیب قوه قضاییه ایران از طریق پلیس بین‌الملل بود، توسط پلیس اینترپل رومانی دستگیر شد. بر این اساس ما از مقامات و پلیس رومانی می‌خواهیم به وظایف قانونی خود عمل کرده و در خصوص نحوه و علت دقیق این حادثه گزارش رسمی ارائه کنند.

وزارت خارجه ایران: رومانی علت دقیق حادثه درگذشت قاضی منصوری را رسما اعلام کند

پس از انتشار خبری مبنی بر درگذشت قاضی غلامرضا منصوری در رومانی، هادی شیرزاد رئیس پلیس بین‌الملل ناجا ضمن تایید این مطلب عنوان کرد: پیامی از اینترپل بخارست دریافت کردیم مبنی بر اینکه برای فرد تحت تعقیب اعلان قرمز آقای "غلامرضا منصوری" یک حادثه غیرمترقبه رخ داده و وی خود را از پنجره هتل محل اقامتش در بخارست به پائین پرت کرده است. پلیس بخارست با تاکید بر خودکشی آقای منصوری، فوت وی را تائید کرده است. تحقیقات در این رابطه از سوی پلیس بین‌الملل جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد و اخبار تکمیلی آن متعاقبا اطلاع رسانی می شود.

«هادی شیرزاد» پیش از این اعلام کرده بود که بر اساس اعلام قوه قضاییه مبنی بر تحت تعقیب بودن نامبرده، پلیس بین الملل ناجا بلافاصله، برای فرد مذکور اعلان «قرمز» صادر و این اعلان بین المللی، در اختیار سایر کشورها قرار گرفت. این فرد، طی چند روز گذشته در «بخارست» پایتخت رومانی شناسایی و پیرو مکاتبات ما با پلیس محلی بخارست و اینترپل رومانی، پلیس این کشور بر اساس مستندات و مدارک ارسالی، این فرد را دستگیر کرد.

رئیس پلیس بین الملل ناجا گفته بود: «غلامرضا منصوری» در کشور رومانی است و به دلیل محدودیت های پروازی با توجه به شیوع کرونا، روند انتقال و استرداد نامبرده به کشور در دستور کار جدی پلیس است و طی روزهای آینده انجام می‌شود.

واکنش معاون قوه قضاییه: احتمالاً خودکشی کرد

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه نیز با بیان اینکه درگذشت متهم منصوری ایرادی به اتمام روشن پرونده وارد نمی‌کند، گفت: بازگشت وجوه و اموالی که ایشان در این پرونده اختلاس کرده بود کمک کند و در نهایت منجر به مجازات و جرایمی که با توجه به جایگاه وی در قوه قضاییه می‌شد.

علی باقری در گفتگو با اخبار بیست و سی، درباره فوت متهم منصوری، گفت: مطلع شدیم امروز یکی از شهروندان ایرانی در رومانی که تحت تعقیب دستگاه قضایی بود، درگذشت و به همین دلیل هم در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بخارست و هم پلیس اینترپل پیگیر موضوع بودند تا زوایا، ابعاد و علل حادثه را جستجو کنند. در تماس‌هایی که با طرف رومانی صورت گرفته است این مساله مطرح شد که احتمالا او خودکشی کرده است، اما اینترپل پیگیر این موضوع است و کسی که تحت تعقیب دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران بوده است باید تحت نظر باشد تا صدمه‌ای به وی وارد نشود. نکته مهمی که در این موضوع وجود دارد این است که ما تعداد دیگری از متهمان پرونده‌های اقتصادی داریم که در کشور‌های غربی به سر می‌برند که متاسفانه این کشور‌ها همکاری خوبی برای بازگشت و استرداد این افراد انجام نمی‌دهند. در مورد رومانی ما با وجود آنکه توافق دوجانبه با طرف رومانیایی نداشتیم، اما همکاری خوبی داشتند و او را بر اساس دستور قاضی تحت نظر قرار دادند و قرار بود مراحل عادی قضایی و حقوقی بین ایران و طرف رومانیایی برای استرداد انجام شود به همین دلیل قاضی رومانیایی دستور تحت نظر بودن یک ماهه وی را صادر کرد.

وی یادآور شد: نکته مهم این است که پرونده‌ای که او درگیر آن بود، الان در دادگاه جاری است و ابعاد مختلف موضوع به دلیل اینکه طرف‌های دیگر پرونده در اختیار قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران هستند، روشن است؛ یعنی نبود این فرد صدمه‌ای به ابعاد پرونده وارد نمی‌کند و فقط استرداد می‌توانست به بازگشت وجوه و اموالی که او در این پرونده اختلاس کرده بود و همچنین مجازات وی کمک کند؛ اما پرونده ابعادش روشن است و بعید است رفتن وی ایرادی را به اتمام روشن پرونده وارد کند.

