کد خبر: ۶۵۷۶۴۰
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۰
رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان کردستان خبر داد که «پنج نفر از زندانبانان زندان مرکزی سقز که دچار قصور و غفلت مکرر شده بودند (فرار تعدادی از زندانیان) پس از تشکیل دادگاه، محکوم شدند».
آفتاب‌‌نیوز :

مجتبی شیرودبزرگی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هشتم فروردین در نتیجه غفلت تعدادی از زندانبانان زندان سقز، افسر نگهبان داخله، خارجه و فضایی که در اثر فشار و هجمه میان زندانیان پیش آمده بود شرایط برای سوءاستفاده برخی زندانیان و فرار ۷۴ زندانی فراهم شد.

به گزارش سازمان قضایی نیروهای مسلح، وی افزود: تحقیقات مفصلی از زندانیان و زندانبانان انجام شد که در نتیجه آن کسانی که مرتکب قصور شده بودند شناسایی شده و بعد از تحقیقات تکمیلی و کامل از آن‌ها، منجر به صدور کیفرخواست برای ایشان شد.

محاکمه ۵ نفر به جرم قصور در فرار زندانیان سقز

شیرودبزرگی با اشاره به اینکه ۶ جلد پرونده در این ارتباط تشکیل شد، تاکید کرد: جلسات مختلف این پرونده تشکیل شد که در نتیجه آن پنج نفر محکوم شدند اما امکان تجدیدنظر برای آنها هنوز فراهم است.

وی یادآور شد: امروز نیروهای مسلح استان کردستان از سطح سلامتی و هوشیاری بسیار بالایی برخوردارند و امنیت کنونی استان که در بسیاری از شاخص‌ها مثال زدنی است، مرهون تلاش‌های شبانه‌روزی و هوشیاری همین نیروهای مسلح است.

رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان کردستان اضافه کرد: از سال ۷۶ تاکنون برنامه‌های مدون پیشگیری از جرم کوتاه‌ مدت و بلندمدت پنج ساله را اجرا می‌کنیم و در این راستا به اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی کارکنان نیروهای مسلح از طریق برگزاری کلاس‌ می‌پردازیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ تعداد ۴۰ کلاس آموزشی برگزار شد که این تعداد در سال گذشته به ۹۵ کلاس افزایش یافت، گفت: خروجی این کلاس‌ها و آموزش‌ها حفظ سلامت کارکنان نیروهای مسلح و کاهش نرخ وقوع جرم در میان آنها بوده است.

شیرودبزرگی با اشاره به اینکه سازمان قضایی نیروهای مسلح کردستان در رتبه دوم ارزیابی کشوری قرار گرفته است، یادآور شد: در سال ۹۷ مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها ۱۹۲ روز کاری بوده که این مدت در سال گذشته به ۵۸ روز کاری کاهش پیدا کرد.

دادستان نظامی استان کردستان هم در این نشست گفت: کار در این حوزه دارای ظرافت و پیچیدگی‌های خاص خود است چرا که با نیروهایی مواجه هستیم که روزانه برای حفظ امنیت جامعه تلاش می‌کنند، بنابراین نوع رسیدگی ما نباید به شیوه‌ای باشد که موجب دلسردی این نیروها شود و در عین حال عدالت را برقرار کنیم.

بهرام عظیمی فشی اظهار کرد: متهمانی که به خاطر مبالغ ناچیز ممکن است روانه زندان شوند با کمک‌های مالی سازمان قضایی نیروهای مسلح از حبس آنها پیشگیری می‌شود.

وی یادآور شد: جرم فسادآور است و ناعدالتی ایجاد می‌کند، بنابراین همه تلاش ما بر این است که دامنه جرایم را به پایین‌ترین حد خود برسانیم.

معاون قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح کردستان هم با اشاره به اینکه قانون کاهش مجازات حبس از ۱۱ تیر به اجرا در می‌آید، گفت: از ظرفیت تخفیف، حبس با خدمت و مجازات‌های جایگزین حبس برای کاهش حبس استفاده می‌شود.

صنعتی اضافه کرد: عمده جرایم نیروهای مسلح به دلیل عدم آگاهی و کم اطلاعی آن نیرو رخ می‌دهد که این را در نظر می‌گیریم که این نیرو باید به خدمت خود بازگردد و به حفظ امنیت کمک کند.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین