کد خبر: ۶۵۸۲۹۷
تاریخ انتشار : ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۹
یک نشریه آمریکایی با اشاره به اینکه کره شمالی به هیچ کشوری حمله نخواهد کرد، نوشت که برنامه تسلیحات اتمی این کشور جنبه دفاعی و نه تهاجمی دارد.
آفتاب‌‌نیوز :

نشریه آمریکایی «فارین پالسی» در گزارشی با اشاره به اینکه برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی جنبه دفاعی و نه تهاجمی دارد، نوشت که وقتی صحبت از «پیونگ‌یانگ» می‌شود، واشنگتن از بازدارندگی در مقابل این کشور صحبت می‌کند اما «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی هرگز هیچ کشوری را مورد حمله قرار نخواهد داد مگر آنکه این کشورمورد حمله قرار گیرد.

این نشریه آمریکایی، کره شمالی را با حدود ۲۰ تا ۳۰ کلاهک هسته‌ای و مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت ۳۰ تا ۶۰ سلاح اتمی، بعنوان یک قدرت هسته‌ای متعادل توصیف کرد و نوشت که پیونگ‌یانگ سالانه مواد اتمی کافی برای ساخت ۱۲ سلاح را تولید می‌کند و گرچه چنین زرادخانه‌ای لزوم یک بازدارندگی قدرتمند را ایجاد می‌کند اما برای حمله به یک قدرت هسته‌ای دیگر چندان جدی نیست.

این گزارش سپس به بررسی علت اهمیت سلاح‌های اتمی برای کره شمالی پرداخت و نوشت که در شرایط فعلی، سلاح‌های اتمی بعنوان ابزاری برای مهار و مقابله با حملات برای کره شمالی اهمیت دارد.

 

بنا بر گزارش فارین پالسی، مزیت اصلی سلاح‌های اتمی برای کره شمالی این است که تنها راه مطمئن برای جلوگیری از حملات کشورهای دیگر است و به همین دلیل سخن گفتن ایالات متحده از مهار کره شمالی چندان معنا و مفهومی ندارد زیرا پیونگ‌یانگ تنها زمانی حمله خواهد کرد که اول واشنگتن این کشور را مورد حمله قرار دهد.

این نشریه آمریکایی سپس در بخش‌های بعدی گزارش خود در خصوص اهمیت سلاح‌های اتمی برای این کشور آسیایی نوشت که از منظر پیونگ‌یانگ، زرادخانه های این کشور، به اشکال مختلف، این کشور را مورد محافظت قرار می‌دهد که به شرح زیر است:

اول اینکه، احتمال آغاز حمله پیشگیرانه آمریکا برای نابودی برنامه اتمی کره شمالی را از بین می‌برد.

دوم اینکه، هرگونه مداخله آمریکا در درگیری میان دو کره را دردسرآفرین می‌کند به طوریکه اگر واشنگتن، پیونگ‌یانگ را تهدید کند که شکست خواهد خورد، کره شمالی دیگر دلیلی نمی‌بیند که تهدید به حمله اتمی به خاک آمریکا نکند و تهدید به نابودی شهرهای آمریکا قطعاً برای وادار کردن واشنگتن به عقب‌کشیدن از شبه‌جزیره کره کافی است.

فارین پالسی با اشاره به این موارد ادامه داد موفقیت زمانی حاصل می‌شود که ایالات متحده به سمت جهانی حرکت کند که در آن زرادخانه‌های پیونگ‌یانگ محدود شود، از احتمال اشاعه تسلیحات اتمی جلوگیری و وجود بازرسان فعال در این کشور را ملزم کند و گرچه دستیابی به این اهداف دشوار است اما به هرحال از خلع سلاح اتمی کره شمالی محتمل‌تر است.

طبق گزارش این نشریه آمریکایی، واشنگتن علاوه بر آنکه باید امتیازاتی در زمینه کاهش تحریم‌ها به کره شمالی ارائه دهد، برای توافق با پیونگ‌یانگ برای کنترل سلاح‌های اتمی نباید هیچ‌گونه پیش‌فرض مداخله ایالات متحده آمریکا در نزاع دو کره وجود داشته باشد و اینکه واشنگتن نباید نابودی دولت کره شمالی را در اهداف خود قرار دهد.

فارین پالسی در پایان گزارش خود با اشاره به این موارد نوشت، سه دهه پیش، احتمال متقاعد کردن کره شمالی به کنار گذاشتن برنامه اتمی‌اش وجود داشت اما هم‌اکنون زمان زیادی گذشته است و کره شمالی به یک کشور اتمی تبدیل شده است و روابط دوجانبه میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ بار دیگر خصمانه شده و پیونگ‌یانگ، ایالات متحده را با «دور جدیدی از جنگ کره» تهدید کرد و این نشان می‌دهد که واشنگتن نیازمند است تغییر اساسی در سیاست خود در قبال پیونگ‌یانگ به وجود آورد و ایجاد چنین تحولی در سیاست آمریکا در قبال کره شمالی، نیازمند بحث‌های جدی است.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره
عضویت در خبرنامه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربحث ترین عناوین
پرطرفدار ترین عناوین