واکنش مشاور روحانی به مرگ قاضی منصوری و هشدار به مفسدان اقتصادی: مراقب ⁧داروی نظافت⁩ باشید

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور در توییتر خود نوشت: به‌نظر می‌رسد پرونده موسوم به طبری دارای ابعادی غیراقتصادی هم هست. بدون وجود شبکه‌هایی فعال در هر سه قوه و چه بسا نهادهای دیگر بعید است فسادی شکل بگیرد که یک متهمش در رومانی از دنیا رانده شود. نکند سر و ته پرونده زده شود. لطفا مراقب #داروی_نظافت باشی

نظر عباس عبدی در مورد ماجرای قاضی منصوری

عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی، در کانال تلگرامی در مطلبی با عنوان «مقایسه دو رفتار» نوشت: گرچه هنوز اطلاع دقیق و معتبری در باره علت مرگ قاضی منصوری منتشر نشده است ولی با فرض این که خودکشی باشد؛ بد نیست رفتار او را با رفتار طبری مقایسه کرد. دو رفتاری که در دو قطب متضاد قرار دارند. طبری بشکل عحیبی تهاجمی و حتی طلبکارانه از خود دفاع می‌کند در حالی که هر مخاطبی می‌داند او خلاف می‌گوید. او حتی خواهان قدردانی از خدماتش هم هست و وکیلش می‌گوید به اندازه سرسوزنی تخلف نکرده است!! این رفتار، شرم از ارتکاب جرم را به سخره گرفته است. این خیلی خطرناک‌است و دادگاه باید مجازات احتمالی خود را متناسب با این رفتار متهم کند.

در نقطه مقابل با فرض خودکشی ارادی قاضی منصوری باید رفتارش را نقطه مثبتی تلقی کرد. این که هنوز کسانی هستند که از رفتار زشت و مجرمانه خود درکی دارند که حاضر به تحمل تبعات آن نیستند و با خودکشی؛ خود را از این وضع رهایی می‌بخشند.

در یک جامعه سالم دیدن دفاعیاتی از نوع طبری رایج نیست. بیشتر رفتار قاضی منصوری قابل مشاهده است. حیف که در ایران رفتار طبری‌ها متداول است زیرا قبح ارتکاب این رفتارها ریخته است و دفاع از ارتکاب جرم یا تغییر معنای ان؛ به نوعی زرنگی و شجاعت محسوب می‌شود. این یعنی بنیان‌های اخلاقی جامعه دچار بحران حدی شده است.»

***

پیش از این نیز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره دستگیری قاضی غلامرضا منصوری متهم اقتصادی در رومانی گفته بود: اینکه ایشان در سفارت دستگیر شده خیلی دقیق نیست. براساس اطلاعاتی که دارم ایشان به سفارت ایران در رومانی مراجعه داشته و گفته که چه کار باید بکنم که توسط سفارت راهنمایی‌های لازم به ایشان برای بازگشت به کشور شده بود. از طرفی هم ایشان تحت تعقیب اینترپل ایران با حکم مرجع قضایی بوده است که این هم روند خودش را طی کرده بود و از طریق اینترپل ایران با اینترپل رومانی ایشان وقتی در رومانی بوده و ظاهرا حالش هم قدری خوب نبوده و به بیمارستان مراجعه می‌کند تحت حفظ قرار می‌گیرد و بازداشت می‌شود.

وی افزوده بود: وزارت خارجه معمولا در این گونه موارد احکام یا دستوراتی که مراجع قضایی می‌دهند راسا اجرا نمی‌کند و سعی می‌کند به صورت قانونی این اقدامات انجام شود که در حال انجام است و انشاءالله اطلاع رسانی بیشتری انجام خواهد شد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۱۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
1
53
عجب دارویی است این داروی نظافت ...
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
اتفاقا این دفعه احتمال داروی نظافت ضعیفتره و احتمالات دیگر پر رنگتره. البته اگر واقعا مرده باشه و جنازه رو تحویل ایران بدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
4
16
تا داغه از رومانی شکایت کنید با این کار فشار از روی اشنایان و مافیا هم برداشته میشود و هم غرامت دریافت می کنید
پاسخ ها
مصطفی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
اشتباه مثبت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
22
کی بودکی بودمن نبودم
یا حق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
19
عجب

غلامرضا منصوری هم کشته شد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
2
34
بله ما مردم هم اصلا هیچی نمیفهمیم ، خاطرتون جمع بازهم نفهمیدیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
1
7
خدایا ما را عاقبت بخیر کن.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
منفي اشتباهي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
21
1
چرا همیشه دنبال ایجاد جو هستید.
فردی رو پلیس رمانی بازداشت کرده بوده، و قرار بود برگرده ایران برای دادگاه. حالا این فرد در همان کشور از دنیا رفته. باز هم چطور می خواهید داستان سرایی کنید؟ تا کی به این رفتارتون ادامه می دید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
7
احتمالا پاش تو حمام روی داروی نظافت لیز خورده...
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
0
اینکار ها آخر عاقبت خوبی ندارد مرد حسابی شغلی داشتی قدرتی داشتی موقعیتی داشتی این خرابکاریها چه بود
خدایا مارا عاقبت بخیر بگردان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
1
1
حتما انتظار دارید باور کنیم تو اون کیسه جسد منصوریه؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
3
دیگه برای ما مهم نیست که واقعا خودکشی کرده باشه یا این خبر الکی باشه و هنوز زنده باشه. ولی هرچی باشه حالا علت اعتماد به نفس طبری در دادگاه برام روشن شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
3
خودش ..... اون 500 هزار كجا رفت
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
0
1
به امید حق جناب رییسی خوب داره با این مفسدین مبارزه میکنه. دست مریزاد
شهره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
0
3
ديگه همه جا دوربين داره يعني اين هتل دوربين نداشته ؟؟؟؟؟؟؟؟يعني واقعا نميدونند خودشو پرت كرده يا پرتش كردند ؟؟؟زنده يا مرده مهم نيس يوروها كجاست ؟؟
امیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
0
0
جز متلک وحاشیه سازی کار دیگری ندیدیم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین